• benchmark.pl
 • newsy
 • Dyski Seagate Wireless Plus 1 TB i NAS Seagate Central - współdzielenie multimediów

Dyski Seagate Wireless Plus 1 TB i NAS Seagate Central - współdzielenie multimediów

przeczytasz w 3 min.

Pierwszy ma Wi-Fi, a drugi port Ethernet Gigabit

Seagate prezentacja Luke

Pamiętacie bezprzewodowy dysk Seagate GoFlex Satellite o pojemności 500 GB? Już w lutym będzie można kupić jego następcę o pojemności 1 TB. W szczuplejszej obudowie, o kształcie znanym z serii dysków zewnętrznych Seagate Backup Plus. Oprócz tego dysku do oferty Seagate miesiąc później trafi również przeznaczony do domowego współdzielenia się multimediami dysk NAS Seagate Central. Ten z kolei będzie dostępny w wersjach o pojemności 2, 3, a nawet 4 TB. Oba produkty prezentowano na targach CES 2013, a teraz mieliśmy okazję przez chwilę zapoznać się z nimi na żywo podczas konferencji zorganizowanej przez producenta.

Zanim zaprezentujemy dyski, warto przytoczyć kilka słów o Seagate jako koncernie, który wraz z WD kontroluje prawie cały rynek dyskowych pamięci masowych na świecie. Udziały Seagate w trzecim kwartale ubiegłego roku sięgnęły 41%, a liczba sprzedanych dysków sięgnęła 58,1 miliona egzemplarzy. Dwie trzecie produkcji Seagate trafia do tak zwanych kanałów OEM, a reszta do dystrybutorów i do sklepów. W bieżącym roku fiskalnym jednym z celów Seagate jest zintegrowanie oddziałów Samsunga (zajmujących się produkcją dysków) i LaCie, w których posiadanie koncern wszedł w ubiegłym roku. Rosnący rynek użytkowników mobilnych, wzrost liczby danych gromadzonych przez domowych użytkowników, to jedne z powodów, dla których Seagate zdecydował się zaprezentować nowe produkty.

Pokaz dysków przeprowadził Luke Prodromou. Na pierwszy ogień poszedł dysk Seagate Wireless Plus. Jest to 1 TB dysk umieszczony w obudowie identycznej jak dyski Seagate Backup Plus. Wbudowany weń akumulator pozwala na 10 godzin nieprzerwanej pracy, czyli bezprzewodowego dostępu i strumieniowania danych multimedialnych, zdjęć, filmów, muzyki. Jeden użytkownik to dla dysku Wireless Plus niewielkie obciążenie. Producent zapewnia, że z bezprzewodowego dostępu może korzystać jednocześnie nawet 8 osób. W tym trzy z nich mogą bezproblemowo strumieniować treści o rozdzielczości 1080p. Dopiero podłączenie czwartej osoby do strumienia HD może sprawić problemy i w takiej sytuacji Seagate nie jest w stanie zagwarantować poprawnej pracy. Każdy z podłączonych użytkowników może pobierać w danej chwili inną niż pozostali zawartość.

Seagate Wireless Plus 1 TB obudowa pudełko
Do wyboru jest tylko jeden, grafitowy, kolor obudowy.

Komunikacja z dyskiem możliwa jest za pomocą przeglądarki internetowej z dowolnego urządzenia niezależnie od platformy systemowej, ale znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest aplikacja mobilna. Można ją pobrać dla iOS, Androida i Kindle Fire. Planowane jest także wsparcie dla Windows 8. Seagate przygotował również dedykowaną aplikację dla telewizorów i odtwarzaczy Blu-ray Samsung. Oprócz łączności Wi-Fi (standard 802.11n, obsługa DLNA, AirPlay), dysk wyposażono w port USB 3.0. Odpowiedni adapter, w standardzie USM, znajduje się w zestawie. Maksymalny zasięg bezprzewodowej łączności wynosi do 50-60 metrów. Seagate Wireless Plus dba o akumulator, wyłączając połączenie, gdy żadne z urządzeń nie jest podłączone. Uzywając dysku Seagate Wireless Plus, możemy korzystać również z dostępu do internetu, dysk działa wtedy jako bramka przekaźnikowa, która łączy się z siecią.

Seagate Wireless Plus port USM
Złącze w standardzie Universal Storage Module.

Seagate Wireless Plus włącznik
Seagate Wireless Plus ma wymiary 127x89x19,9 mm i waży 256 gramów.


Dysk Seagate Wireless Plus może bez uszczerbku dla jego kondycji pracować w różnych orientacjach.

Ile będzie kosztował dysk Seagate Wireless Plus? W Stanach Zjednoczonych jest już dostępny w cenie 199,99 dolarów. W Polsce jego cena nie powinna przekroczyć kwoty, za jaką obecnie można kupić 500 GB dysk GoFlex Satellite.

Drugim bohaterem spotkania był domowy NAS Seagate Central. To rozwiązanie podobne do stosowanych przez konkurencyjnego WD dysków z serii Live. Dysk wraz z obudową waży niewiele mniej niż kilogram cukru, na szczęście nie jest on pomyślany jako przenośny. Waga jest taka sama niezależnie od pojemności 2, 3 lub 4 TB. Aby wyeliminować ewentualne przegrzewanie się urządzenia, pracującego na pełnych obrotach, większość obudowy stanowi siatkowa metalowa ramka. Dysk przypomina zatem płaski głośnik, ale nie powinien zagłuszać naszego otoczenia niepożądanymi dźwiękami. 

Seagate Central widok bok

Seagate Central domowy NAS
Siatkowa obudowa Seagate Central

Do dysku Seagate Central można podłączyć się w ramach sieci domowej, ale również po odpowiednim skonfigurowaniu połączenia, z dowolnego miejsca na świecie. Dysk oferuje podobną funkcjonalność jak Wireless Plus oraz funkcje tworzenia kopii zapasowych, ale tym razem zamiast łącza Wi-Fi mamy do dyspozycji port Ethernet 1 Gbps (oprócz złącza USB 3.0). Zatem dla bezprzewodowej komunikacji konieczny jest bezprzewodowy router i to on będzie limitował wydajność przesyłu danych. Treści mogą być strumieniowane w ramach sieci DLNA, ale trzeba pamiętać, że nie jest to transkoder, odpowiednie formaty plików musi obsługiwać docelowa aplikacja odtwarzająca, na komputerze, tablecie czy telewizorze. Sterowanie Seagate Central odbywa się za pomocą aplikacji Seagate media app.

Seagate Central złącza
Złącza na tylnej ściance Seagate Central - zasilanie, port RJ-45 i USB.

Podsumowanie parametrów obu prezentowanych urządzeń w tabelce poniżej.

 Seagate Wireless PlusSeagate Central
Pojemność
1 TB2 TB, 3 TB, 4 TB
Typ pamięci
dysk HDD 
Łączność bezprzewodowaWi-Fi
802.11n, DLNA, AirPlay
poprzez podłączenia do
routera bezprzewodowego
Złącza USB 3.0
poprzez adapter USM
USB 3.0, Ethernet 1 Gbps
zasilacz
Akumulator
 wbudowany
ładowanie poprzez USB
brak
Zasięg łącznoścido 50-60 metrówzależy od zastosowanego
routera
Wymiary 127 x 89 x 19,9 mm42 x 216 x 145 mm
Waga256 gramów980 gramów
Zawartość zestawu dysk, adapter USM, przewód USB 3.0dysk, przewód sieciowy, zasilacz

Seagate Central trafi do sprzedaży w marcu bieżącego roku. Spodziewane ceny, w dolarach, to 189,99 dolarów za wersję z dyskiem 2 TB, 219,99 dolarów za wersję z dyskiem 3 TB i 259, 99 dolarów za najpojemniejszy 4 TB wariant. Jak widać, producent stanowczo zachęca do zakupu tych bardziej pojemnych wersji.

Źródło: Seagate, fot. Alicja Żebruń

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  "Złącze w standardzie Universal Serial Media."

  Co to za dziwactwo jakieś, nigdy o tym nie słyszałem. To jakiś wymysł seagate czy jak? Szkoda, że autor tekstu nie wspomniał skąd to się wzięło.
  • avatar
   1
   No niestety turysto jesteście w błędzie :) Dwa kilo pierza to prawie tyle co dwa dyski.
   • avatar
    Gaudeamus
    -1
    Nie chcę wyjść na czepialskiego ale to się aż prosi o korektę:
    "Do wyboru jest tylko jeden, grafitowy, kolor obudowy." - czyli jaki tu wybór? Zdanie nielogiczne.
    • avatar
     Madzina
     -4
     Wkradła się mała literowka limitowal zamiast emitował
     • avatar
      jarekw
      0
      To twierdzicie Baco, że "Dysk wraz z obudową waży niewiele mniej niż kilogram cukru"...
      To pewnie wg Bacy ten sam dysk będzie niewiele więcej ważył niż 2 kilogramy pierza...