Chłodzenie

SilentiumPC wprowadza długo wyczekiwany cooler CPU – ten model może stać się hitem

przeczytasz w 2 min.

SilentiumPC nie zwalnia tempa i prezentuje kolejne chłodzenia opracowane we współpracy z Synergy Cooling. Tym razem, producent przygotował model Fortis 5 – cooler pojawi się w trzech wersjach, które powinny zainteresować entuzjastów PC.

SilentiumPC Fortis 5 to następca modelu Fortis 3, czyli jednego z najlepszych coolerów CPU. Producent chwali się, że „piątka” zapewnia jeszcze lepsze możliwości, co jest m.in. zasługą nowej konstrukcji opracowanej we współpracy z firmą Synergy Cooling.

Premiera SilentiumPC Fortis 5 – trzy wersje do wyboru

Producent przygotował trzy wersje chłodzenia - Fortis 5 z jednym wentylatorem, Fortis 5 Dual Fan z dwoma wentylatorami oraz Fortis 5 ARGB z podświetlanym wentylatorem. Każdy zatem powinien znaleźć coś dla siebie.

SilentiumPC Fortis 5

We wszystkich trzech wersjach zastosowano asymetryczny radiator z aluminiowymi żeberkami i sześcioma miedzianymi ciepłowodami - dzięki technologii „direct touch” mają one bezpośredni kontakt z procesorem, co powinno przekładać się na lepsze możliwości odprowadzania ciepła).

SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan

Podstawowy model Fortis 5 oraz model Fortis 5 ARGB wyposażone są w 140-milimetrowe wentylatory Fluctus z wytrzymałym łożyskiem FDB, natomiast w wersji Fortis 5 Dual Fan dodatkowo zastosowano 120-milimetrowy model Fluctus (zamontowany z tyłu). Wentylatory wyróżniają się wysokim ciśnieniem statycznym i dużym przepływem powietrza, a do tego cechują się wysoką kulturą pracy.

Producent chwali się, że śmigiełka oferują szeroki zakres użytecznych obrotów (od 300 do 1400 RPM), co umożliwia dopasowanie parametrów chłodzenia do własnych potrzeb, jednocześnie zachowując jak największą kulturę działania i właściwości psychoakustyczne (to zasługa współpracy z firmą Synregy Cooling). Co więcej możliwe jest nawet czasowe wyłączenie wentylatorów przy niskim obciążeniu procesora, dzięki czemu chłodzenie jest wtedy całkowicie niesłyszalne.

SilentiumPC Fortis 5 ARGB

Wersja ARGB wyróżnia się adresowalnym podświetleniem topu radiatora i wentylatora – użytkownik może tutaj dostosować efekty, kolor i styl podświetlenia. Podświetlenie może być zsynchronizowane z pozostałymi elementami komputera (jest ono zgodne z wszystkimi popularnymi systemami producentów płyt głównych). Do sterowania efektami można też wykorzystać dodawany w zestawie kontroler Nano-Reset ARGB lub kontroler Aurora Sync Evo PWM ARGB (dostępny w wybranych obudowach producenta).

SilentiumPC Fortis 5

Producent chwali się, że nowa generacja coolerów wykorzystuje nowy, uniwersalny system montażu, który zapewnia lepszy docisk radiatora do procesora (dodawane zapinki są zgodne z większością obecnych podstawek – w tym Intel LGA 1700). Dodatkowym atutem jest asymetryczny radiator, który nie koliduje z wysokimi modułami pamięci RAM. W zestawie jest dodawana mała tubka pasty termoprzewodzącej Pactum PT-3 oraz zapinki dla drugiego opcjonalnego wentylatora.

Specyfikacja coolerów SilentiumPC Fortis 5

ModelSilentiumPC Fortis 5SilentiumPC Fortis 5 ARGBSilentiumPC Fortis 5 Dual Fan
RadiatorWieżowy (aluminiowy)Wieżowy (aluminiowy)Wieżowy (aluminiowy)
Ciepłowody6x 6 mm (niklowane)6x 6 mm (niklowane)6x 6 mm (niklowane)
WentylatorySilentiumPC Fluctus 140 mmSilentiumPC Fluctus ARGB 140 mmSilentiumPC Fluctus 120 mm
SilentiumPC Fluctus 140 mm
Obroty wentylatora300 - 1400 RPM300 - 1400 RPM300 - 1400 RPM
300 - 1400 RPM
Wydajność (TDP)220 W220 W220 W
KompatybilnośćIntel LGA 1700, LGA 115X/1200, LGA 2011(-3), LGA 2066
AMD AM4, AM3(+) / AM2 (+) / FM2(+) / FM1
Wymiary159  ×144 × 107 mm 159  ×144 × 107 mm 159 × 144 × 131 mm
Waga765 g835 g890 g

SilentiumPC Fortis 5 - ceny chłodzeń

Trzeba przyznać, że sprzęt zapowiada się interesująco. Jeżeli jesteście zainteresowani, to mamy dobre wieści - chłodzenia niebawem trafią sprzedaży, a rzewidywane ceny w sklepach wynoszą odpowiednio:

  • SilentiumPC Fortis 5 - 189 zł
  • SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan - 219 zł
  • SilentiumPC Fortis 5 ARGB - 239 zł

Wiemy, że niedługo w ofercie producenta pojawią się też wentylatory Fluctus 140 i Fluctus 140 ARGB (jako osobny produkt).

Źródło: SilentiumPC

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    DeviLevi
    6
    Teraz czekamy na testy wydajności :)
    • avatar
      danieloslaw1
      2
      Blackwhite ktory moze srednio jest wiarygodny zrobil test i to chlodzonko jest lepsze od najwydajniejszej noctua xd jeszcze dowalic moze grandis
      • avatar
        Silver
        1
        Wizualnie ładnie się zapowiada. Czekamy na testy. Jedyne co mogli zwiększyć to dać nieco szerszą stopkę. Przy okazji premiery szkoda, że nie zaoferowali handlowej wersji Fluctusa 140mm.
        • avatar
          slo1q
          1
          Na ithardware jest test. Jeżeli faktycznie jest rzetelnie przeprowadzony, a nie "skorygowany" sponsoringiem, to powiem tylko jedno - wow.
          Wydajność wypada jak najlepszą noctua, przy tym samym poziomie głośności (bo co to za problem, żeby chłodnica była wydajniejsza, się przy dużo wyższej głośności?)
          • avatar
            tulika
            0
            Informacje o wentylatorach bez podania głośności to jak info o pogodzie bez podania siły wiatru... Niby poboczna dana ale dużo zmienia... Bez takiej informacji ja tam nie kupuję, więc jest bezużyteczna....
            • avatar
              oxygen3
              0
              Dlaczego miałby stać się hitem? Miałem jedno silentium i więcej nie kupiłem. Wolę chociażby be quiet!
              • avatar
                MokryN
                -1
                Mam komputery od czasow Amstrada CPU, ten nie mial wiatraka, a potem to tylko wiatraki, wiatraki a one wszystkie takie same.
                • avatar
                  pawluto
                  -1
                  SilentiumPC u mnie już jest spalone - nigdy więcej nie kupię tego producenta...
                  Mam obudowę Armis 3 - jest tam slot na czytnik CD/DVD...No fajnie że jest miejsce na zainstalowanie ale...
                  No właśnie ...Praktycznie nie da się go prawidłowo zainstalować - Być może da się ale musi to być czytnik typu Slim czyli bardzo krótki...mam normalnej długości czytnik bluRay i nie da się go zainstalować bo jest ...za długi...:) Oczywiście zainstalowałem ale wystaje z obudowy tak ze dwa centymetry...:)
                  Ktoś powie że nie doczytałem opisu obudowy - otóż nie ma tam ani jednego zapisu że wsadzić można tylko krótki czytnik dvd...praktycznie nie ma krótkiego czytnika bluRay...
                  • avatar
                    kalus23
                    -3
                    dobre chłodzenie
                    • avatar
                      Andrettoni
                      0
                      Dlaczego tak chętnie instalują światełka, a nikomu nie przyjdzie do głowy użyć srebra? Sam używam starej wersji i bardzo sobie chwalę, ale srebro ma największą przewodność cieplną i prosi się by te dodatkowe 10-20 zł wydać na posrebrzanie zamiast światełek.