Laptopy

Rynek netbooków rośnie w zatrważającym tempie

przeczytasz w 1 min.

W 3 kwartale br. rynek netbooków wzrósł aż o 160 proc. względem poprzedniego kwartału. Jest to wynik imponujący, zwłaszcza teraz, gdy nieustannie mówi się o kryzysie finansowym i zwolnieniach w wielu firmach.

Wygląda jednak na to, że kryzys nie dotknął mini-laptopów, zwanych także netbookami, które wykreowały w tym roku całkowicie nowy segment rynku, w dodatku szybko rozwijający się.


MSI Wind – jeden z najlepszych netbooków (Fot.

Będąc w podróży, rzadko kiedy zabieramy się za dłuższe i poważniejsze prace – najczęściej interesuje nas możliwość pobrania i wysłania poczty, przejrzenia najnowszych informacji w portalach, sprawdzenia rozkładów jazdy i dokonania rezerwacji poprzez sieć. Netbook to urządzenie wręcz idealne do tego typu zadań i, jak słusznie zauważa serwis CNET.com, to właśnie takie zadania stanowią 90 proc. wszystkich czynności wykonywanych w podróży. Dlatego netbooki cieszą się gigantyczną popularnością – kupujemy je głównie po to, by pełniły rolę drugiego komputera. Aby nie zabierać do pociągu czy samolotu drogiego i stosunkowo ciężkiego laptopa, wolimy wziąć ze sobą komputer będący poniekąd gadżetem, a to ze względu na niską wydajność, niewielki ekran i często niewygodną klawiaturę.

Test: netbook MSI Wind

Tak czy inaczej ludzie są zachwyceni netbookami i sprzedaż tych maleństw rośnie. Palma pierwsza należała jeszcze niedawno do firmy Asus, która zapoczątkowała ten trend wprowadzając na rynek komputerki Eee PC. Obecnie to jednak Acer jest numerem jeden, trzymając w garści udziały wynoszące 35 proc. rynku netbooków.

Jeszcze w 2007 r., kiedy nie pojawiła się nazwa „netbook” i absolutnie nie było mowy o powstaniu nowego segmentu rynku, sprzedaż tego rodzaju komputerów wynosiła mln egzemplarzy. Tymczasem zgodnie z DisplaySearch, ogólnoświatowa sprzedaż netbooków wyniesie w tym roku ponad 14 mln. Wszyscy liczący się na rynku producenci mają w ofercie przynajmniej jednego netbooka, a komputerki te cieszą się popularnością w zasadzie wszędzie – również u nas.

Źródło:Softpedia.com

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Szymon331
  0
  Racja, brat też kupił laptopa. Ja jednak pozostaję przy otwartej budowie kosztem mobilności.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Tak, istotnie "trwoga" ogarnia wszystkich wokoło na myśl o rosnącej sprzedaży netbooków...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Brawo Xoor, kolejny dowód na to że nie zdałbyś matury z polskiego."rośnie w zatrważającym tempie" zamień to na "w zastraszającym" ew "zaskakującym".
    • avatar
     erte0
     0
     Faktycznie dość niefortunnie dobrane słowo. W rosnącej sprzedaży netbooków nic strasznego nie ma...No chyba, że wszystkie będą różowe jak na zdjęciach;)