Ciekawostki

Wojny patentowej ciąg dalszy: Samsung musi zapłacić Apple 120 mln $

przeczytasz w 1 min.

Kalifornijski sąd uznał obu producentów za winnych i zarządził grzywny.

Samsung Apple

Wojna patentowa pomiędzy firmami AppleSamsung ciągnie się już od wielu, wielu lat. Ostatni rozdział był wyjątkowo interesujący – otóż kalifornijski sąd uznał obu producentów za winnych i zarządził grzywny.

Apple i Samsung od dłuższego już czasu walczą o tytuł najbardziej innowacyjnego producenta smartfonów. Jednocześnie obie firmy oskarżają się o naruszanie praw patentowych. Sprawy zostały wreszcie rozstrzygnięte w sądzie w San Jose. Ława przysięgłych nakazała Samsungowi zapłacić Amerykanom grzywnę w wysokości 119,6 mln dolarów. Dużo? To co powiecie na to, że Apple domagało się sumy 2,2 mld? Według giganta z Cupertino koreański producent naruszył bowiem 5 patentów dotyczących odblokowywania smartfona poprzez przesunięcie palcem po ekranie dotykowym.

Samsung także wniósł pozew przeciwko firmie Apple, która – jego zdaniem – bezprawnie wykorzystała patenty dotyczące transmisji nagrań wideo i samych kamer. Co interesujące – sąd przyznał Koreańczykom rację i wezwał Apple do zapłacenia grzywny w wysokości 158,4 tys. dolarów. Choć wydaje się to sumą symboliczną w obliczu odszkodowania jakie musi zapłacić Samsung, to jednak pokazuje, że obaj producenci mają co nieco za uszami, a takie sprawy mogą ciągnąć się jeszcze przez długi czas.

Źródło: WSJ

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Phurret
  26
  "5 patentów dotyczących odblokowywania smartfona poprzez przesunięcie palcem po ekranie dotykowym" jak ja uwielbiam takie patenty, równo napędzają gospodarkę...
  • avatar
   Konto usunięte
   13
   Przecież obie firmy ściśle ze sobą współpracują. Samsung produkuje hardware dla Apple. Obie firmy bardzo wiele na tym zyskują i od lat są w ścisłej symbiozie.

   Cała to szopka z "wojną patentową" to tylko bzdurna zagrywka dająca darmową, skuteczną reklamę w mediach.
   • avatar
    hideo
    11
    czytając wyniki finansowe to 120M$ to dla Samsunga drobne, taki napiwek dla Appla ;)
    • avatar
     RafiXll
     2
     HAmerykanie i całe apple ze srajfonami.... Zygać się chce dojdzie do tego, że opatentują to swoje kółko z kwadratem w środku. Albo w ogóle koło i będziemy zasówać na sześciokątach. DEBILIZM URZĘDÓW PATENTUJĄCYCH NIE ZNA GRANIC...
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      heh no to ladnie :D spora sumka, mogliby mi dac 1% z tego xD
      • avatar
       Dragonik
       1
       Oba te telefony są siebie warte i tyle w temacie.
       • avatar
        Konto usunięte
        -2
        O rany.. jak to się stało że nie poleciał żaden hejt na Apple? A majówka... no tak, rodzice zabrali pociechy ze sobą.. a pociechom internet ;)
        Przepraszam ale nie mogłem się oprzeć.
        • avatar
         krisk7
         0
         No cóż, jak wiadomo patenty są tylko narzędziem do utrzymywania dystansu między bogatymi i biednymi. Chińczycy nie mają problemu z nadrabianiem zaległości (kopiowaniem). Nie muszą wychodzić z wszystkim na Zachód, bo mają wystarczająco duży własny rynek.
         • avatar
          Ragnar Lothbrok
          0
          No to chyba najlepsze jest LG, jeszcze nie słyszałem by jakieś patenty ktoś naruszał od nich :P