Technika wojskowa

Elon Musk jednak sfinansuje usługę Starlink w Ukrainie. “Do diabła z tym…”

przeczytasz w 2 min.

Po tym, jak Elon Musk zapowiedział, że nie chce już finansować usługi Starlink w Ukrainie, znalazł się w ogniu krytyki. Presja społeczna najwidoczniej zrobiła na nim wrażenie. Wczoraj wieczorem ogłosił bowiem, że zmienił swoje zdanie.

Starlink w Ukrainie – niefortunna seria Elona Muska

Dopiero co informowaliśmy o stanowisku Elona Muska jakoby dalsze finansowanie przez niego szybkich usług internetowych w Ukrainie było nieracjonalne

W liście do Pentagonu dyrektor sprzedaży SpaceX miał poinformować:

Nie jesteśmy w stanie dalej przekazywać terminali Ukrainie ani finansować istniejących terminali na czas nieokreślony. 

Przypomnijmy, że Ukraina otrzymała do tej pory około 20 000 terminali Starlink, co przekłada się na koszt około 80 mln dolarów; do końca roku kwota ta ma zaś sięgnąć rzędu 100 mln dolarów.

Miliarder nie zażądał co prawda zwrotu już poniesionych kosztów. Jego plany na przyszłość wystarczyły jednak, aby spotkać się z ostrymi wyrazami dezaprobaty

Nie bez znaczenia dla całego kontekstu sprawy miało też bulwersujące wielu stanowisko, wyrażone przez Muska przed kilkoma tygodniami, a odnoszące się do sposobu zakończenia konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą. Wśród jego propozycji znalazły się referendum w przedmiocie przynależności wschodnich terytoriów Ukrainy, oddanie Krymu Rosjanom i neutralny status dla Ukrainy.

Doczekały się one zresztą reakcji samego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego:

Elon Musk zmienia zdanie w sprawie usługi Starlink w Ukrainie

Od oskarżeń o przypisywanie sobie statusu bohatera w wojnie jednoczącej pod wspólnym sztandarem międzynarodową społeczność po spekulacje na temat kontaktów założyciela SpaceX z Putinem – ostrych słów pod adresem Elona Muska nie brakowało. Ostatecznie skłoniło go to do złożenia kolejnej deklaracji na Twitterze:

Do diabła z tym… chociaż Starlink wciąż traci pieniądze, a inne firmy dostają miliardy dolarów podatników, my po prostu będziemy finansować rząd Ukrainy za darmo – obwieścił, nie bez żalu, Musk. 

Co myślicie o ostatnich posunięciach Elona?

Źródło: CNN, twitter.com/elonmusk, twitter.com/ZelenskyyUa, Jonathan Newton/The Washington Post via Getty Images

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gehaes
  12
  smutni panowie wyjaśnili mu gdzie jest jego miejsce w tym łańcuchu pokarmowym :)
  • avatar
   tulika
   4
   Ostatnio Elon dużo głupot wypowiedział. Nie wiadomo, czy to kwestia zwiększenia częstości używania jakichś preparatów 'polepszających humor' czy jakiegoś stresu, a może nacisków. Koleś się zachowuje jak inny facet. Ciężko ocenić z perspektywy zwykłego człowieka, co się tam dzieje u niego. Czy coś w głowie czy w otoczeniu, Ciężko też wyczuć co jest częścią jakiejś gry a co traktować poważnie. Byłoby miło, gdyby wrócił do tego co mu najlepiej wychodzi, czyli projekty by przyśpieszyć rozwój cywilizacyjny. Gdybyśmy mieli polegać na wcześniejszym tempie ślamazar z NASA to za naszego życia, byśmy nie zobaczyli lotów na Marsa...
   • avatar
    Abgan
    1
    "Przypomnijmy, że Ukraina otrzymała do tej pory około 20 000 terminali Starlink, co przekłada się na koszt około 80 mln dolarów" - przecież to kłamstwo jest. Terminale kupowały rządy USA, UK, Polski i innych krajów, a także duże firmy (w PL między innymi Orlen).

    Elon nawet nie twierdził, że te 80 mln USD to koszt terminali, tylko że 20 mln miesięcznie kosztuje obsługa Starlinków nad Ukrainą (transfer danych, monitorowanie i rozwiązywanie incydentów związanych z próbami zagłuszania przez Rosję). Sami o tym pisaliście tutaj: https://www.benchmark.pl/aktualnosci/elon-prosi-usa-o-zaplate-za-starlinki.html więc ten artykuł wygląda nieco nierzetelnie.
    • avatar
     BariGT
     1
     Napluto mu w twarz a typ udaje, ze deszcz pada XD
     • avatar
      Baltazar gąbka
      1
      Oczywiście że tak,ktoś z rządu zadzwonił mu wytłumaczył że jego stateczki stracą finansowanie NASA,poza tym star link też był finansowany przez amerykański rząd.
      • avatar
       metalmorphosis
       1
       Koleś prowadzi kilka firm, które często korzystały z rządowych dotacji. I pewnie nagle "sobie uświadomił", że te dotacje mogą przestać napływać, albo będą problemu z uzyskaniem nowych.
       • avatar
        kabanosek
        0
        brakuje jeszcze odpowiedzi w tych twitterowych ankietach "elon that support his own buissnes"

        #wspierajmynajbardziejskorumpowanykrajweuropie
        • avatar
         piomiq
         0
         Oczywistym jest to to ta presja społeczna spowodowała zmianę decyzji. Zły PR nie jest fajny dla niego i jego firmy.
         • avatar
          czyzol2
          0
          Jego prywatne i ma dawac ? Poszczegolne Panstwa niech dołożą. Ci co komentują, ze dobrze sie stalo, lubicie jak cos dajecie a jak przestajecie pomagac to jestescie najgorsi ?
          • avatar
           Yetii
           -1
           Ludzie robią z niego Boga miłosierdzia a facet jest z tych co by matkę za dolara sprzedał.
           Najpierw mega wał z kryptowalutami i skrojenie frajerów. Teraz wypiął się na Ukrainę i dopiero jak się wylała na niego rzeka gów.... zmienił zdanie w strachu iż ludzie na trwale odwrócą się od jego towarów.

           Elon wspaniały czy ludzie idioci ? Lol....
           • avatar
            kostii
            -1
            BARDZO NIE DOBRY RUCH ZE STRONY MUSKA PODDAL SIE PRESJI ZEBRAKOW Z UKRAINY
            • avatar
             grizzly
             0
             Czy ja dobrze rozumiem, Ukry dostały 80 mln$, ale ciągle im mało?