Smartfony

600 milionów użytkowników smartfonów Samsung Galaxy zagrożonych atakiem cyberprzestępców [AKT.]

przeczytasz w 1 min.

Z raportu firmy NowSecure wynika, iż urządzenia te cierpią na bardzo poważną lukę z zabezpieczeniach.

Samsung Galaxy klawiatura

Cyberprzestępcy już dawno przestali wykorzystywać do swoich celów jedynie komputery, co w dobie ogromnej popularności smartfonów dziwić nie może. Wedle najnowszych informacji powody do niepokoju mogą mieć użytkownicy modeli należących do serii Samsung Galaxy.

Z raportu firmy NowSecure wynika, iż urządzenia te cierpią na bardzo poważną lukę z zabezpieczeniach. Związana jest ona z preinstalowaną klawiaturą SwiftKey, a konkretnie z zaimplementowaną w niej usługą pobierania dodatkowych języków. Ze względu na brak szyfrowania cyberprzestępcy mogą to w dość prosty sposób uzyskać dostęp do danych znajdujących się na atakowanym urządzeniu.

Informacje te są o tym bardziej niepokojące, ze dotyczyć mają około 600 milionów użytkowników, zwłaszcza tych korzystających z modeli Galaxy S3, Galaxy S4Galaxy S5, ale i inni nie powinni czuć się na 100% bezpieczni.

Najprostsza droga to dla potencjalnego przestępcy skorzystanie z tej samej sieci W-Fi, ale i to można podobno obejść. Pocieszający jest natomiast fakt, że aplikacja SwiftKey dostępna w sklepach Google Play i App Store nie jest tym problemem dotknięta, a więc właściciele urządzeń innych producentów nie mają się czego obawiać.

Samsung o problemie wie i staruje już z odpowiednią aktualizacją.

AKTUALIZACJA, 19.06.2015, 12:55

Poniżej zamieszczamy oficjalne oświadczenie, jakie wydane zostało przez producenta.

„Samsung traktuje wszystkie potencjalne zagrożenia bardzo serio. Wiemy o najnowszych doniesieniach i intensywnie pracujemy nad zapewnieniem bezpieczeństwa urządzeń mobilnych. 

To, co warto wiedzieć, to że żadna z krytycznych funkcji smartfonów nie jest zagrożona i złośliwe oprogramowanie nie może zagrozić jądru systemowemu (kernelowi). Jest to możliwe dzięki ochronie za pomocą mechanizmu KNOX.

Samsung KNOX i jego zabezpieczenia mogą być aktualizowane zdalnie i bardzo szybko. Zagrożenie, o którym mowa, zostanie zneutralizowane w najnowszej poprawce, która zaczyna być dostarczana do naszych urządzeń. Wciągu kilku dni cały proces powinien się zakończyć.

Oprócz dostarczenia nowych mechanizmów zabezpieczeń, nieustająco współpracujemy z firmą SwitfKey nad najlepszymi sposobami przewidywania i usuwania potencjalnych zagrożeń."

Źródło: androidpolice, samsung

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rTech
  2
  Zagrożenie jest i zawsze będzie, nie ważne jaki to system, czy telefon :)
  • avatar
   laaval
   1
   W s5 miałem tylko i wyłącznie klawiaturę Samsunga. Swiftkey musiałem sobie zainstalować z GP. Kiedyś w automacie był Swype, który można było wyłączyć i zainstalować nową wersję z GP. Nie wiedziałem, że Samsung daje teraz Swiftkey z automatu
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    To też dobry chwyt marketingowy, kup S6 będziesz "bezpieczniejszy"
    • avatar
     VEN1963
     -5
     uwielbiam takie tytuły :-) mam SG4 i od lat korzystam właśnie z klawiatury SwiftKey i nie czuje się zagrożony. Myśląc logicznie to jakby te 600 milionów ludzi miało być zagrożone to ilu musiało by być cyberprzestępców żeby wszystkich "obsłużyć".
     • avatar
      PIRAT_PL
      0
      Ciekawe czy to też działa jeśli preinstalowanego SwiftKeya się odinstaluje (bo i taka możliwość istnieje).
      Mam Galaxy Ace 4 LTE (SM-G35FZ) i korzystam z TouchPala (wygodniejszy dla mnie).
      Jak myślicie ??
      • avatar
       XaRaDaS
       0
       No dobra, a czy w tabletach tez jest ta luka ?? Mam galaxy tab 4, ale nie widzę tam SwifKey, jest klawiatura samsung ;/