Karty graficzne

AMD zyskuje na rynku kart graficznych

przeczytasz w 1 min.

Miniony kwartał nie był łatwy dla producentów samodzielnych kart graficznych. Producenci odnotowali spadek sprzedaży, ale w ogólnych rozrachunku dużo na rynku GPU zyskało AMD.

Ostatnie miesiące były wyjątkowo bogate w premiery kart graficznych. Jak to wpłynęło na rynek GPU? Jon Peddie Research opublikował raport podsumowujący drugi kwartał bieżącego roku – najwięcej miała tutaj zyskać firma AMD.

Według szacunków analityków, w ubiegłym kwartale sprzedano 76,7 mln układów graficznych (zintegrowanych i samodzielnych). Oznacza to wzrost sprzedaży o 0,6% w porównaniu do ubiegłego kwartału i spadek o 10,4% względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Ogólna tendencja jest raczej spadkowa - przy szerszej perspektywie, dla średniej z ostatnich 10 lat, odnotowano spadek o 0,9%.

Główny udział rynku kart graficznych to zintegrowane układy – obejmują one aż 73,05% rynku, podczas gdy samodzielne GPU to zaledwie 26,95% (odnotowano tutaj spadek o 1,99%). W przypadku laptopów, spora część sprzedaży obejmowała mocne konstrukcje dla profesjonalistów. Jeżeli chodzi o karty graficzne do PC, producenci nie mieli jednak powodów do radości - dostawy spadły tutaj aż o 16,62%.

Rynek kart graficznych - Q2 2019

AMD zyskuje na rynku kart graficznych

Ciekawostką jest fakt, iż to AMD odnotowało wzrost sprzedaży aż o 9,85% względem poprzedniego kwartału i w końcu pokonało tutaj Nvidię. W przypadku konkurencji były to niewielkie spadki – dla Intela o 1,44%, natomiast dla Nvidii o 0,04%.

Mimo zawirowań na rynku kart graficznych, producenci optymistycznie podchodzą do prognoz na przyszłość. Warto bowiem zauważyć, że w trzecim kwartale każdy z nich wypuścił nowe konstrukcje (doczekaliśmy się układów AMD Navi, odświeżonych modeli Nvidia Turing oraz mobilnych procesorów Intel Ice Lake i Comet Lake). Można zatem oczekiwać wzrostu sprzedaży na rynku GPU.

Jeżeli jesteście zainteresowani wydajnością kart graficznych, zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem GPU.

Źródło: Jon Peddie Research

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    HardCorak
    0
    Super że zyskuje ale za to że nie dali w końcu w miarę normalnej konstrukcji z dwoma wentylatorami jak nvidia tylko piekarnik z trubiną to powinni za karę jeszcze jakiś czas stać w miejscu i dostawać cały czas duże baty od nvidii.