Technika wojskowa

Trzeba zacząć płacić za Starlinki nad Ukrainą. USA dostaje rachunek.

przeczytasz w 1 min.

Elon Musk zapowiedział, że jego firma nie może bezterminowo finansować usług Starlinków na terytorium Ukrainy. SpaceX prosi Stany Zjednoczone o pokrycie wydatków.

Rachunki przyszłe, nie przeszłe

Elon Musk zapowiedział, że SpaceX nie może bez końca finansować szybkich usług internetowych zapewnianych przez konstelację satelitów Starlink. Nie zwrócił się jednak o zwrot dotychczasowych nakładów, ale zaznaczył, że w kolejnych miesiącach jego firma nie może sobie pozwolić na kontynuowanie darmowych usług. 

Według wpisów Muska na Twitterze koszt świadczenia usług internetowych podczas wojny na Ukrainie kosztuje SpaceX około 20 milionów dolarów miesięcznie, przy czym cały czas firma dosyła nowe terminale i musi bronić się przed cyberatakami i akcjami zagłuszania. Terminale wykorzystują transfer danych nawet 100 razy większy niż przeciętne gospodarstwo domowe. SpaceX twierdzi, że dotychczasowe koszty wyniosły około 80 milionów dolarów.

Pentagon rozważa za i przeciw

Usługi Starlinków były dostarczone ukraińskim siłom zbrojnym jako odpowiedź na prośbę o pomoc w nawiązaniu łączności z Internetem. Do tej pory łączność jaką zapewnia SpaceX okazała się nie do przecenienia zarówno dla celów wojskowych, jak i cywilnych. Według doniesień z Ukrainy satelity Starlink pomogły przywrócić infrastrukturę energetyczną i komunikacyjną w krytycznych obszarach po ponad 100 atakach rosyjskich rakiet manewrujących.

Obecnie Pentagon zakomunikował, że bada różne możliwości dotyczące komunikacji satelitarnej, ale nie zdradził czy ruszyły jakiekolwiek negocjacje dotyczące dalszego wykorzystania Starlinków. 

Źródło: technology.org, reuters.com 

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Abgan
  15
  Terminale kupowały od SpaceX rządy USA, Polski i innych krajów EU, także duże firmy (m.in. Orlen) więc SpaceX miał nagle dużo większą sprzedaż, niż mógł się spodziewać.

  Satelity SpaceX i tak ma na orbicie, przecież nie utrzymują floty satelitów specjalnie dla Ukrainy.

  Wartości kampanii marketingowej, jaką sobie zapewnili "dostarczeniem internetu walczącej Ukrainie" i odparciem prób zagłuszania przez Rosję, nie podejmuję się wycenić, ale mówimy tu o setkach milionów odsłon w USA i EU, a więc na drogich reklamowo rynkach.

  Jeśli chodzi o wielkość transferu, to na pewno SpaceX mógłby się negocjować ceny ze swoimi dostawcami - przecież "słuszna sprawa" itd, a na niższych cenach jeszcze by skorzystali (wojna przecież się skończy, nie?).

  Tymczasem Elon zaproponował, żeby zrobić referenda w częściach Ukrainy podbitych przez Rosję, gdzie zabijano cywilów, wywożono ich w głąb Rosji, wywożono dzieci do rodzin adopcyjnych np. w Irkucku, oraz dokąd przywożono rosyjskich "osadników". Ukraińcy się wkurzyli i napisali mu, żeby spieprzał. To się teraz obraził i wystawił rachunek za kontynuowanie swojej pomocy.

  Dzieciak, dorosły, ale niedojrzały dzieciak. Pokazuje całemu światu, że z najbogatszym człowiekiem świata interesy można robić tylko krótko, bo jest emocjonalnie niedojrzały i niestabilny. W średniej i długiej perspektywie może go to kosztować więcej niż utrzymywanie łączności Starlink dla Ukrainy przez kolejne miesiące. Ale jego pieniądze - jego sprawa.
  • avatar
   piomiq
   7
   Musk ostatnio gadał z Putinem i nie wiadomo, czy ten ostatnio go jakoś nie "przekonywał", alby zaprzestał sponsoringu.
   Kongres USA rozważa nazwanie Rosji państwem wspierającym terroryzm
   • avatar
    Adrianwo
    1
    Muskowi za słowa o pokoju na Ukrainie i Tajwanie należy się śmierć!
    • avatar
     pawluto
     -3
     Mnie ciekawi jak oni zareagują jak jakieś państwo zabroni przeloty nad swoim terytorium satelit Muska...
     Czy jest możliwe by nie przeleciały przez jakiś obszar ???
     • avatar
      MokryN
      -3
      A dlaczego mają nie płacić?
      • avatar
       PerfectDAY
       -4
       Elon trzyma z putinem. Ciekawe co mu putin obiecał.
       • avatar
        stalkerpl
        0
        polska zapłaci, nasi banderowcy bracia musza przecież jakos wrzucać swoje wojenne filmiki, jak nas nie stac to kogo byłoby stać, ameryka poklepie dudika po pleckach i kaska od razu sie znajdzie
        • avatar
         kabanosek
         0
         https://www.thedailybeast.com/worlds-richest-man-elon-musk-says-hell-just-fuck-off-and-stop-paying-to-support-ukraine

         just fuck off xD