Internet

Pracownicy Amazona mają dość. Zorganizowali strajk w 15 krajach

przeczytasz w 2 min.

Skoordynowane protesty pracowników Amazona odbywają się w Czarny Piątek na całym świecie.

Pracownicy sieci Amazon przygotowali na 27 listopada liczne strajki. Razem z aktywistami sprawiedliwości społecznej i środowiskowej żądają poszanowania praw pracowników i klientów, lepszych płac, bezpieczeństwa, zaprzestania obchodzenia przepisów podatkowych oraz podwyższenia standardów ekologicznych. Akcja nosi nazwę #MakeAmazonPay i zrzesza protestujących z aż 15 krajów: Brazylii, Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Belgii, Niemiec, Luksemburga, Włoch, Polski, Indii, Bangladeszu, Filipin i Australii.

Niech Amazon zapłaci w Black Friday

Czarny Piątek jest jednym z największych wydarzeń sprzedażowych. Sklepy organizują liczne promocje i notują znacznie większą sprzedaż niż zwykle. Ten czas szczególnie trudny jest dla pracowników, których obciąża się dodatkowymi obowiązkami. W Amazonie zwiększa się też ilość urazów w magazynach, a dostawcy mają zdecydowanie więcej paczek do rozwożenia.

Powody do niezadowolenia z pracy w Amazonie mają producenci szyjący odzież w Bangladeszu, pracownicy call center na Filipinach, a także magazynierzy z Europy, USA i Meksyku. W siedmiu zakładach Amazona w Niemczech protestuje aż 3000 osób. Jest to kolejny z wielu strajków, jakie zorganizowano tego roku w niemieckim oddziale firmy. Aktywiści planują również protesty w siedzibie Amazona w Seattle i Wirginii.

Ponad 50 organizacji wysunęło wspólnie opracowane żądania. Obejmują podniesienie wynagrodzeń pracowników, dodatkowe premie w okresach szczytu i z powodu ryzyka narażania zdrowia w czasie pandemii, przywrócenie do pracy zwolnionych osób, zapewnienia związkom dostępu do miejsc pracy, płacenie pełnych podatków, zobowiązanie do zerowej emisji dwutlenku węgla do 2030 roku, a także zaprzestanie sprzedawania urządzeń opartych na technikach inwigilujących, takich jak Amazon Ring.

#MakeAmazonPay
Amazon pójdzie na ugodę?

Rzecznik prasowy Amazon odpowiedział na stawiane przez protestujących zarzuty: „To seria wprowadzających w błąd twierdzeń ze strony źle poinformowanych lub samolubnych grup, które wykorzystują profil Amazona do wspierania swoich indywidualnych celów. Amazon ma bogate doświadczenie we wspieraniu naszych ludzi, naszych klientów i naszych społeczności, w tym w zapewnianiu bezpiecznych warunków pracy i wiodącej płacy minimalnej w wysokości 15 dolarów oraz wielkich korzyści, przoduje w zakresie zmian klimatycznych, zobowiązując się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2040 roku i płaci ponad 5 miliardów dolarów podatków na całym świecie ”.

Podobne protesty miały miejsce w ciągu ostatnich kilku lat, zarówno w okresie Czarnego Piątku, jak i Bożego Narodzenia. Jednak tym razem skoordynowane działania protestujących przeniosły się na łańcuchy dostaw wielu krajów, co być może zadziała na ich korzyść.

Niedawno Amazon musiał ugiąć się pod presją rządu Francji. Lokalni sklepikarze zmagają się z blokadą w całym kraju, przez co odroczono lokalny Czarny Piątek o tydzień.

Źródła: Reuters, Vice

Warto zobaczyć również:

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  12
  Z polskich danych, w 2019 polski oddział Amazona wykazał 2.2 mld zł przychodu, 61 mln zysku i zapłacił ok. 22.5 mln podatku dochodowego. Łatwo wyliczyć, że dochodu dla celów podatkowych wykazują ~125 mln, co w relacji do przychodu wskazuje, że albo mają gigantyczne koszty na poziomie 2 mld (nie sądzę, proporcja dochodu/koszt na poziomie 5% to ogromne ryzyko), albo kreatywnie uciekają przed opodatkowaniem (to się wydaje bardziej prawdopodobne, biorąc pod uwagę proporcję zysku do dochodu).
  • avatar
   xxx.514
   9
   Popieram, ale mogliby już wysłać zasilacz, który zamawiałem na początku września
   • avatar
    Konto usunięte
    6
    Wcale się nie dziwię pracownikom. Termin strajku też wybrali taki, który najbardziej zaboli pracodawcę. Skoro co roku jest akcja strajkowa w Amazonie na BlackFriday, to chyba coś oznacza.
    • avatar
     Mario2k
     4
     Też gdzieś kiedyś czytałem że Amazon w Polsce płaci tylko 1/3 podatku jaki powinien płacić , kreatywni księgowi i machloje . Make Amazon Pay ! jestem w pełni za Strajkiem
     • avatar
      stalkerpl
      2
      a w Polin praca wrze nawet na siku nie maja czasu bo boją się że stracą tę wspaniała, kołchozową prace
      • avatar
       kyenphoenix
       2
       "...płacy minimalnej w wysokości 15 dolarów..." Ja w mojej pracy dostaje niecałe 4 dolary xD
       • avatar
        piotr.potulski
        1
        Czy ten protest jest przeciwko temu, że praca w magazynie okazała się pracą w magazynie?
        • avatar
         SadSam
         1
         Amazon uciekajacy z podatkami okrana nas, ludzi, podatnikow. Po pierwsze okradaja pracownikow, placac biedne wynagrodzenia, a nastepnie okradaja nas podatnikow uciekajac z podatkiem... a ludzie tam nadal chetnie kupuja... bo nie wiedza... ja wiem i tez kupuje :P
         Tak jestem debilem
         • avatar
          KENJI512
          0
          Jakie make amazon pay, już sobie konsole w ramach wypłat pozabierali^^
          • avatar
           piomiq
           -3
           Te koleś (rzecznik) to jakiś bezczelny cham. Rzuca takie zarzut jak politycy PiS w trakcie strajku kobiet.
           Gdyby było tak dobrze jak mówi ten pan to ludzie by raczej nie strajkowali.

           Amerykański model kapitalistyczny w Europie się raczej nie sprawdza, ale tamci wciąż próbują narzucać nam swój styl i podejście do pracy.

           A incydenty z Amazonem były już w paru krajach Europy - Polska i Hiszpania, gdzie pracownicy chcieli sprawiedliwość wziąść w swoje ręce w nieuczciwy sposób. Być może coś id do tego zmusiło.
           • avatar
            piterk2006
            -13
            "dodatkowe premie w okresach szczytu i z powodu ryzyka narażania zdrowia w czasie pandemii"??? Pracujecie na magazynie do cholery, z ludźmi się nawet na oczy nie widzicie. Polscy dostawcy pizzy i kurierzy też mają protestować bo się boją wiruska? Takie osoby są w pełni zdrowia bo biegają po schodach z paczkami, więc covida przechorują jak grypę. Nie są to 80 letni starcy z rakiem.
            No i z tego co pamiętam to jeszcze kilka lat temu amazon dawał grube premie na święta, szczególnie jeżeli były nadgodziny. Nie wiem jak jest teraz.
            • avatar
             PetBBB
             0
             "zobowiązanie do zerowej emisji dwutlenku węgla do 2030 roku" - ciekawe czy oni rozumieją, że to oznacza całkowite zastąpienie ludzi robotami zasilanymi energią z wiatru, słońca czy elektrowni wodnych?