Oprogramowanie

Rośnie popularność OpenOffice

przeczytasz w 1 min.

Serwis Webmasterpro postanowił dokładnie przeanalizować udziały rynkowe programów biurowych w poszczególnych państwach. Okazało się, że diametralnie wzrosła popularność darmowego pakietu OpenOffice.org, który w Polsce ma już około 22% rynku.

Badanie przeprowadzono na użytkownikach z całego świata, z wykorzystaniem analizatora serwisu FlashCounte. Przeszukano zasoby systemowych czcionek i identyfikowano pakiety biurowe po charakterystycznych dla nich fontach. Dla przykładu, aby analizator rozpoznał zainstalowany MS Office, w bazie fontów musiała znajdować się czcionka Calibri, zaś w przypadku pakietu OpenOffice była to OpenSymbol.

Oprócz wspomnianych już pakietów MS OfficeOpenOffice.org, w badaniu wzięły udział również te mniej popularne, takie jak Corel WordPerfect, Apple iWorks, SoftMaker Office czy KOffice. Badanie może się jednak okazać mało miarodajne, ponieważ w wielu przypadkach analizator mógł dokonywać zliczeń na korzyść programu Microsoftu, z powodu samodzielnej instalacji dodatkowych fontów przez użytkowników, lub też chwilowego korzystania z wersji testowych pakietu Office.

Mimo wszystko wyniki badań mogą być zaskakujące dla Microsoftu, gdyż okazało się, że popularność pakietu Office w ostatnich latach diametralnie spadła, na rzecz darmowego pakietu OpenOffice. Co ciekawe z badania wynika, że to właśnie Polska jest liderem w zastosowaniu OpenOffice, który cieszy się u nas 22% udziałem w rynku. MS Office co prawda zachowuje swoją dominującą pozycję, z 68% udziałem w rynku, lecz jego przewaga powoli maleje.

Oprócz Polaków po pakiet OpenOffice najchętniej sięgają mieszkańcy Czech i Niemiec, natomiast najrzadziej jest on stosowany w Chinach.

Źródło: OSnews  OOblog

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Spikeblade
  0
  no i czemu tu się dziwić skoro za darmo mamy praktycznie to samo ? :)
  • avatar
   Warmonger
   0
   Używam OpenOffice (raz na miesiąc co prawda...) i nie narzekam na problemy w wykonywaniu zadań, które są mi w danym momencie potrzebne. Nie ma sensu płacić za pakiet Microsoftu, który robi praktycznie to samo (choć pewne rozwiązania i interface różnią się diametralnie).
   • avatar
    world007
    0
    Zgadzam się z tym. Sam OO spotykam coraz częściej, tak w firmach jak i u znajomych w domach.

    Co prawda OO jest mniej "rozwinięty" niż dzieło Microsoftu, ale dla przeciętnego użytkownika, który potrzebuje edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego i programu do tworzenia prezentacji w zupełności wystarcza.

    Zauważyłem też, że sporo osób przerzuciło się na OO po wprowadzeniu nowego menu w Office2007. Po prostu dla nich łatwiejszym jest przejście na OO niż nowego Offica.
    • avatar
     Kerim08
     0
     Szczerze mówiąc do moim potrzeb wole OO niż MSO. A zaczęło się przez to, że na kompie służbowym nie miałem pakietu biurowego, a był mi potrzebrzy szybko, więc pobrałem kilka lat temu OO w wersji 1 i potem przechodziłem przez nowe wersje. A MS Office używam teraz sporadycznie:) A nowy inferfejs MS Office mi całkowicie nie leży:)
     • avatar
      mgkiler
      0
      A jezeli ktos ma obie czcionki to wtedy ktory program dostaje punkty? :)

      Bo jesli to wyglada tak:

      if (Calibri) MSOffice++;
      else if (OpenSymbol) OO++;

      to kazdy wie o co biega :)

      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Osobiście używam OOo od 2003 roku - po prostu wystarcza i jak dotąd jest bezproblemowy. Przez ten czas nigdy nie miałem potrzeby powrotu do produktu MS - razem z OOo przeżyłem studia, napisałem pracę magisterską i pakiet towarzyszy mi nadal :)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ja również siedze na OO i jest git. Wystarcza mi w 100%.
        • avatar
         erte0
         0
         Próbuję "zarazić" OpenOfficem jak najwięcej znajomych ale powiem wam, że niektórzy i tak wolą pirata MSO. Za cholerę Nie mogę tego zrozumieć!
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Ja w pracy na nowe komputery instaluję OO, daję skrót na pulpit podmieniając ikonkę i podpis. Nikt nie widzi różnicy. Ale jak zapytać co używasz to odpowiedź zawsze jest Word'a.
          A teraz na serio. Coraz więcej instytucji przechodzi na OO i wcale nie chodzi o koszty tylko o "drobny" fakt niezgodności Worda z Wordem (podobnie z Excellem). Po prostu wersje starsze są niezgodne z nowymi i jak ktoś robi zaawansowane dokumenty to wszystko może się sypnąć.
          • avatar
           Pisschrist
           0
           Wszyscy mają OO- mam i ja:)
           • avatar
            germo
            0
            Jednego nie rozumiem. Wydaje się, że na benchmarku wszyscy mają Operę, OpenOffice itd... a statystyki mówią co innego. No chyba, że jest tak jak z iPhone - trzeba się tym pochwalić bo inaczej posiadanie tego czy tamtego nie będzie miało znaczenia. Ja używam FF i MSO z prostego powodu... podobają mi się bardziej niż "popularne" na benchmarku produkty (a te i te są praktycznie równorzędne). W czym problem?
            • avatar
             b4rt3k
             0
             edytor to teraz tylko LaTeX
             arkusz kalk. to obojetnie ;D
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Taaa... LaTeX i beamer i wsio :D
              Ciekawe tylko kto będzie uczył biednych biurowych ludków tego systemu :D