Telefony

Rzeczywistość rozszerzona - 5 ciekawych zastosowań

przeczytasz w 2 min.

Rozszerzona rzeczywistość (Augmented Reality, w skrócie AR) to coś, z czego korzysta coraz więcej użytkowników. Warto zobaczyć do czego ta technologia może się przydać.

Poniżej przedstawiamy pięć zastosowań, w których rozszerzona rzeczywistość jest naprawdę pomocna. Niektóre z nich są już ogólnodostępne, inne zaś to dopiero koncepty, które kiedyś mogą trafić na rynek. Warto się z nimi zapoznać, zobaczcie zresztą sami:


Wirtualna mapa rzeczywistego świata

Wyobraźcie sobie, że szukacie pewnego miejsca, ale zwykła mapa zainstalowana w telefonie po prostu zawodzi. Tutaj właśnie przyda się rozszerzona rzeczywistość. Wystarczy włączyć aplikację, podnieść telefon, wprowadzić podstawowe dane i już będziemy w stanie zobaczyć wirtualny drogowskaz pokrywający się z otoczeniem. W poniższym materiale wideo widzimy, jak za pomocą smartfona można znaleźć najprostszą drogę do metra:


Dzięki tej technologii już niebawem z łatwością będziemy znajdować wszystkie interesujące miejsca. Co jednak, jeśli prowadzimy samochód i nie możemy jednocześnie korzystać z urządzenia obsługującego AR? Producenci aut już o tym pomyśleli i zaprojektowali szyby korzystające z dobrodziejstw nowej technologii. Prezentację tego widzimy poniżej:Bardziej naturalne gry komputerowe

Kolejne zastosowanie AR to po prostu gry. Wyobraźcie sobie granie w The Sims lub SimCity bez użycia komputera. Możliwość stworzenia Sima we własnym domu i oglądanie jego normalnego życia byłaby jeszcze ciekawsza niż na ekranie monitora, prawda?
Dzięki zastosowaniu kamery możemy pożegnać się też z problemem znanym z większości gier, a mianowicie trudnym sterowniem. W końcu nie da się wymyśleć nic prostszego od skierowania telefonu tam, gdzie chcemy spojrzeć.

Inne zastosowanie AR to gry planszowe. Musimy przyznać, że partyjka w Monopoly to świetna zabawa, która ma jednak poważną wadę: po skończeniu gry trzeba posprzątać. Przy użyciu rozszerzonej rzeczywistości do gry wystarczy telefon i dowolna płaska powierzchnia. Gra planszowa w parku? Proszę bardzo, z AR nie ma nic prostszego.

Oto kilka pomysłów na gry korzystające z rozszerzonej rzeczywistości. Zgodzicie się chyba, że to robi wrażenie:


 

Interaktywne instrukcje

Chyba nikt nie lubi czytać instrukcji. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że już niebawem całkiem znikną one z naszego życia. To aplikacja korzystająca z AR pokaże, jak skręcić szafkę lub wymienić tusz w drukarce. Program będzie też mógł objaśnić obsługę danego urządzenia, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni dzwonić do swojej żony/narzeczonej/mamy za każdym razem, gdy będziemy chcieli obsłużyć pralkę.

Oto wymiana tonera za pomocą rzeczywistości rozszerzonej. Wygląda to tak:


 

Wyszukiwanie obrazowe

Każdy kto używał wyszukiwarki obrazów Google wie, że ma ona jedną wadę – za jej pomocą nie możemy zrobić nic poza oglądaniem grafik. Dzięki rzeczywistości rozszerzonej po najechaniu na obraz będziemy mogli wyświetlić dodatkowe informacje na jego temat lub sprawić, że stanie się ruchomy. Z całą pewnością zastosowanie takie spodoba się płci pięknej. Gdy kobiety zobaczą w reklamie ładne ubranie, nie będą musiały go szukać. Wystarczy, że najadą smartfonem na ilustrację i dowiedzą się, gdzie mogą je kupić, w jakich rozmiarach i w jakiej cenie.

Inne zastosowanie wyszukiwania obrazowego to współpraca z  prasą. Na poniższym wideo możemy zobaczyć, jak za pomocą telefonu można ożywić zwykłe czasopismo:Dodatek do serwisów społecznościowych

Spokojnie jedziecie metrem i w pewnym momencie zauważacie osobę, którą znacie, ale za nic nie możecie sobie przypomnieć skąd. Na pewno każdy z was choć raz znalazł się w takiej sytuacji. Dzięki zastosowaniu AR będziemy mogli po prostu zrobić zdjęcie tej osobie i poczekać, aż zostaniemy przekierowaniu na jego profil na Facebooku. Skorzystalibyście z takiej aplikacji? I czy pozwolilibyście, by to was można było tak odszukać?AR nadejdzie szybciej niż myślisz

Rzeczywistość rozszerzona z całą pewnością na stałe pojawi się w naszym życiu i to już niedługo. Póki co wymaga posiadania choćby smartfona, jednak już niebawem może pojawić się w szybach, lustrach oraz okularach i pomagać na każdym kroku. Co sądzicie na temat AR? Chcielibyście korzystać z takich rozwiązań? A może już korzystacie?

Polecamy:  
Ciekawe, inspirujące, dziwne - technologie i gadżety jutraTechnologie, wizje i gadżety przyszłościGadżety z przyszłości

 

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  http://www.youtube.com/watch?v=i6JTvzrpBy0
  • avatar
   cyferluu
   0
   rzeczywistość rozszerzona nic bardziej mnie nie śmieszy od tego sformowania na chwilę obecną!
   • avatar
    Michur
    0
    taka nawigacja to super sprawa
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Wow , to jest świetne .
     Takie zastępstwo dla HUD'a w okularach .
     • avatar
      specjalized
      0
      al ten typ z tą gazetą to mógłby się nauczyć strony przewracać
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Z niedługo nie będzie trzeba myśleć i znać się na niczym... Wystarczy smartphone i już będziemy wiedzieć jak włożyć pieczywo do tostera, żeby zrobić sobie tosty. Dzieci dzięki temu rozwiązaniu, będą wiedziały jak skorzystać z toalety :D
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        A jak bateria padnie to.... kupa.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         A czy Ktoś zauważył ciemną stronę takiego softu? To że cały czas jesteś na GPS? to że każdy twój ruch jest monitorowany? Wejdziesz do sklepu od razu szybkie sugestie co masz kupić (oczywiście manipulowane przez sieci sprzedaży), wszystko dobrze do czasu aż nie zaczniesz robić czegoś co się systemowi nie podoba zacznie się od niewyrzuconego śmiecia ... może zły pogląd polityczny ... podpadnięcie komuś w pracy ... przecież tym softem Ktoś będzie kierował, a jak wiemy człowiek to najsłabsze ogniwo.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          nie wierze że to jakiś koncern czy inna "organizacja" nie sponsoruje by mieć nas pod kontrolą i by nas ogłupić..... internet telewizja gazety media ogólnie mówiąc nas ogłupiają narzucają nam światopogląd i ubezwłasnowolniają na nasze własne rzyczenie..
          choć uwielbiam technologie i inne gadzety jestem świadomy ryzyka jakie niosą mam nadzieje że wy też..