Ciekawostki

Robot chodzi sobie po parku i pilnuje dystansów między ludźmi. Witajcie w Singapurze

przeczytasz w 1 min.

Utrzymywanie bezpiecznych odległości między sobą jest teraz niezwykle istotne. Do roboty, polegającej na pilnowaniu przestrzegania tych zaleceń przez ludzi w przestrzeni publicznej, singapurskie władze postanowiły zatrudnić… roboty.

Robot patroluje, by człowiek nie musiał

Dla policjantów, strażników i ochroniarzy są to wyjątkowo trudne czasy. Muszą pozostać na służbie i wciąż mają kontakt z wieloma, na każdym kroku innymi osobami. Władze Singapuru doszły jednak do wniosku, że może wcale nie muszą. Sprawdzają teraz, czy w zadaniu polegającym na patrolowaniu parków i pilnowaniu, by ludzie utrzymywali między sobą bezpieczny dystans, sprawdzą się roboty.

Postawili na nie byle jaką konstrukcję, bo czworonożnego Spota zaprojektowanego przez inżynierów z Boston Dynamics. Znany z tego, że świetnie radzi sobie w najróżniejszych warunkach, robot obserwuje (za pomocą kamer) świat wokół siebie i dzięki temu a) szacuje liczbę osób przebywających w danym momencie w parku oraz b) przypomina odwiedzającym o konieczności zachowania bezpiecznych odległości. 

Roboty na pomoc. Ale czy nie są zagrożeniem?

Czy robot wyposażony w kamery i patrolujący, nie zagraża czasem naszej prywatności? Władze Singapuru zapewniają, że nie – Spot nie będzie bowiem zbierać danych osobowych ani wykorzystywać nagrań w celach identyfikacyjnych. 

Warto przypomnieć, że to nie pierwszy raz podczas tej pandemii, kiedy władze decydują się na zatrudnienie robotów do pomocy. Jeszcze w marcu mogliście u nas przeczytać o dronach, które w Hiszpanii pilnują kwarantanny, latając nad miastem i upominając osoby, które pomimo zakazów przebywają poza swoimi domami. 

Źródło: The Verge, The Straits Times

Czytaj dalej o robotach: 

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kapitan Nocz
  6
  "Roboty na pomoc. Ale czy nie są zagrożeniem?
  Czy robot wyposażony w kamery i patrolujący, nie zagraża czasem naszej prywatności? "
  haha ciekawe ilu luda wrzuciło sobie fotkę z tym robotem w internet, obawiając się o własną prywatność? Żałosne jest w tych czasach to podkreślanie zagrożeń prywatności, gdy ludzie masowo kupują chińskie telefony machając ręką na informacje o wykradaniu przez nie ich danych, instalując na nich komunikatory, przez które właściwie co dziennie wrzucają przegląd swojego dnia do intenetu. Ale tak faktycznie bójmy się robotów bo mają kamery !!
  • avatar
   MokryN
   4
   Nowoczesne więzienie. Niedługo ludzie będą monitorowanie 24/7. Wszystko będzie pod kontrolą Wielkiego Brata. WSZYSTKO.
   • avatar
    michauc
    4
    O tyle dobrze, że do nich nie strzela... jeszcze...
    • avatar
     ElFi_
     1
     więcej tam reporterów niż spacerowiczów:)
     • avatar
      develoop
      1
      Jeszcze działo mu zamontujcie i będzie cacy :D
      • avatar
       energysnakePL
       -1
       Zniewolenie idzie pomalutku, ale sukcesywnie. Dali wszystkim technologie do zabawy, rozrywki itd. A teraz wykorzystują i wykorzystają maksymalnie do inwigilacji i trzymania na smyczy. Zresztą ludzie sami kochają chyba być besztani, bo do dzisiaj widzę pomimo ujawnionej dawno plandemii, jak ludzie łażą w maseczkach ( dziadki ledwo oddychają, a matki dobijają swoje malutkie dzieci i też im je zakładają ) Ależ luzie dali się ogłupić, oszukać i zniewolić... Pozdro dla "obudzonych'
       • avatar
        tuna007
        0
        welcome to the fucking westworld