Procesory

Rzucił wyzwanie AMD i Intelowi - wyprodukował procesor... w swoim domu

przeczytasz w 1 min.

Myślicie, że produkcja procesorów jest zarezerwowana tylko dla gigantów technologicznych? Nic bardziej mylnego! Prosty układ scalony można stworzyć nawet w domowych warunkach.

Produkcja współczesnych procesorów to skomplikowany proces, który wymaga wykwalifikowanych specjalistów, profesjonalnych fabryk i ogromnych nakładów gotówki. Mówimy jednak o zaawansowanych konstrukcjach, składających się z miliardów tranzystorów wykonanych w kilkunanometrowej litografii.

Inaczej wygląda sytuacja z prostymi układami scalonymi. Jeśli dysponujecie odpowiednimi narzędziami, można je przygotować w domowych warunkach. Udowodnił to Sam Zeloof – uczeń college'u, który opublikował na swoim kanale ciekawe materiały wideo, przedstawiające proces domowej produkcji układu scalonego.

Układy Z1 i Z2
Matryca dwunastu układów Z2 nie jest pierwszym tego typu projektem Sama Zeloofa. W 2018 roku stworzył on układ Z1 korzystający z 6 tranzystorów

Jak wyprodukować procesor w domu

Proces produkcji układu scalonego w domowych warunkach w zasadzie jest zbliżony do profesjonalnej linii technologicznej – powierzchnia wafla krzemowego jest pokrywana chemikaliami, naświetlana maskami ze schematem układu, a następnie poddawana trawieniu.

Cały proces możecie zobaczyć na filmikach poniżej.

Właściwie mamy do czynienia z matrycą dwunastu układów Z2, z których każdy składa się ze 100 tranzystorów wykonanych w 10-mikrometrowym procesie technologicznym. Łącznie znajdziemy tutaj 1200 tranzystorów. Dla porównania, pierwszy procesor firmy Intel – model 4004 składał się z 2000 tranzystorów. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do wpisu na blogu Sama: http://sam.zeloof.xyz/second-ic. 

Układ Z2

Sam udowodnił, że można wyprodukować układ scalony przy użyciu zanieczyszczonych chemikaliów, bez dostępu do ultraczystych pomieszczeń i korzystając z leciwego sprzętu z demobilu. Oczywiście mamy tutaj do czynienia z prostą konstrukcją, a wydajność i powtarzalność procesu produkcji mocno odbiega od profesjonalnych fabryk, ale pomysł i wykonanie mimo wszystko zasługują na uznanie.

PS. tak, tytuł to clickbait - w domowych warunkach nie da się wyprodukować procesora dorównującego współczesnym modelom AMD czy Intela... przynajmniej jak na razie :-)

Źródło: YouTube @ Sam Zeloof, Sam Zeloof

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  lester77
  25
  "PS. tak, tytuł to clickbait"
  Zwykła ucieczka do przodu ;)

  PS. domowe warunki, taa
  • avatar
   biuro74
   16
   Czy pójdzie na tym Crysis ?
   • avatar
    MrRadeonXT
    9
    co jak co ale jest to imponujące. Mamy tu przed sobą przyszłego pracownika intela, amd lub może założyciela własnego startupu
    • avatar
     digitmaster
     4
     20 lat temu w kuchni trawiło się PCB domowymi sposobami, bo zamawianie ich było bardzo drogie. Nie miało się do tego specjalistycznych narzędzi a efekt i tak był więcej niż zadowalający. Dzisiaj przy dostępnych narzędziach tworzenie takich rękodzieł jest w zasięgu młodych i ambitnych ludzi. Zawsze najważniejszymi kwestiami było pozyskanie wiedzy oraz wytrwałość w dążeniu do celu. Także gratulacje za realizację projektu.
     • avatar
      kombajn
      3
      Jak się w AMD obudzi dział marketingu to powinni natychmiast napisać list z zaproszeniem do zwiedzania ich laboratoriów i podsunąć pani prezes do podpisu. A jak chłopak przyjedzie to zaproponować mu wstępną umowę o prace bo ludzie z taka pasją żeby robić takie rzeczy są w tym biznesie na wagę nawet nie złota a diamentów. Plus mogą nakręcić z tego filmik i za 5 dolarów i 30 centów będą mieć fajną akcje marketingową.
      • avatar
       piccardo
       2
       Gdyby nie patenty to już dawno mielibyśmy ogromne skoki cywilizacyjne... Bo nikt nikogo by nie wstrzymywał, możliwe że i ogromne korporacje monopolistyczne by nie powstały.
       • avatar
        Ciekawski_
        2
        Domowymi warunkami to bym tego nie nazwał. Raczej małe laboratorium :-)
        • avatar
         anemusek
         1
         Tylko po co? Takie proste układy można wydrukować. Nie trzeba do tego drukarki 3d. Zwykłą drukarka do fotografii i odpowiedni tusz oraz klej przewodzący. Prowadzono testy na bazie srebra i organicznych półprzewodników (wydrukowano układ z 1000 tranzystorów).
         • avatar
          kombajn
          0
          "pomysł i wykonanie mimo wszystko zasługują na uznanie." Mimo wszystko? Rozumiem że dla szacownego pana redaktora to o czym mówi ten młody człowiek to są wszystko rzeczy absolutnie trywialne i podstawowe. No i oczywiście pan redaktor może się pochwalić znacznie lepszymi osiągnięciami w dziedzinie projektowania i własnoręcznego wytwarzania obwodów zintegrowanych, prawda? To może filmik prezentujący stworzone przez pana układy?
          "mimo wszystko" - ręce opadają
          • avatar
           Kapitan Nocz
           -1
           Czuję, że gościu wisiał na telefonie i o wszystko pytał polskich ekspertów z forum benchmarku no bo nie ma szans, że bez nich by sobie poradził :)
           • avatar
            DarioSocjalista
            -1
            Jesli chodzi o procesory to nas pewno jestem specjalista i autorytetem w tej dziedzinie i tylko procesory Intela nadaja sie dokazdej pracy i gier a nie te od AMD!
            • avatar
             youkai20
             -12
             10 nm CPU wykonany w domowym zaciszu. Co na to Intel i jego niesławne 14 nm+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++±+?
             • avatar
              Michał Starzyk
              0
              A ile ma w czy de marku ?
              • avatar
               kitamo
               0
               Domowe warunki? za ten osprzęt który pokazał można kupić pokaźne mieszkanie w Warszawie. To faktycznie domowe warunki.
               • avatar
                raffal81
                0
                Widać że na BM nic się nie zmieniło ;] co za dramat tu się uprawia ;]
                • avatar
                 Alron
                 0
                 But does it run minecraft
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  no stary. tytuł to clickbajt, ale nie dlatego że procki Intela, AMD czy Nvidia są o wiele lepsze, ale dlatego że to nie są domowe warunki. to jest bardzo fajnie wyposażony LAB, tyle że w domowym garażu.

                  Jednak na przykładzie tych filmów widać, czym są te wszystkie nanometry, a czym jest raster. Tutaj widać na filmach jak na dłoni, że mikrometry w dyfuzyjnej warstwie P powstają na bazie prawie że milimetrowego rastra.

                  A to że daje się to produkować z zanieczyszczonych materiałów wynika z grubego rastra, gdzie zanieczyszczenie nie robi tu żadnej szkody, bo jest o wiele mniejsze od rastra. takie zanieczyszczenie w przypadku intelowych nanometrów pewnie by objęło swoim zasięgiem z 1000 tranzystorów :)

                  na koniec, do połączenia tranzystorów zostało użyte aluminium. metal stosowany do tego celu od lat, ale aluminium przy procesorze Intel Prescoot robionego w 90nm już nie dawało rady, nawet jeśli zostały naniesione aż 3 warstwy ścieżek. dlatego to w zasadzie pierwszy procesor (ten prescott), który był produkowany na masową skalę ze ścieżkami miedzianymi. teraz miedź jest stosowana powszechnie, ale ten metal musi być izolowany bo ....... psuje domieszkowanie krzemu, za to wystarcza tylko 1 warstwa. sposób izolacji miedzi od krzemu opracował IBM.

                  @Paweł, z przykrością muszę stwierdzić że jak zwykle temat tylko liznąłeś, byleby wyprodukować trochę tekstu :( nie mam pojęcia czy to twój własny artykuł, czy tłumaczenie prostego artykułu z prasy zachodniej, lub twój artykuł który bazuje na czymś takim, tego nie wiem. Jednak płytkość tego artykułu wali ze wszystkich stron :( szkoda, bo to kiedyś był bardzo fajny portal technologiczny.
                  • avatar
                   AdamTwardy23
                   0
                   Chłopak sobie świetnie radzi!