Smartfony

Samsung Galaxy S4: problem małej ilości wolnej pamięci w smartfonach zostanie rozwiązany?

przeczytasz w 2 min.

Firma Samsung w komentarzach zadeklarowała się, że przyjrzy się kwestii małej ilości wolnej pamięci w S4.

samsung galaxy s4 wygląd problem mała ilość pamięci

Smartfon Samsung Galaxy S4, mimo iż jest na rynku dopiero od niedawna, to zdołał osiągnąć bardzo dobry wynik sprzedaży. W ostatnich dniach jednak coraz częściej można usłyszeć o niezadowoleniu klientów z Galaxy S4, a to z powodu małej ilości dostępnej dla użytkownika pamięci wewnętrznej.

O problemie z pamięcią w Galaxy S4 informowano pod koniec kwietnia, wówczas zwracano uwagę, że w modelu S4 wyposażonym w 16 GB pamięci wewnętrznej flash do dyspozycji użytkownika zostaje mniej niż 9 GB. Analogiczna sytuacja jest w przypadku modeli wyposażonych w większą ilość pamięci, ale w ich przypadku nie jest to aż tak widoczne.

Cały problem znajduje się w oprogramowaniu systemowym, które zajmuje 7,18 GB pamięci. Należy jednak podkreślić, że nie chodzi tu o sam system Android, lecz także dodatkowe oprogramowanie od producenta i wgrane fabrycznie aplikacje – wszystko to powoduje, że ostatecznie użytkownik dostaje znacznie mniej miejsca dla własnych celów.

Cała sprawa okazała się na tyle irytująca dla konsumentów, że postanowili oni zainteresować nią brytyjską stację BBC One, która w programie Watchdog postanowiła poruszyć tę kwestię. Redaktorzy wspomnianego programu zajmują się sprawami niezadowolonych klientów i postanowili przyjrzeć się bliżej kwestii zgłaszanej przez widzów. Niestety co było do przewidzenia, nikt z firmy Samsung nie zdecydował się na udział w programie.

samsung galaxy s4 wolna pamięć

W następnej kolejności sprawę poruszyli redaktorzy serwisu CNET, którym udało się otrzymać odpowiedź od przedstawicieli Samsunga. W komentarzu do CNET i telewizji BBC One można przeczytać, że firma docenia podniesione kwestie i przeanalizuje drogi komunikacji z klientami w kwestii produktów. Warto podkreślić, że do tej pory Samsung z uporem maniaka radził nabywcom S4 celem eliminacji problemu małej ilości pamięci, kupowanie kart microSD.

Ostatecznie Samsung w jednym z komentarzy zapowiedział, że zbada sprawę małej ilości pamięci i być może postanowi zwiększyć ilość przestrzeni dostępnej dla użytkownika w jednej z przyszłych aktualizacji.

Teoretycznie może to oznaczać, że Samsung faktycznie zajmie się sprawą i spróbuje odchudzić swoje oprogramowanie lub pozbędzie się zbędnych elementów. Niestety patrząc realistycznie, może okazać się to nieco utrudnione, gdyż nawet jeżeli operacja odchudzania się powiedzie, to pozostaje kwestia aktualizacji. Otóż wdrożenie zmian wymagałoby zmieniania wielkości partycji w urządzeniu, a to ciężko będzie załatwić zwykłą aktualizacją i bez narażania na utratę danych użytkowników.

Źródło: VR-Zone, CNET

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  13
  To teraz jest tak ze za PCLabem gonicie, zadnego innego newsa??
  • avatar
   Konto usunięte
   7
   Pewnie nie było by problemów, gdyby Samsung otwartym tekstem napisał, że telefon ma 16GB pamięci, ale dla użytkownika jest dostępne ~8,5GB. Natomiast moim zdaniem to jest nic innego jak wprowadzanie klientów w błąd. Powinni dostać karę jak w przypadku spotu tv.
   • avatar
    piotrek8x
    7
    W ogóle to jest bez sensu. Kiedyś w telefonach jak było np 100mb pamięci to tyle było a nie 100mb - waga systemu, czyli np 70mb. Teraz też tak powinno być. Na system powinna być oddzielna pamięć o której użytkownik nie musi nawet wiedzieć.
    • avatar
     serengerd
     3
     Nexus 4 ma 8 lub 16 GB pamięci i to bez rozszerzenia kartą sd a nie robią takiego szumu...trzeba patrzeć co się kupuje, a nie później jęczeć że producent jest be! :D
     • avatar
      Rysiu0192
      3
      Wystarczy jak by w aktualizacji dali możliwość instalowania aplikacji razem z ich danymi na karcie i nie było by problemu, bo 32GB można dorwać za 90zł i nikomu raczej miejsca w tedy nie zabraknie.
      • avatar
       Michur
       1
       Fajna reklama Samsunga, kolejna zresztą bo jest praktycznie wszędzie. Jak by się chcieli naprawdę przyj... to by zwrócili uwagę na obudowę która w tej klasie sprzętu jest tragiczna. Reszta smartfona bardzo mi się podoba.
       • avatar
        Konto usunięte
        -2
        Ja chlopcze nie jestem od liczenia tylko od czytania akurat po przeczytaniu artykulu wchodze na benchmark.pl i widze to samo dlatego tez napisalem "delikatnie" raczej po was nie jechalem, wiec tez slinic sie nie ma co.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Dlaczego zwolnienie miejsca na flashu musi się wiązać ze zmianą partycji?
         • avatar
          kitamo
          0
          to tak jak kupujesz laptopa z dyskiem 500GB i masz pretensje do producenta ze wolnego miejsca jest 470GB, bo przeciez system nie powinien nic zajmowac. ehh
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           wiekowo napewno odstajemy od siebie bo ja nie z tych mlodzikow a i tak lubie cos o technologiach poczytac, gubisz litery... czyzby ze zlosci ??