Ciekawostki

Szyfrowanie danych może uniemożliwić komunikację z obcymi cywilizacjami

przeczytasz w 1 min.

Edward Snowden twierdzi, że szyfrowanie danych zapewniające bezpieczeństwo danych, zmniejsza szanse wykrycia obcych cywilizacji

VLA by bob tetro

Pod koniec sierpnia omawiając nową teorię Stephena Hawkinga dotyczącą czarnych, dziur działania natury zostały porównane z technologią szyfrowania dysków. Tym razem to samo zagadnienie powraca w kontekście odrobinę bliższych nam problemów - komunikacji z obcymi cywilizacjami. Temat poruszył Edward Snowden podczas wywiadu, którego zdalnie z Rosji udzielił Neilowi daGrasse Tysonowi.

Snowden zwraca uwagę, że stosowane przez nas technologie szyfrowania mogą bardzo utrudnić odkrycie naszej cywilizacji przez obcą cywilizację, a jeśli i tamta poszła tą samą ścieżką rozwoju, to i nasze szanse na wykrycie takiej pozaziemskiej cywilizacji technicznej będą praktycznie zerowe. Pomijamy tu zaplanowane komunikaty, które od lat są nadawane, a także sygnały, które niezaszyfrowane trafiły w przestrzeń.

Dlaczego? Jak twierdzi Snowden, i z czym zapewne każdy się zgodzi, dobrze zaszyfrowany przekaz radiowy będzie nie do rozróżnienia od zwykłego radiowego szumu. Oczywiście będzie w nim ukryta prawidłowość, ale nie mając jakiegokolwiek punktu odniesienia nie będziemy mogli nawet stwierdzić, który fragment odbieranego sygnału jest zaszyfrowany i czy w ogóle szyfrowanie ma miejsce.

Ten sam problem dotyczy nie tylko kosmitów, którzy będą próbowali odebrać nasze sygnały, ale również nas i to być może nawet w większym stopniu. Jeśli system komunikacji stosowany przez obce cywilizacje uwzględnia szyfrowanie w każdej sytuacji na danym etapie rozwoju, to możemy sobie nawet nie zdawać sprawy, że właśnie odbieramy sygnały nadawane przez obcych, a które właśnie penetrują Układ Słoneczny.

Kwestia tego jak odmienne od naszych technologie komunikacyjne są stosowane przez inne cywilizacje, w obliczu problemu jaki wynika z szyfrowania danych, zdaje się być już bardzo błahym problemem. Można też potraktować ją jako punkt wyjścia do dyskusji, będącą na jakim etapie rozwoju obcą cywilizację jesteśmy w stanie wykryć? Wiele wskazuje, że nie będzie to zaawansowana, przynajmniej w momencie nadania sygnału, społeczność ;)

Źródło: theguardian, fot. NRAO/Bob Tetro

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  voxcordi
  5
  Jedynym dowodem na występowanie inteligentnej cywilizacji jest to, że się z nami nie kontaktuje.
  Poza tym nie wierzę w ni jedno słowo Snowden'a.
  Natomiast wykrycie działalności "innych" nie musi odbywać się przez analizę pasm radiowych. Istnieją inne sposoby obserwacyjne :-)
  • avatar
   sabaru
   1
   Pewnie obcy już to dawno robią i dlatego jeszcze nikogo w kosmosie nie znaleźli.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Szyfrowanie sygnału?

    Na tle naszych obecnych technologii, technologie stosowane przez Ziemską cywilizację która dawno temu opuściła Ziemię (a która wciąż jest w układzie słonecznym), oraz inne cywilizacje jest na takim poziomie że mogli by tu przylecieć całą flotą a my byśmy ich nie zauważyli.

    Na taki kontakt trzeba być gotowym, w pewnym momencie to się stanie ale trzeba sobie uzmysłowić że ten przełomowy moment w historii jest totalnie nie na rękę tym na Ziemi którym zależy na skrajnym wyzysku i kontroli nieświadomego, ograniczonego, konsumpcyjnego społeczeństwa.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Debilizm i obłuda naszego świata - podczas gdy martwimy się oto jak widzą nas Obcy gdzieś rozstrzeliwuje się setkę ludzi pod ścianą ................. czytając newsa o mało nie posikałem się ze śmiechu w gacie :-D
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Elity nie muszą szukać obcych cywilizacji, bo doskonale wiedzą, że cały wszechświat jest wypełniony inteligentnymi formami życia, nawet znacznie bardziej przewyższającymi ludzką. Wszystko jest zapisane w historii Sumeru i nawet samych Wedach, ale jak ktoś w takie rzeczy zapisane w historii nie wierzy, to jak jest naprawdę również mówią ludzie z NASA, astronauci, a nawet sami biolodzy (którzy otwarcie mówią, że życie na ziemi samo nie mogło się rozwinąć) wystarczy ich tylko posłuchać. Ja słuchałem takie wywiady i była mowa o tuszowanych zdjęciach. Co więcej jeden taki retusz widać było nawet na oficjalnej stronce NASA, ale najbardziej otworzył mi oczy filmik od NASA, który przedstawiał pracę na jednym wahadłowcu. W tle leciał jak gdyby meteor w kierunku ziemi, i normalnie nawet nie pomyślałbyś, że to może być jakiś statek, ale z chwilą gdy z ziemi wystrzelono w jego kierunku jakby pocisk, to ten "metor" gwałtownie zmienił kierunek lotu o 180stopni, po czym zaczął przyśpieszać. Nie było to żadna manipulacja, sama nasa wypuściła ten filmik więc z tego względu uważam to za mocny dowód. Widziałem raz konferencje jednego wojskowego w stopniu Majora, stwierdził on, że właśnie cała ziemia jest otoczona działami (przyspieszac materi jak on to nazwał) które strzelają właśnie takimi pociskami do wrogich statków. Elity nie chcą siać jednak paniki przez ujawnianie takich rzeczy, bo okazuje się, że obce cywilizacje nie tylko mają technologię miliony lat bardziej rozwiniętą od naszej, ale też nie są wcale przyjazne. Owy Major pokazywał "zagubione" zdjęcia z misji NASA, i widać było tam już statki matki, o wielkości setek km. Był też coś jak gdyby statek od zbierania minerałów na pierścieniach saturna, a ten miał już 2 tyś km, więc sama cywilizacja która to wytworzyła musi mieć niesamowitą technologię, patrzą pewnie na ludzkość jak my na małpy.
      • avatar
       loctor
       1
       Co ludzkość wie o obcych cywilizacjach? Nic. Co ludzkość wie o obcych technologiach komunikacyjnych i ich potencjale? Nic. Zero. Null. Co może o tym wiedzieć były, podrzędny analityk NSA? Mniej niż nic. Z całym szacunkiem dla Hawkinga on również nie ma pojęcia o tym co hipotetyczni obcy mogą a czego nie mogą.
       Jeśli kogoś niewygodnego nie można usunąć trzeba go zdyskredytować, ośmieszyć. Snowden zabierający głoś w sprawie ufoludków? Ja już śmiechłem. Jak za jakiś czas zobaczę w necie "wycieknięte" zdjęcie Snowdena w cynfoliowej czapce na głowie to będę wiedział o co tu chodzi.
       • avatar
        Skaza
        0

        Naprawdę zależy nam, abyśmy zostali odnalezieni przez obcą cywilizację? Na chwilę zapomnijmy o gwiazdach i nowej kukiełce Putina. Historia bardzo dokładnie odpowiada na pytanie, co dzieje się, gdy bardziej zaawansowana cywilizacja spotyka "prymitywne" społeczeństwa.

        • avatar
         przemo13
         0
         Myślałem, że szyfruje się to co nie chcemy aby ktoś nie powołany odczytał. Więc po co szyfrować komunikaty które idą w kosmos?
         • avatar
          Ciumciumbek
          -2
          Trudno sie ze Snowdenem nie zgodzić, bo szyfrowana wiadomość po prostu brzmi jak szum i nikt nic na to nie poradzi. W szyfrowaniu właśnie o to chodzi by sygnał tak brzmiał (ankieta jakaś taka bez sensu)
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           He???

           A kto z Ziemian potrafi rozkodować to:
           https://youtu.be/r-sj8hPKqEI
           • avatar
            magnat_flexus
            0
            Obca cywilizacja powinna skontaktować się z prezesem Kaczyńskim ,Macierewiczem oraz Korwinem po czym "uprowadzić" ich na serie badań i eksperymentów psychiatrycznych...