Technologie i Firma

Rodzicu, podkabluj dzieciaka - Niemcy w walce z piractwem

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
33 komentarze Dyskutuj z nami

Federalny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że rodzic, który zatai piracką aktywność swojego dziecka, jest za nią współodpowiedzialny.

Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości wydał zarządzenie, zgodnie z którym świadek piractwa (który je zatai) jest współodpowiedzialny – jak w przypadku każdego innego przestępstwa i wykroczenia.

Rodzice w Niemczech zostali prawnie zobowiązani do informowania władz, jeżeli wiedzą, że ich dzieci nielegalnie pobierały z Internetu muzykę, filmy, gry lub jakiekolwiek inne treści naruszające prawo autorskie (a przede wszystkim – udostępniały je). Dotyczy to zresztą także innych osób, z którym dzieli się gospodarstwo domowe. 

Innymi słowy, jeśli Niemiec lub Niemka nie podkabluje współlokatora, a sprawa wyjdzie na jaw, może zostać pociągnięty (lub pociągnięta) do odpowiedzialności i wezwany (lub wezwana) do zapłaty grzywny, nawet wtedy, gdy pirat jest już pełnoletni.

Jest to efekt rozprawy, która toczyła się przeciwko dziewczynie, która rozpowszechniała nielegalnie album „Loud” Rihanny. Sprawa rozpoczęła się 6 lat temu i od lokalnego sądu trafiła wreszcie do najwyższej instancji niemieckiego sądownictwa, a więc wspomnianego już Federalnego Trybunału Sprawiedliwości. Orzekł on, że rodzice (o ile są jej świadomi) są współodpowiedzialni za piracką aktywność dziecka.

Niemieckie władze, jak widać, postanowiły wziąć się poważnie za ochronę prawa autorskiego. Nic dziwnego, piractwo jest jedną z największych plag w przemyśle rozrywkowym, która zagraża praktycznie całej branży. 

Źródło: Deutsche Welle. Foto: rawpixel.com/Pexels

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  toddlockwood
  Rok 1984 się zbliża
  26
 • avatar
  KENJI512
  "Nic dziwnego, piractwo jest jedną z największych plag w przemyśle rozrywkowym, która zagraża praktycznie całej branży. "

  Tak, przez piractwo ta branża praktycznie upadła... Lepiej karmić dalej milionowe koncerny zdzierające kasę z wykonawców :)

  Piractwo przynosi w szerszej perspektywie tylko zyski, bo albo:
  a) ktoś ściągnie, dojdzie do wniosku, że dobre - kupi
  b) ściągnie, bo i tak nie stać go, aby kupić.

  A tak ludzie kupić muszą często treść w ciemno (np. gry) a potem okazuje się, że wydali xxx złotych na coś, z czego nie są zadowoleni (bo dem już nie ma).

  Oczywiście pomijamy skrajne przypadki Mirków, którzy zarabiają miesięcznie kwoty pięcocyfrowe, a i tak piracą, tacy będą zawsze.
  14
 • avatar
  BariGT
  Absolutnie zgadzam się z sądem. Rozpowszechnianie "tfurczości" ryjany czy bimbera powinno byc karane z najwyższą surowością.
  10
 • avatar
  mutissj
  Jak będą dalej tak robić to sieć anonimowa się bardziej zpopularyzuje
  3
 • avatar
  stalkerpl
  co to za głupoty tu piszą, jak nie doniesiesz to jesteś odpowiedzialny a jak doniesiesz to kto będzie płacił, dziecko, niesądze
  2
 • avatar
  PIRAT_PL
  Gdyby nie pierwszy kwietnia może bym uwierzył :P
  Nie mniej dzieciaki piracą bo nie mają pieniędzy a kieszonkowe polskiego młodego obywatela musiałoby być duże aby pozwoliłby sobie na chociaż 1 grę w miesiącu że nie wspomnę o programach i systemie Windows.
  Osobiście staram się kupować gry ale zwykle czekam aż dużo stanieją pomimo że mam już swoje pieniążki to jednak ceny gier są zbyt duże, samemu na utrzymaniu to może mógłbym sobie pozwolić na grę może dwie rocznie o ile nic w ciągu roku się nie posypie.
  1
 • avatar
  Fourth Illusion
  "Niemieckie władze, jak widać, postanowiły wziąć się poważnie za ochronę prawa autorskiego. Nic dziwnego, piractwo jest jedną z największych plag w przemyśle rozrywkowym, która zagraża praktycznie całej branży. "

  Ile dostaliscie za ten fragment na koncu ?
  bo wiekszych bredni dawno nie czytalem
  1
 • avatar
  projectdarkstar
  Dobrze wiedzieć, że niemiaszki bardziej się przejmują dzieciakami które coś tam sobie spiracą niż ubogacającą armią która prze do nich przez Europę.
  Grunt to mieć dobrze poukładane priorytety.
  1
 • avatar
  kitamo
  Uważam że piractwo nie powinno być napiętnowane w ten sposób. Jest to jedyna skuteczna metoda by walczyć ze złodziejskimi cenami gier i programów.
  Wszystkie ceny powinny być dostosowane do kieszeni nabywców i to tych biedniejszych bo stanowią oni największy % kupujących.
 • avatar
  bratmat
  No tak, może dzięki piractwu wreszcie ta branża padnie... Chciałbym to zobaczyć jeszcze za swojego życia.
 • avatar
  darioz
  Przecież zawsze było wiadomo że szkopy to konfidenci!
 • avatar
  king2127
  Temat rzeka
 • avatar
  king2127
  Temat rzeka
 • avatar
  benzene
  01.04
 • avatar
  PITUCH1
  a jak ja piracę to dzieciak mam mnie pod..... to się nazywa budowanie relacji :) j/w mam nadzieje że to żart na 1go :)