• benchmark.pl
 • RTV
 • Ruszyły testy telewizji 8K, ale to wciąż odległa przyszłość
RTV

Ruszyły testy telewizji 8K, ale to wciąż odległa przyszłość

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
16 komentarzy Dyskutuj z nami

Japoński nadawca, NHK, po raz kolejny prowadzi testy technologii przyszłości.

W polskich domach coraz częściej lądują telewizory 4K, ale nie ma niestety telewizji, która nadawałaby programy w takiej właśnie rozdzielczości. Okazuje się, że w Japonii sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie. Choć próżno szukać tam telewizorów 8K, pierwsza telewizja ruszyła z emisją tak szczegółowych materiałów.

Japoński nadawca, NHK, rozpoczął w tym tygodniu nadawanie w ultrawysokiej rozdzielczości – na zmianę 4K i 8K. Materiały pochodzą z Igrzysk Olimpijskich 2012. Już niedługo wystartować ma również emisja treści 8K z rozpoczętych już Igrzysk w Rio. 

Telewizory 8K są już dostępne na rynku, ale za ich równowartość można by sobie sprawić samochód z górnej półki – ceny oscylują wokół pół miliona złotych. Nawet jednak jeśli któryś z mieszkańców Japonii miałby w swoim salonie takie cacko, transmisją NHK oczu nie nacieszy. Testowa transmisja dotrze wyłącznie do wyznaczonych miejsc w Tokio i Osace.

Mimo że niektóre materiały z Rio faktycznie zostaną pokazane w 8K, to nie w to wydarzenie celuje NHK. Japoński nadawca chce wystartować z publiczną emisją w 2018 roku. Wszystko zaś ma być w stu procentach gotowe do roku 2020, w którym to Igrzyska odbędą się właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni.

To, że testy prowadzi NHK nikogo nie powinno dziwić. To nie pierwsza taka próba japońskiego nadawcy. Dość powiedzieć, że już w latach 80. ubiegłego wieku prowadził on próbne emisje treści HD. Nic tylko trzymać kciuki.

Źródło: Digital Trends. Foto: LG/Digital Trends

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Damian_jo
  "W polskich domach coraz częściej lądują telewizory 4K, ale nie ma niestety telewizji, która nadawałaby programy w takiej właśnie rozdzielczości."
  Można prosić o jeden kanał który nadaje w Full HD ?
  Ciężko byłoby wyliczyć nawet jeden w pełnym HD który nadawałby w dosyć dobrym bitrate.
  Technologia 4K może wejdzie w latach 80 ale XXI wieku w Polsce, może.
  A Japońcom tylko pozazdrościć.
  13
 • avatar
  W końcu będzie można umieścić więcej tekstu małym druczkiem w reklamie banku a po reklamie film w SD :)
  4
 • avatar
  Konto usunięte
  Przetarg bedzie oplacony z pieniedzy podatnikow, a telewizji 4k i tak nie bedzie.
  3
 • avatar
  radex126
  Panowie zacznijmy od tego że w Polsce nie ma dekoderów do odbioru UHD a gdzie reszta kanały hd są nadawane u nas tylko w 720p nie ma ani jednego kanału co nadaje w 1080p jedynie w 1080i z podwójnym przeplotem
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  Obecne filmy (razem z ravenantem kręconym topowymi kamerami) nie są w stanie wykorzystać rozdzielczości 4K i obraz wygląda jak jakieś 1440p przeskalowane do 4K (obraz nie jest idealnie ostry jak na Bluray bywało w 1080p), a oni chcą 8K, dla mnie to coś zupełnie niepotrzebnego.
  1
 • avatar
  lenoxxx
  Czy to Rysio Petru? :D
 • avatar
  wizard2233
  Są telewizory 4k, są karty graficzne 4k, czego sie czepiacie ?
  -1