Ciekawostki

Zeroemisyjne podróże coraz bliżej. Samolot na wodór to „przełomowa technologia”

przeczytasz w 2 min.

Samoloty na wodór mają potencjał, by przynieść wreszcie przyjazne środowisku podróżowanie na dalekie odległości. W tym roku dokonał się przełom w tej kategorii.

MIT Technology Review to jeden z najważniejszych magazynów poświęconych nauce i technologii. Oprócz regularnych publikacji na temat odkryć i wynalazków, redakcja co roku wybiera także najbardziej przełomowe technologie. Tym razem numerem jeden wybrano samoloty na wodór. 

Pierwszy sukces samolotu na wodór

W 2023 r. po raz pierwszy przeprowadzono udany lot samolotu, dla którego paliwem jest wodór. Mowa o 19-miejscowej maszynie ZeroAvia, która wzbiła się w powietrze na 10 minut (to najdłuższy lot w tej technologii). To „kamień milowy na drodze do lotnictwa niskoemisyjnego”, jak napisano na łamach MIT Technology Review.

Choć ZeroAvia to startup, potencjał dostrzegło już wielu inwestorów. W efekcie zebrano ponad 140 mln dolarów – między innymi od Billa Gatesa. Dzięki temu trwają już intensywne prace nad komercyjnym wprowadzeniem produktu na rynek. Ba, złożono już ponad 1,5 tys. zamówień przedpremierowych na systemy wodorowych ogniw paliwowych. 

Rozkład jazdy

„Rozkład jazdy” zakłada, że w 2025 r. przedstawiona zostanie pierwsza komercyjna oferta z samolotami wodorowymi mieszczącymi od 9 do 19 pasażerów. Dwa lata później pojawić mają się samoloty z liczbą miejsc w granicach 40-80, przed końcem tej dekady dostępne mają być maszyny, którymi poleci od 100 do nawet 200 pasażerów. 

ZeroAvia rozkład

To oczywiście tylko plany. W rzeczywistości wciąż istnieją technologiczne wyzwania, które należy pokonać, zanim wodorowy napęd będzie mógł być stosowany w większych samolotach. Podstawowy problem polega na tym, że obecnie stosowane ogniwa paliwowe są ciężkie, a wodór zajmuje dużo miejsca. 

A dlaczego to w ogóle ma znaczenie? Ano dlatego, że przemysł lotniczy odpowiada obecnie za ok. 3 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych. Redukcja w tym zakresie może więc mieć olbrzymie znaczenie w kontekście walki z katastrofą klimatyczną. 

Przełomowe technologie 2023

Obok samolotów na wodór podium rankingu przełomowych technologii według MIT Technology Review uzupełniały akumulatory zdatne do recyklingu oraz analiza prastarego kodu DNA. Wyróżniono także (dostarczający niezwykłych fotografii i cennych informacji) Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, sztuczną inteligencję generującą obrazy, organy z drukarek 3D czy też samochody elektryczne, które wreszcie stały się realistyczną opcją. 

Źródło: MIT Technology Review, NotebookCheck

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ooooo
  17
  Ograniczenia zacznijmy od polityków. Jeżeli mamy mieć w miastach SCT to zaczynamy od sprzedaży wszystkich limuzyn urzędów miejskich jak i ministerstw. Następnie otwieramy parkingi w/w budynków dla wszystkich mieszkańców. Do tego zakaz podróży samolotami dla posłów, senatorów, europosłów. Niech podróżują ekologiczną koleją, za bilety mają zapłacić sami.
  Jeżeli to wszystko zostanie wprowadzone, możemy rozmawiać o ograniczeniach dla reszty obywateli.
  • avatar
   bomber2
   10
   10% najbogatszych odpowiada za ponad 50% zanieczyszczeń
   • avatar
    Marek1981
    5
    Jestem za to by wszystkim politykom partii w ue popierających zakaz spalinówek czy sct mieli juz teraz zakaz posiadania i użytkowania spalinówek, samolotów, jedzenia mięsa, posiadania dużej garderoby czy domów. Wstawić wiatrak pod domem/mieszkaniem . To powinno dotyczyć także i ich rodziny, pracowników ich biur z rodziną. Każde takie negatywne decyzje wprowadzić dla nich min 2lata przed wejściem w życie i tej grupie ustawić jako dożywotnie (mim
    Przed każdym wprowadzeniem niekorzystnych dla ludzi rozwiązań
    • avatar
     Premek1983
     5
     W tym kraju zawsze będzie syf z malarią bo glosujecie na tych samych imbecyli od 30 lat
     • avatar
      CyfrowyRuchOporu
      -1
      Tu nowo powstający Cyfrowy Ruch Oporu. Związku z nielegalnymi działaniami ryżego zdrajcy Polski i Polaków Donalda Von Tuska ktory w brutalny sposób próbuje przejąć media publiczne wypowiadamy mu i jego wszystkim koalicyjnym zdradzieckim psom WOJNĘ TOTALNĄ!!!
      Apeluje do wszystkich patriotycznych hakerów i hakerek do przyłączenia się do nas!!!! Atakujcie strony rządowe!!!!! Atakujcie strony wszystkich którzy jego wspierają!!!!
      A do was zwykli obywatele i obywatelki apeluje o nagrywacie hejterskich filmiki na YouTube czy Tik Yoku!!!! Atakujcie zdradzieckie kurwy na Instagramie Facebuku czy Platformie X!!!!
      Dzień sondu nadchodzi!!!! Prawda zwycięży!!!! Cyfrowy Ruch Oporu zwycięży i przywróci Polsce godność!!!! Czas zmian nadszedł!!!!! Czas rozliczeń jest bliski!!!!