Smartfony

Ile godzin na dobę używamy smartfona? Te liczby szokują

przeczytasz w 2 min.

Eksperci SMSAPI przyjrzeli się nawykom użytkowników smartfonów. Opublikowane dane jasno sugerują, że trudno nam wyobrazić sobie funkcjonowanie bez tych urządzeń.

5 godzin dziennie z telefonem w ręku. To światowy trend

Niemal każdy ma go przy sobie. Jedni sięgają po flagowe smartfony, inni po modele ze średniej półki, a dysponujący ograniczonym budżetem po tańsze telefony do 700 złotych. Większość użytkowników łączy jedno, spędzają z zakupionym sprzętem mnóstwo czasu.

SMSAPI informuje, na podstawie raportu State of Mobile 2023, że globalna średnia czasu spędzanego ze smartfonem sięgnęła w 2022 r. aż 5 godzin. To wzrost o 3 proc. w porównaniu do 2021 r. Średnia oznacza natomiast, że w niektórych regionach użytkownicy korzystają z tego typu urządzeń jeszcze dłużej. Dzieje się tak między innymi w Indonezji, Arabii Saudyjskiej, Singapurze czy Korei Południowej.

smartfon statystyki

Ile godzin dziennie ze smartfona korzysta Polak?

Powyższa infografika nie zawiera informacji na temat Polaków, ale nie odbiegamy od światowej średniej. To wniosek na podstawie raportu Digital 2022 agencji We Are Social. Średni czas ze smartfonem w dłoni w Polsce to 4 godziny i 48 minut. Należy zauważyć, że jest to duży wzrost względem wcześniejszego roku - o aż 40 minut.

„Telefon jest w zasięgu naszej dłoni przez większą część dnia, co stanowi wyraźny sygnał dla marketerów. Niezależnie od tego, czy wybiorą SMS czy powiadomienie w aplikacji, mają ogromną szansę, aby skutecznie dotrzeć do potencjalnych klientów. Według naszych badań, 69 proc. mobilnych wiadomości tekstowych odczytywana jest przez odbiorców w ciągu 5 minut, a 91 proc. w ciągu godziny.” - Maja Wiśniewska, Marketing Manager SMSAPI

Kto i do czego używa smartfona?

Powyższe dane mogą, mimo wszystko, zaskakiwać. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że smartfony już dawno przestały być wyłącznie narzędziem do komunikacji. Opublikowany jakiś czas temu raport Digital Care Group ujawnił, że tylko 17 proc. użytkowników wykorzystuje telefony przede wszystkim do wykonywania połączeń głosowych. Większość widzi w nich możliwość przeglądania internetu i korzystania z szeregu usług online. Także bankowości elektronicznej, w co wpisują się dane Cashless.pl, wedle których w III kwartale 2022 r. roku ponad 21,5 mln Polaków korzystało z usług finansowych przez telefon. Prawie 3 mln więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r.

W kwestii wieku osób korzystających ze smartfonów statystyki najbardziej podbijają osoby młodsze. Z badania 10 lat Mobilnej Rewolucji wynika, że tego typu urządzenie posiada niemal 95 proc. osób w wieku 20-29 lat. Niewiele niższy wynik zanotowano wśród 30-latków (93 proc.) oraz wśród nastolatków (92 proc.). To dane dotyczące Polski.

smartfony wiek

Źródło: SMSAPI, data.ai

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Szwejk
  17
  Dla bardzo wielu ludzi smartfon jest substytutem komputera. Możesz przeglądać internet, oglądać filmy, słuchać muzyki, odbierać pocztę itp. Te liczby nie szokują. Ja spędzam podobnie wiele czasu tylko przed komputerem.
  • avatar
   Warmonger
   14
   Szkoda oczu. Nie dotykam smartfona, jeżeli mogę to samo zrobić na PC albo laptopie.
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    Wystarczy sobie w ustawieniach wejść w baterię i zobaczyć ile macie czasu dziennie włączony ekran. Można się zdziwić.
    • avatar
     Alfred
     4
     W ankiecie jak zwykle braki - gdzie "nie mam smartfona" :-)
     • avatar
      danieloslaw1
      2
      jeśli ogladanie filmów na yt sie nie wlicza to pare minut dziennie. Jeśli Yt i moze jakies fora to z 1-4 dziennie. myśle ze 1-2 średnia
      • avatar
       digitmaster
       1
       nie licząc rozmów to z telefonu nie korzystam dłużej niż 2h dziennie, a i tak są to głównie maile i inne aspekty komunikacji jak jestem w drodze.
       • avatar
        Stashqo
        1
        Zależy co rozumiemy przez spędzanie czasu ze smartfonem. Sam pewnie z 8-9h dziennie używam, tylko czy te 8h w pracy kiedy oglądam yt lub słucham spotify/audibooków rzadko biorąc telefon do ręki liczy się jako aktywne korzystanie?
        • avatar
         Dragonik
         0
         Ludzie to głupki.
         • avatar
          eskowik
          -2
          Smartfon to taki mały komputerek,jak ktoś siedzi na kompie to też będzie siedział i na smartfonie.Kiedyś dopiero smartfony straca na popularności jak wymyślą podłączenie internetu bezpośrednio do osoby za pomocą chipa.Niektórzy straszą tymi chipami że wbijesz sobie takiego chipa i jesteś na stałe podłączony do internetu i wtedy nie trzeba będzie używać smartfona ani komputera tylko myślowo wpisuje w wyszukiwarke i potem się to wyświetla w formie halucynacji.
          • avatar
           wln123
           -3
           siedza dzbany w tych telefonach, a jak pozniej trzeba wyklikac kase samoobslugowa w dyskoncie to przerasta ich mozliwosci intelektualne.
           smartfony oglupily ludzi
           • avatar
            LubieBigos
            -4
            Ja jestem gdzieś w połowie 2.5 godziny dziennie. W weekendy trochę dłużej używam mojego IPHONA!!
            • avatar
             kkastr
             0
             Są różne sposoby użycia. Niektórzy włączają muzykę, youtube albo jakiś podcast i traktują to jak radio. Gra sobie niekiedy godzinami, ale jest czymś zupełnie innym niż przeglądanie TicToka. Sam czas spędzony z telefonem niewiele mówi. Z książkami też można spędzać dużo czasu, nawet z nimi spać, ale nigdy nie przeczytać.