Słuchawki BT

Zwykłe słuchawki z ANC dzięki AI zyskują supermoc. To sprzęt dla Jamesa Bonda

przeczytasz w 1 min.

Czytając opis tego sprzętu, mamy przed oczami wyposażenie agenta 007. Okazuje się jednak, że dzięki naukowcom z Uniwersytetu Waszyngtońskiego wkrótce być może takie słuchawki trafią do sklepów.

Niektóre zastosowania sztucznej inteligencji są bardziej przydatne, inne mniej (np. aplikacje zamieniające mnie w bohatera anime). Ten wynalazek wydaje się jednak całkiem sensowny. Może znaleźć zastosowanie nie tylko w rękach agenta służb specjalnych, ale także podczas spotkań w licznym gronie czy na wykładzie. Mowa o słuchawkach, które dzięki AI i dodatkowym mikrofonom mogą wyodrębnić głos konkretnej osoby.

Chcesz usłyszeć konkretną osobę? Proszę bardzo

Z tymi słuchawkami to możliwe. Co ważne, inżynierowie nie zbudowali od zera zupełnie nowego sprzętu. Wykorzystali dość standardowe słuchawki nauszne, które mają funkcję ANC. Dodano do nich trochę elektroniki, w tym dwa dodatkowe mikrofony kierunkowe.

Dzięki tej opcji możliwe jest dokładne usłyszenie, co mówi konkretna osoba. Wystarczy, że spojrzymy na nią (kierujemy w ten sposób mikrofon w odpowiednią stronę) przez kilka sekund. Przytrzymujemy odpowiedni przycisk i gotowe. Słuchawki “zapamiętały” głos wskazanej osoby. Od tego czasu usłyszymy właśnie ten głos, wyodrębniony z innych dźwięków w otoczeniu. Pozostałe dźwięki mogą być przy tym niemal zupełnie wyciszone, jak w standardowym ANC.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych udostępnili wyniki badania

Możliwość wykorzystania zwykłych słuchawek z ANC w ten niecodzienny sposób zaproponowali badacze z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Warto docenić, że udostępnili oni całość danych, a także oprogramowanie rozpoznające głosy wskazanych osób. Wszelkie niezbędne do stworzenia podobnego sprzętu treści trafiły na GitHub. Być może producenci sprzętu zainteresują się tym tematem i niedługo zobaczymy taką inteligentną funkcję także w słuchawkach dostępnych w sklepach.

Innowacyjne słuchawki wyróżniające głos wskazanej osoby

Źródło informacji: Uniwersytet Waszyngtoński 

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  3
  Świetny pomysł. Bardzo warte dodania do wszelkich słuchawek wspomagających słyszenie, dla osób z wadami słuchu.
  • avatar
   denali
   2
   super sprawa w przypadku sympozjów ,delegacji itp ale ciekawe jak ze słuchaniem muzyki i ergonomią
   • avatar
    jacekwr
    1
    ...jakby się jeszcze dało je ustawić na kilka osób, to już w ogóle byłby super sprzęt do klubu. ;)
    • avatar
     anomalocaris
     0
     Doskonałe dla dupolizów :)
     • avatar
      piomiq
      0
      "Pozostałe dźwięki mogą być przy tym niemal zupełnie wyciszone, jak w standardowym ANC."
      Bzdura. ANC tak nie działa. Wyciszane są zwykle różnorakie hałasy typu szum, czy warkot, ale już ludzki głos czy odgłosy zwierząt. Tak jak napisał autor to słuchawki z ANC działają tylko w reklamach.
      Chciałbym takie ANC, które wycisza głosy innych osób. Niestety nawet najlepsze na rynku model z ANC, tj. najnowsze słuchawki Sony tego nie mają.