Technologie i Firma

Stany Zjednoczone chcą oddać kontrolę nad Internetem - i co z tego?

przeczytasz w 1 min.

Czy uniezależnienie instytucji ICANN faktycznie może doprowadzić do wprowadzenia cenzury w globalnej sieci?

ICANN, czyli Internetowa Korporacja ds. Nadanych Nazw i Numerów, to instytucja, która zajmuje się administracją adresów IP oraz zarządzaniem globalnymi domenami i serwerami DNS poziomu najwyższego. Krótko mówiąc: sprawuje ona kontrolę nad Internetem. Obecnie nad ICANN czuwa amerykański Departament Handlu, ale kongres Stanów Zjednoczonych zamierza się wycofać i tym samym oddać kontrolę nad siecią instytucji samej w sobie.

Władze Stanów Zjednoczonych chcą oddać ICANN przede wszystkim ze względu na dbałość o zachowanie otwartości Internetu. Nie trzeba było jednak długo czekać na głosy sprzeciwu. Senator Ted Cruz stwierdził, że oddanie kontroli może być zagrożeniem dla wolności Internetu i wolności Amerykanów. Uważa on, że ICANN nie jest gotowe by działać samodzielnie, a kontrola, na przykład w postaci ONZ-u może prowadzić do licznych nadużyć i – co najgorsze – cenzury.

Podczas gdy Hilary Clinton jest za oddaniem kontroli nad Internetem, drugi z kandydatów na prezydenta, Donald Trump, wyraża się w podobnym tonie co Cruz. – „Nadzór USA pozwala zachować wolność i otwartość Internetu bez cenzury rządowej – to podstawowa wartość w amerykańskiej kulturze. Teraz wolność Internetu jest zagrożona – kraje, takie jak Chiny czy Rosja mogą próbować narzucić cenzurę”.

Eksperci tymczasem uważają, że argumenty Trumpa i Cruza są kompletnie bezpodstawne. Zauważają bowiem, że ICANN nie ma nic wspólnego z cenzurą w sieci. Tim Berners-Lee, twórca sieci WWW oraz Daniel Weitzner, profesor z MIT opublikowali artykuł w The Washington Post, w którym wyjaśniają: „uwolnienie ICANN nie naruszy wolności słowa w Internecie. ICANN bowiem nie robi nic poza zarządzeniem domenami w sieci. Rzeczywisty przepływ informacji to już działka operatorów poszczególnych platform”.

Autorzy odnieśli się również do twierdzenia Cruza, jakoby „Internet nabrał kształtu dzięki niesamowitej pomysłowości narodu amerykańskiego”. Odpowiedzieli, że był to „globalny projekt w każdym tego stwierdzenia znaczeniu”. Ojciec WWW, Tim Berners-Lee jest jak najbardziej za uwolnieniem ICANN – twierdzi bowiem, że kluczowe jest zachowanie otwartości i neutralności Internetu.

Źródło: The Verge, The Register, The Washington Post, inf. własna

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  spocco
  3
  I ja jestem za uwolnieniem Internetu od jakiejkolwiek maści FBIjów, CIAjów i innej maści narzędzi zagłady!
  • avatar
   kokosnh
   2
   Prawda jest taka, że sobie "zbudowali internet" więc mają ten "przycisk od internetu", z tego co pamiętam ONZ raz chciało go mieć , ale USA powiedziało, "zbudujcie sobie, to będziecie mieć", oczywiście nie dosłownie w tych słowach.
   Aż podejrzanie dziwne, że oddali by tak użyteczne narzędzie.
   • avatar
    AMDK11
    1
    Ja uważam że nic to nie zmieni w kwestii kontroli nad internetem ba kontrola internetu była od samego początku i nic tego nie zmieni bo system musiał by upaść a wraz z nim sprawujący właściwą władze ludzie oddać ja niezależnym czyli niesplatanym łańcuchami mafijnymi.
    Ci którzy sprawują właściwą władze dozą do kontroli coraz to naowszymi metodami i oni mieli by się odciąć od tego?
    Absurd!

    Będą ankiety jakieś głosowania by dać ludziom zludzenie że mają coś jeszcze do gadania wtej czy innej kwesti.
    • avatar
     Kenjiro
     -7
     I to jest dobry pomysł, uwolnić ICANN. W pełni popieram, a o takich baranach jak Trump można by napisać parafrazą:
     "Nadzór sądowy nad Trumpem pozwala zachować wolność i otwartość bez cenzury rządowej – to podstawowa wartość w kulturze. Teraz wolność jest zagrożona – Trump i inne barany mogą próbować narzucić cenzurę."