Ciekawostki

Rosja wraca do kosmicznych lotów turystycznych

przeczytasz w 1 min.

Rosyjskim Sojuzem na Międzynarodową Stację Kosmiczną i z powrotem.

NASA Sojuz
foto: NASA

Rosyjska państwowa agencja kosmiczna Roskosmos podzieliła się ze światem planami wznowienia swojego programu kosmicznych lotów turystycznych. Od 2018 roku wszyscy (mający sporo pieniędzy) chętni będą mogli wybrać się na wycieczkę do należącego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i z powrotem.

W latach 2001-2009 Roskosmos przeprowadził serię ośmiu komercyjnych lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ale po zmianach wprowadzonych przez NASA (związanych z wyłączeniem wahadłowców kosmicznych oraz zwiększeniem załóg na ISS) był zmuszony wstrzymać te działania. 

Od tego czasu amerykańska agencja wykorzystuje rosyjskie rakiety Sojuz do lotów załogowych na ISS, jednak w 2018 roku sytuacja może się zmienić. Wówczas kapsuły te mogłyby być wykorzystywane przez Roskosmos w turystyce kosmicznej.

Pierwsza próba odnowienia projektu odbędzie się już we wrześniu bieżącego roku. Wówczas statkiem Sojuz na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleci brytyjska wokalistka i aktorka Sarah Brightman. Jeśli „wycieczka” zakończy się powodzeniem i uda się Roskosmosowi dogadać z NASA – komercyjne loty kosmiczne powrócą na dobre w 2018 roku.

Źródło: TheVerge, PAP

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  limera1n
  5
  Ja to bym chciał dożyć czasów jak ze Star Citizen - mieć swój statek i sobie latać... świetna sprawa :)
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Jak polecimy na Marsa, to bedziemy tam kosmitami z innej planety.
   • avatar
    abukiewicz
    1
    "Od 2018 roku wszyscy (mający sporo pieniędzy) chętni będą mogli wybrać się na wycieczkę do należącego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i z powrotem." - coś z lekka nielogiczne to zdanie wyszło...