Ciekawostki

Start we mgle to niedobry pomysł, a jednak Starship SN11 poleciał. A jak wylądował?

przeczytasz w 1 min.

Niestety trzecia próba lotu Starship SN11, która odbyła się w niesprzyjających warunkach, zakończyła się najprawdopodobniej twardym lądowaniem. Mglista pogoda nie sprzyja ocenie stanu zniszczeń rakiety.

Start w gęstej mgle, która niestety po wschodzie Słońca nie rozproszyła się tak jak to przewidywano , to już z definicji bardzo trudne zadanie nawet dla samolotów, z którymi radzimy sobie przecież dużo lepiej niż z rakietami.

SpaceX jednak nie spasowało i zdecydowało się wysłać Starship SN11 w misję. Rakieta wzniosła się na planowany pułap 10 kilometrów, potem zgodnie z planem zaczęła opadać. Co jednak dokładnie stało się po prawie sześciu minutach od startu na razie tylko możemy podejrzewać. Na pewno wiadomo, że doszło do anomalnego zachowania podczas sekwencji lądowania i eksplozji. Prawdopodobnie przyczyną były nieprawidłowe parametry pracy jednego z silników.

Silniki Starship SN11
Wszystkie 3 silniki Raptor działające tuz po starcie

Gdy tylko pojawią się dokładniejsze informacje uzupełnimy tego newsa. Tymczasem… szkoda, ale może SpaceX zależało na sprawdzeniu zachowania się Starship w tak ciężkich warunkach pogodowych. I choć dla widzów kolejna katastrofa jest porażką, to zespół inżynierów wyciągnie z niej i tak sporo przydatnych informacji.

Przebieg lotu i to co można było zobaczyć oraz usłyszeć, na poniższej transmisji.

Tymczasem Starship SN15 już za kilka dni trafi na platformę startową

Mgła po locie Starship SN11 jeszcze nie opadła, dosłownie i w przenośni, a SpaceX już zapowiada kolejny lot. Starship SN15 trafi na platformę startową za kilka dni. Będzie to konstrukcja udoskonalona pod względem strukturalnym, napędu i awioniki, a także oprogramowania. Elon Musk liczy, że wśród tych ulepszeń znajdzie się też takie, które pozwoli uniknąć problemów takich jak podczas wtorkowego lotu.

Źródło: NASA Spaceflight.com

Więcej na temat SpaceX:

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  fonzie
  7
  W pi..du i wylądował.
  Cały misterny plan też w pi..du...

  A na poważnie.
  Starty idą im już całkiem nieźle.
  Teraz muszą dopracować ładowania z telemarkiem...
  • avatar
   Dexterr
   5
   Powinien się tym zająć Macierewicz. Powstała by komisja i suta pensja z członków.. a po kilku latach by stwierdził że to spisek i musiała tam być brzoza.
   • avatar
    Kapitan Nocz
    1
    informacje o tym, ze pozostałe prototypu tej konstrukcji zostają wycofane i idą na przemiał świadczy, że widocznie aktualna konstrukcja została spisana na straty i nie da się jej poprawić. Prawdopodobnie rakieta wystartowała by przeprowadzić jeszcze jakieś poboczne testy. Zobaczymy czy uda się wyeliminować problemy w nowej konstrukcji i czy nie stworzy ona jakieś innych problemów. Uczą się na błędach jak polski rząd w pandemii :D mam nadzieję, że im pójdzie lepiej.
    • avatar
     Ahura
     1
     3,5h, pierdziele, nie chce mi się szukać tych kilku sekund akcji.
     • avatar
      zenek111
      0
      Kolejny sukces "Muskowi klakierzy"? :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Z ustaleń Macierewicza wychodzi jednoznaczny przekaz, że brzoza doprowadziła w Smoleńsku do tragedii. W sumie drewno brzozowe, świetny materiał o niezwykłej wytrzymałości. Może by StarShip zbudować nie ze stalowej blachy lecz z ciosanej brzozy? :)

       a na serio. SN11 i tak był ostatnim z tej serii prototypów. Gdyby im zależało choć trochę na tym egzemplarzu, przełożyliby start o dzień albo i na termin po wielkanocy. zresztą zezłomowali częściowo zbudowane SN12/13/14 , zaś SN15 i dalej są jakoś ulepszone.

       teraz fakt jest jeden, główną przyczyną wadliwego lądowania jest jakaś awaria jednego z silników. szkoda że filmy są niekompletne, albo .... takie właśnie miały być. szkoda że rakieta nie była tu filmowana z samolotu z ponad pułapu chmur.

       generalnie, tak wczesny prototyp, tak karkołomna metoda lądowania, i mają wynik lądowanie:star 1:3 . da się? da. ale jeszcze dużo pracy przed nimi.