Ciekawostki

Firma Marka Zuckerberga uznana za organizację terrorystyczną

przeczytasz w 1 min.

Meta nie cieszy się ostatnio dobrą opinią, a sama firma traci zarówno pieniądze, jak i użytkowników swoich serwisów. Jednak uznanie jej za organizację ekstremistyczną i terrorystyczną wydaje się grubo przesadzone. Cóż - na pewno nie w Rosji.

Skąd w ogóle zainteresowanie Rosji firmą Marka Zuckerberga?

Pod koniec lutego, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, Meta rozpoczęła walkę z rosyjską dezinformacją. Na Instagramie oraz Facebooku wdrożono szereg środków, dzięki którym użytkownicy mieli być bezpieczni. Obejmowało to między innymi usuwanie treści, które szerzą nienawiść lub nawołują do przemocy oraz oznaczanie treści z mediów kontrolowanych przez władze rosyjskie. Nie przypadło to do gustu Roskomnadzorowi (rosyjski regulator komunikacyjny), który w odpowiedzi na działania Mety zablokował dostęp rosyjskim obywatelom do FB.

Na tym się jednak nie skończyło - Facebook tymczasowo poluzował swój regulamin w marcu i dopuścił do publikowania wpisów z życzeniami śmierci kierowanymi do głowy rosyjskiego państwa. Spotkało się to ze stanowczym sprzeciwem władz, które wezwały Metę do zaprzestania „ekstremistycznej" działalności. Choć Facebook zdecydował się na zwiększenie nacisku na moderację, w Rosji rozpoczęło się postępowanie karne przeciwko właścicielowi FB i Instagrama.

Meta uznana za organizację terrorystyczną

FB i Instagram są w Rosji niedostępne od marca, jednak wielu Rosjan korzysta z VPN, by nadal mieć dostęp do zakazanych social media. Szczególną popularnością cieszy się Instagram, jednak wkrótce może się to skończyć. Jak donosi serwis BBC, powołując się na agencję Interfax, rosyjskie władze dodały firmę Marka Zuckerberga do listy organizacji terrorystycznych i ekstremistycznych.

W ten sposób Rosyjska Federalna Służba Monitorowania Finansowego (Rosfinmonitoring) zrównała Metę z talibami oraz rosyjskimi partiami opozycyjnymi. Oznacza to też, że rosyjscy obywatele nie będą mogli korzystać z Instagrama, Facebooka oraz WhatsApp nawet przez VPN - będzie to uznane za przestępstwo. Ponadto, taka decyzja, według Interfax, oznacza, że banki będą mieć możliwość zamrożenia funduszy Mety w Rosji.

Źródło: bbc.com

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  stanczyk
  14
  W myśl zasady że i ślepa kura znajdzie ziarno. Zgadzam się z rosjanami w tym wypadku...
  Zanim mnie zlinczujecie....
  życzenie komuś śmierci i to w chamski sposób niczemu nie służy. Nawet jeśli chodzi o putina. Raz że trzeba by życzyć śmierci blisko 88% rosjan popierającym do mobilizacji atak i mordowanie Ukraińców w każdej postaci. Dwa, putina zastąpi inny putin. A rosja i rosjanie zostaną tacy jacy byli. Ba nawet gorsi, bo będa nas nienawidzić za to że nie wymordowali zamierzonej ilości ukraińców. I za swoją kleskę rzecz jasna.

  A z drugiej strony FB nas przyzwyczaja do tego IŻ ZASADY MOŻNA ZAWIESZAĆ WTEDY KIEDY JEST TO NA RĘKĘ FB.

  Czyli nie zabijaj, ale z wyjątkiem piątków bo mark Z. wtedy poluje.

  Czy poprawniej politycznie: zakaz aut spalinowych z wyjątkiem ferrari i podobnych.
  • avatar
   FunkyKoval
   4
   No tak, terroryści uznają kogoś za terrorystę ... takie coś to tylko w Rosji ... Rosja to stan umysłu.
   • avatar
    sn00p
    3
    Coraz ciężej ukryć prawdę :)
    • avatar
     Adrianwo
     1
     Zabić Putina i już!
     • avatar
      vacotivus
      1
      Nawet zepsuty zegar dwa razy na dobę pokaże właściwą godzinę...
      • avatar
       xxx.514
       1
       I co? Zamkną ich wszystkich w kołchozach? Są tacy zabawni w swojej hipokryzji :)