Oprogramowanie

Programy antywirusowe nie są w pełni godne zaufania

przeczytasz w 1 min.

Kalifornijska firma badawcza FireEye postanowiła przeprowadzić badania dostępnego na rynku oprogramowania antywirusowego i sprawdzić jego skuteczność.

Projekt nadzorował Stuart Staniford, zajmujący się od lat bezpieczeństwem komputerowym. W teście wzięło udział 36 pakietów antywirusowych oraz 217 plików wykonywalnych, zainfekowanych różnymi wirusami i zawierających niebezpieczne fragmenty kodu.

Wyniki badań okazały się mało zachęcające. Wynika z nich, że jedynie 40% antywirusów jest w stanie wykryć zainfekowany plik wykonywalny w ciągu trzech dni po tym, jak dany wirus lub jego odmiana pojawi się w Sieci. Odsetek ten poprawia się w miarę upływu czasu, ale nigdy nie osiąga 100%, nawet po kilku miesiącach. To niedobrze, bo w ciągu tego okresu użytkownicy są narażeni na brak ochrony przez wirusami.

W takiej sytuacji najlepiej używać sprawdzonego, renomowanego oprogramowania antywirusowego. FireEye nie opublikowało jednak informacji o tym, które programy brały udział w teście, ani tym bardziej, które najlepiej w nim wypadły. Cały test ma więc charakter ogólny.

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Chłopaki Amerykę odkryli :|
  • avatar
   bchrubas
   0
   :-)))
   Badania zrobili, pieniądze wzięli a wyniki są tak ogólne że można je "stworzyć" bez żadnych nakładów