Ciekawostki

Lot Starship SN11 - do trzech razy sztuka, czyli wtorkowy start rakiety SpaceX

przeczytasz w 1 min.

Starship już trzykrotnie wznosił się na około 10 kilometrów, by powrócić na Ziemię, nie do końca w jednym kawałku. Najbliżej sukcesu był lot SN10, a SN11 ma powtórzyć jego dokonania tylko bez nieoczekiwanej eksplozji kilka minut po lądowaniu.

Tydzień temu przeprowadzony został zapłon silników Raptor w SN11, po którym dość szybko spodziewano się właściwego lotu. W końcu na piątek zaplanowano zarówno dodatkowy test, po czwartkowej wymianie silnika Raptor, a potem tego samego dnia lot. Już nawet wydano odpowiednie nakazy, ale w końcu, miedzy innymi ze względu na pogarszającą się pogodę, lot został przesunięty na poniedziałek. Sam test nowo zainstalowanego silnika zakończył się sukcesem. Niestety, jak już wiecie, poniedziałek znowu nie wypalił i lot przeniesiono na wtorek.

Start Starship SN11 we wtorek 30 marca 2021 jest spodziewany o godzinie 15:00 polskiego czasu czyli o 8 rano czasu lokalnego w Teksasie

Lot Starship SN11 ma być ostatnią próbą statku w zbliżonej do poprzedników (Starship SN8, SN9SN10) konfiguracji. Loty SN12, 13 i 14 zostały odwołane, a prototypy zezłomowane lub niedokończone. Starship SN15 i kolejne będa już udoskonalonymi konstrukcjami. Z kolei Starship SN20 ma już zostać wyniesiony na orbitę przez pierwszy stopień całej rakiety o symbolu BN3. Będzie to kolejna próba członu Super Heavy (pierwszy prototyp BN1, który posłuży do testów naziemnych, jest już gotowy). Wraz ze Starship tworzy on pojazd o takiej samej nazwie.

SpaceX SN10 lot
Starship SN10 w trakcie lotu

Lot przekładany już kilka razy, ale popatrzeć się na kolejną próbę startu Starshipa zawsze można

Wedle informacji na stronie hrabstwa Cameron, okolice miejsca gdzie dokonywany jest test miały być zamknięte od 7 rano do północy w poniedziałek 29. marca. W tym czasie spodziewaliśmy się startu, a transmisję z przygotowań można było oglądać między innymi na kanale youtube NASA SpaceFlight. Niestety nie udało się, lot przeniesiono na wtorek. Poniżej transmisja z dzisiejszej (wtorek) próby lotu SN11.

Źródło: Spaceflight Insider, SpaceX

Więcej na temat SpaceX:

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  lukas002
  3
  Ciekawe czy Elon rzeczywiście ratuje świat czy po prostu dobrze zarabia na całym tym techno eko szajsie.Jak ludzie zaczną za 20 lat masowo wymieniać te wszystkie akumulatory od telefonów,odkurzaczy,wkrętarek,wiertarek,młotów,kontówek,wyzynarek,zakretatek,podkaszarek,kosiarek,dmuchaw,nożyc,itd,itp... A do tego te jego cudowne auta które są takim zbawieniem dla ludzkości i zacznie to wszystko lądować w wodzie i lasach do tego mega wielka eksploatacja złóż zeby zrobić te baterie to może się okazać że elektryki wcale nie są eko i że lepiej jak by dopracowali silniki spalinowe które już są na wysokim poziomie ale teraz juz za późno i trzeba iść w elektryczność.
  • avatar
   figer
   2
   Autoryzowane punkty Makity dostały oficjalny komunikat, że narzędzia spalinowe będą produkowane tylko do połowy przyszłego roku. Potem wszystko tylko elektryczne. Śpieszmy się kochać spalinowce. Tak szybko odchodzą!
   • avatar
    BombaX
    1
    Start odwołany... SCRUB
    • avatar
     Ahura
     1
     ciekawe ile jeszcze jebnie zanim zacznie działać jak trza
     • avatar
      OpusDei
      0
      30/03/2021 w Sejmie RP jest zaplanowane głosowanie nad "umową o zasobach własnych UE"
      W/w ustawa zakłada przekazanie zewnętrznemu, międzynarodowemu podmiotowi czyli
      Komisji Europejskiej nakładanie podatków na obywateli RP w sposób generalny
      tj. bez określenia zasad i trybu w jakim będą nakładane. Jest to delikt konstytucyjny.
      Gdzie jest totalna opozycja, ci co darli mordy "konstytucja!"
      Jest to instrument by odpowiedzialność za wprowadzenie zaplanowanych podatków jak kataster
      przenieś na UE ...to nie my to unia. To nie oni to unia wycofa gotówkę.
      "Nie będziecie mieli nić i będziecie szczęśliwi" -Klaus Szchwab.
      • avatar
       Veritatis
       -5
       W 2021 roku ludzie mają dylemat czy "wszytko pójdzie dobrze" ale uwierzyli, że 50 lat temu człowiek wylądował na księżycu. Julian Assange nie jest przetrzymywany za sprzedawanie pączków, ale za ujawnienie kłamstw i propagandy jaknesów ;-)
       • avatar
        myszka91
        -11
        Coraz to większe jajca sobie robią, to wygląda jak jakiś totalny złom.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         wg relacji na żywo https://www.youtube.com/watch?v=bDL-ZMRHYrE
         start ma się odbyć za ok. 1H 30M czyli ok. 15:00 naszego czasu i to dzisiaj, za moment. tankują, jest rozpiska na odpalenie ognia