Technika wojskowa

Cóż za przypadek… Płonie Most Krymski – to kluczowy obiekt dla Rosjan

przeczytasz w 2 min.

Płonie Most Krymski, czyli kluczowe połączenie okupowanego Krymu z częścią lądową Rosji. Oficjalna wersja zdarzeń mówi o eksplozji cysterny kolejowej, ale swoje palce mogły tutaj maczać ukraińskie wojska.

Wojna na Ukrainie trwa już siedem miesięcy. Sobotni poranek przyniósł wydarzenie, na które wszyscy czekali, ale nikt się go nie spodziewał – zniszczono Most Krymski (zwany także Mostek Kernczeńskim lub Mostem nad Cieśniną Kerczeńską).

Most Krymski zniszczony

Nad ranem w sieci zaczęły pojawiać się doniesienia o zniszczeniu Mostu Krymskiego – uszkodzeniu miała ulec zarówno most drogowy, jak i znajdujący się obok most kolejowy.

Oleg Kriuczkow, pełniący rolę doradcy szefa okupowanego Krym, twierdzi, że usterka miała być spowodowana wybuchem cysterny przewożącej paliwo. Eksperci sugerują jednak, że uszkodzenie mostu nie było przypadkiem i mogło być efektem działania ukraińskich służb specjalnych i/lub atakiem za pomocą pojazdu przewożącego improwizowany ładunek wybuchowy.

Drugi scenariusz może potwierdzać nagranie zarejestrowane chwilę przed eksplozją - widać tutaj pojazdy poruszające się po drogowej części mostu, a chwilę później ogromną eksplozję (być może ładunku wybuchowego przewożonego w jednym z pojazdów).

Nie byłaby to pierwsza zaplanowana akcja Ukraińców. Warto dodać, że jakiś czas temu "w niewyjaśniony sposób" doszło do serii eksplozji w rosyjskiej bazie w Nowej Kachowce na Krymie. Wcześniej Ukraińskie Wojska zatopiły krążownik Moskwa.

Zniszczony Most Krymski

Dlaczego Most Krymski jest ważny dla Rosji?

Most Krymski (lub jak kto woli Most Kerczeński) był jedynym połączeniem okupowanego Krymu z lądową częścią Federacji Rosyjskiej. Obiekt oddano do użytku w 2018 roku – 4 lata po aneksji półwyspu przez Rosjan.

Zniszczenie mostu może być częścią większej operacji. Eksperci spekulują, że ukraińskie wojska w ten sposób odcięły przeciwnika od zaopatrzenia i w niedługim czasie będą chciały przeprowadzić dalszą kontrofensywę. Kolejne dni lub nawet godziny mogą przynieść przełom na Ukrainie.

PS. Nie chcemy podpowiadać, ale na Krymie jest jeszcze kilka innych obiektów do zniszczenia.

Źródło: WP, Wikipedia, Twitter @ OSINTTechnical, Twitter @ Jarosław Wolski

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Blejd
  19
  Za najlepszymi pozdrowieniami dla putina z okazji 70urodzin !!!!! :D

  Wczoraj też niby ogłosili że Zelenski i putin mają się spotkać na szczycie G20 w Indonezji w listopadzie ciekawe czy teraz putol przyjedzie :D
  • avatar
   max2021S
   8
   rosja musi zostać zniszczona !
   • avatar
    Kapitan Nocz
    6
    hym zamach samobójczy w Europie..? Kto by pomyślał, że do tego zdolni są nie tylko islamiści? Podejrzewam, że przy tym ogromie okropieństw jakich dopuścili się ruski najeźdźca, na pewno nie brakuje w Ukrainie ludzi, chcących w ramach odwetu poświęcić nawet życie i to nie wyłącznie kwestia wiary. Przypomnę tylko, że jak ruska banda opuszczała Pakistan miała na sumieniu 2mln ofiar!
    • avatar
     Lukasxxz
     6
     Specjalna operacja rozbiórki samowoli budowlanej.
     • avatar
      pawluto
      4
      Jak już piszecie to piszcie prawdę - Most jest przejezdny bo podczas ataku nie zniszczono jednej nitki samochodowej...Zniszczono przejazd kolejowy i jedną nitkę samochodową...Druga nienaruszona - można zrobić dwustronny przejazd pojazdów z obowiązkową odległością ok. 20 m.
      • avatar
       myszka91
       1
       Krym jest Rosyjski tak mówi wasz guru Elon Musk.
       • avatar
        Adrianwo
        1
        Zaić PUTINA raz dwa, raz dwa!
        • avatar
         Klops
         1
         "Dlaczego Most Krymski jest ważny dla Rosji?" Był ważny :)P
         • avatar
          Fiona
          -1
          Ops, oby skutkiem nie była awaria w którejś z ukraińskich elektrowni atomowych...
          • avatar
           Cezarr
           -2
           Co tu jest związanego z technologią?
           • avatar
            danieloslaw1
            -4
            Wszyscy cisną na putina a to pewnie pieseczek jakiś bogaczy XD
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             putin traci sojuszników. Iran się odwrócił. Indie są przeciwne. Najważniejsze są Chiny, nadal kto ich tam wie co wymyślą.

             Co do mostu, ruscy deklarują że uruchomili torowisko, i że jedna nitka drogowa też jest przejezdna. ciekaw jestem ile w tym prawdy.

             Co do samych rosjan otumanionych propagandą, są na rozdrożu. Bo albo przystąpią do Ukraińców i będą mieli jakąś przyszłość chociaż to trudne, albo wrócą do Rosji i będą klepać biedę. A bieda będzie większa, jeśli ruscy zdecydują się na atomówkę.