SSD

Samsung SSD 840 i 840 EVO: problem ze spadkiem wydajności - producent pracuje nad rozwiązaniem

przeczytasz w 1 min.

Dyski Samsung SSD 840 i 840 EVO mają problem ze spadkiem wydajności odczytu starszych plików. Producent pracuje nad jego rozwiązaniem.

Samsung SSD 840 EVO

Dyski Samsung SSD 840 i 840 EVO borykają się z problemem wolniejszego odczytu starszych plików. Producent już pracuje nad rozwiązaniem usterki i niebawem powinien udostępnić stosowną poprawkę.

Sprawę naświetlili użytkownicy forum Overclock, którzy skarżyli się na słabszą wydajność odczytu plików. Warto jednak zauważyć, że chodzi tutaj o pliki zapisane kilka tygodni lub miesięcy temu, bo świeże dane obsługiwane są z normalną szybkością. Zależność ta poniekąd tłumaczy fakt, iż błąd nie został zdiagnozowany przez producenta wcześniej, podczas wewnętrznych testów nośników.

Z praktycznego punktu widzenia to właśnie najstarsze dane są najistotniejsze – najczęściej jest to system operacyjny, programy, gry lub inne ważne dane. Zainteresowani mogą przetestować swoje nośniki np. za pomocą aplikacji HD Tach.

Samsung SSD 840 EVO wydajność dysku - problemy z odczytem
Wykres przedstawiający szybkość odczytu dysku Samsung SSD 840 EVO 500 GB - po lewej widać wyraźne spadki wydajności

Samsung potwierdził występowanie problemu i już pracuje nad jego rozwiązaniem. Stosowna poprawka zostanie wprowadzona wraz z nową wersją oprogramowania (firmware), a jej wydanie podobno zostało zaplanowane na połowę października. Do tego czasu użytkownicy dysków muszą uzbroić się w cierpliwość.

 

Aktualizacja 25.09.2014 10:10

Poznaliśmy oficjalne stanowisko firmy Samsung: „Zmiany wydajności, które występowały w niektórych dyskach 840 EVO podczas odczytu określonych plików były kwestią programową. Problem zostanie wyeliminowany w nadchodzącej aktualizacji oprogramowania systemowego dla dysków SSD.” Ta ma zostać wydana zgodnie z wczesniejszymi informacjami - 15 października.

Źródło: ComputerBase, AnandTech, Overclock

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  projectdarkstar
  3
  Nie tylko Samsung. Crucial M4 też i pewnie parę innych. Wygląda na problem z komórkami pamięci których sterownik SSD nie odświeża a potem musi się napocić żeby odczytać wartość.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Benchmark chyba działa na tych EVO, bo not-stop wali errorem 500
   • avatar
    Maxdamage
    2
    a mój 840 Pro jak zap...... tak zap..... ;)
    • avatar
     Vieworld
     2
     ciekawe jak za parę tygodni będzie się sprawować mój Samsung 850 Pro...
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Nie zrobiłem screenów, ale mogę potwierdzić

      system lików btrfs, ubuntu 14.04

      w kilku miejscach dysk był wyraźnie wolniejszy - spadek odczytu do 50mb/s z 450-550 był wyraźny. w tych wolnych obszarach czas dostępu wynosił 1,5ms (względem 0,1ms średnio)

      po przeprowadzeniu btrfs balance (coś jak defragmentacja) ilosć wolniejszych obszarów wyraźnie zmalała (w sumie to został tylko jeden, gdzie prędkość pikowała do 50)

      średni czas dostępu spadł do 0,09 z 0,1 (1000 próbek), przy czym w tym jednym miejscu (które widocznie nie uległo przeniesieniu) dalej jest 1,5ms

      A dysk mam prawie nowy - wskaźnik dobrych bloków (odliczany od 100 do 0, gdzie 0 odpowiada ok 650tb zapisu, dysk wysiada przy 850 wg jakiegoś testu) wynosi 99
      • avatar
       AndreoKomp
       0
       Samsung jest firmą, która oferuje zarówno produkty dobre jakościowo i drogie, jak i słabe jakościowo, ale za to tanie. Jak ktoś kupuje dysk z serii EVO, a chce mieć jakość dysku Pro, to niestety na pewno się rozczaruje. Trzeba umieć wybierać produkty. Ja bardzo dużo produktów kupiłem od Samsunga, a że stawiam na jakość te produkty nigdy nie należały do najtańszych, ale za to z żadnym nie miałem problemów.
       • avatar
        Konto usunięte
        -3
        Posiadam 840 EVO o pojemności 250GB. Działa na tym dysku system, plus parę gier. Osobiście nie zauważyłem spadku wydajności. Dysk kupiony jakiś rok temu. Może tu chodzi o jakąś konkretną wersję firmware'u?
        • avatar
         Konto usunięte
         -9
         Zauwazylam, ze z tymi ssdkami same jakies problemy co chwile. Dobrze, ze kupilam corsaira, bo tam ich najmniej, a nie jak ze wszystkim u samsunga kicz i tandeta
         • avatar
          mjwhite
          -12
          przenigdy szajsunga.
          • avatar
           jeomax.co.uk
           0
           Uzytkownicy portalu overclockers.co.uk chyba - tam widzialem stosowny watek, gdzie ludziom spadal transfer w Samsungach.
           • avatar
            XMarekX
            0
            W razie problemów z uruchomieniem programu HD Tach ustaw tryb zgodności z win 2000.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Jak się producent łapie za kilka różnych segmentów m.in. telefony, laptopy, telewizory, AGD, to niczego nie jest w stanie zrobić porządnie i stąd takie problemy. Szajsunga nigdy już nie kupię.
             • avatar
              calletto
              0
              Czytam artykuł i nie jestem pewien czy chodzi tylko o te dane, które już od dawna nie były odczytywane czy także o te które były dawno temu zapisane i wielokrotnie odczytywane przez ten czas.... bo jeśli chodzi o ten pierwszy przypadek to to nie jest duży problem
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               I mamy 15.X a nowego firmware jak nie było to nie ma...