Chłodzenie

SilentiumPC wprowadza coolery z innowacyjną technologią Synergy Cooling

przeczytasz w 2 min.

Nowe chłodzenie SilentiumPC ma oferować dobre osiągi, cechować się wysoką kulturę pracy, a przy tym wyróżniać się niewygórowaną ceną. Dobre parametry mają być m.in. zasługą zastosowania rewolucyjnej technologii Synergy Cooling.

SilentiumPC Fera 3 to jedno z kultowych chłodzeń dla procesorów, ale od jego premiery minęło już kilka lat (podstawowa wersja coolera została wprowadzona w 2016 roku). Producent przygotował zatem nową wersję Fery, która ma oferować jeszcze lepsze parametry.

SilentiumPC Fera 5 i Fera 5 Dual Fan

Producent przygotował dwie wersje coolera: SilentiumPC Fera 5 i Fera 5 Dual Fan. Chłodzenia bazują na tej samej konstrukcji, ale różnią się zastosowanymi wentylatorami – zwykła wersja korzysta z jednego wentylatora, natomiast w wersji Dual Fan zastosowano dwa modele w konfiguracji push-pull.

SilentiumPC Fera 5 Dual Fan

SilentiumPC Fera 5 Dual Fan

Fera 5 korzysta z nowego projektu radiatora z gęściej upakowanymi żeberkami (zastosowano tutaj specjalnie wyprofilowane krawędzie natarcia, przez co ma się tworzyć swoisty tunel dla tłoczonego powietrza.). Ciepło z procesora przekazywane jest za pomocą czterech miedzianych rurek cieplnych o średnicy 6 mm (dzięki bezpośredniemu stykowi z układem, mają one lepiej odprowadzać ciepło).

SilentiumPC Fera 5 Dual Fan

Nowe chłodzenie to także nowy wentylator Fluctus 120 PWM z łożyskiem FDB. Konstrukcja wyróżnia się charakterystycznymi łopatkami o ząbkowanych krawędziach, które zapewniają wysokie ciśnienie statyczne (dopasowane do tak gęstego radiatora), bardzo duży przepływ powietrza, a przy tym cechować się wysoką kulturą działania. Wentylator oferuje pasywny tryb działania, a na rogach zastosowano elementy tłumiące drgania.

Ciekawostką jest także zastosowanie projektu Synergy Cooling (na który został złożony wniosek patentowy) – projektanci zastosowali specjalnie dobrany kształt i gęstość upakowania finów, a także unikatową technologię zawartą w wentylatorach Fluctus 120 PWM.

SilentiumPC Fera 5 Dual Fan

Producent chwali się nowym systemem montażu, który poprawia docisk chłodzenia do procesora. Zastosowana konstrukcja umożliwia przykręcenie coolera w orientacji pionowej lub poziomej, a do tego jest łatwiejsza w montażu (zapinki pasują do wszystkich najpopularniejszych podstawek pod procesory Intel i AMD). W zestawie znajduje się tubka pasty termoprzewodzącej Pactum PT3, a w zwykłej wersji coolera też klipsy montażowe dla drugiego wentylatora.

ModelSilentiumPC Fera 5SilentiumPC Fera 5 Dual Fan
RadiatorWieżowy (aluminiowy)Wieżowy (aluminiowy)
Ciepłowody4x 6 mm (miedziane)4x 6 mm (miedziane)
WentylatorFluctus 120 PWM2x Fluctus 120 PWM
Obroty wentylatora300 - 1800 RPM300 - 1800 RPM
KompatybilnośćAMD FM1, FM2(+), AM2(+), AM3(+), AM4
Intel LGA 775, LGA 115X, LGA 1200, LGA 1366, LGA 2011(-3), LGA 2066
WydajnośćTDP 220 WTDP 220 W
Wymiary / waga155×102×77 mm / 555 g155×127×77 mm / 665 g
Cena119 zł149 zł

Cena chłodzenia SilentiumPC Fera 5 i Fera 5 Dual Fan

Sugerowane ceny nowych coolerów nie są specjalnie wygórowane – zwykły model SilentiumPC Fera 5 został wyceniony na 119 złotych, natomiast model SilentiumPC Fera 5 Dual Fan kosztuje 149 złotych. Warto dodać, że producent udziela na chłodzenia 6-letniej gwarancji.

Źródło: SilentiumPC

Zobacz więcej o chłodzeniach procesorów:

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  matikiller
  3
  Czyli zgodnie z parametrami to taka fera 3 o wydajności fortisa 3. Tak naprawdę testy pokażą. Na pewno cenowo jest dobrze, bo już przy aktualnej wycenie fera i fortis były jednymi z najlepiej wycenionych chłodzeń na rynku. A jednak fortis 3 jest droższy niż zaprezentowana wyżej fera 5 dual fan.
  Czekam na praktyczne testy i trochę więcej parametrów, jak głośność pracy, czy realne temperatury(a nie wyłącznie podanie 220W TDP). Z drugiej strony co do wentylatorów, to wszyscy twórcy się tak pocą jak je zrobić dobrze, a najprostszy Arctic P12 bije na głowę całą konkurencję w kwestii wydajności chłodzenia, ciszy, która towarzyszy pracy oraz jest prawie najtańszy na rynku. Więc o ile sam mam chłodzenie od SPC(navis) to wentylatory zamieniłem na Arcica. :)
  • avatar
   ocw1987
   1
   "Producent chwali się nowym systemem montażu, który poprawia docisk chłodzenia do procesora"
   Brawo w końcu wykorzystano oryginalny backplate AMD, wcześniej zastępowało się go jakimś miękkim plastikiem i robiło się jajo z laminatu płyty pod CPU. Jak wejdą wyższe wersje to może wymienię swoje stare chłodzenie :)
   • avatar
    Ciekawski_
    1
    Te chłodzenia są fenomenalne w swojej cenie:
    https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_silentiumpc_fera_5_i_fera_5_dual_fan_polski_patent_na_wydajnosc-15640-8.html
    https://www.youtube.com/watch?v=GCkbHylyKlQ
    Na mnie te wyniki zrobiły wrażenie :)
    • avatar
     danieloslaw1
     0
     chłodzenie za 150zł przegrywa o doslownie pare stopni z Noctua NH-D15. Przeciez to powinno kosztować minimum stówke wiecej. Murowany hit przyszłych kompów
     • avatar
      Witalis
      -1
      Nie chce mi się wierzyć aby to było lepsze od Grandisa3 jak pokazał Blacku ale czekam na Grandisa 5 w tej technologii to wymienię Grandisa 2 :-)