Internet

Bezpieczny internet 100 Gb/s - 6 wspólnych projektów Komisji Europejskiej i Japonii

przeczytasz w 1 min.

Komisja Europejska i Japonia postawiły sobie za cel przeprojektowanie architektur internetowych w celu zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa sieci.

Internet RJ45

Komisja Europejska i Japonia nawiązały współpracę i uruchomiły sześć projektów. Cel – bezpieczna sieć o prędkości 100 Gb/s.

Komisja Europejska i Japonia postawiły sobie za cel przeprojektowanie architektur internetowych w celu zwiększenia wydajności sieci i ogólnej prędkości przesyłu danych. W tym celu utworzonych zostało sześć projektów badawczych, które między innymi zbudować mają sieć o prędkości 5000 razy większej niż dotychczasowa (100 Gb/s w porównaniu do 19,7 Mb/s).

Aktualnie świat generuje około 1500 terabajtów danych na minutę. Natężenie ruchu w sieci rośnie jednak z każdą sekundą i oczekuje się, że do 2018 roku zwiększy się ono nawet 12-krotnie. I choć teraz prędkość sieci wydaje się wystarczająca, wkrótce sytuacja może się zmienić. 

Poza projektem STRAUSS, który ma za cel zbudowanie sieci o takiej właśnie przepustowości (100 Gb/s), powołano jeszcze pięć innych, których zadaniem jest zwiększenie cyberbezpieczeństwa, efektywności pod względem energii oraz przechowywania danych. Otrzymały one łącznie dofinansowanie w wysokości 18 milionów euro.

Projekty Komisji Europejskiej i japońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych:

 • STRAUSS – umożliwienie uzyskania prędkości sieci przekraczającej 100 Gb/s
 • MiWEBA – lepsze wykorzystanie istniejących już częstotliwości radiowych w celu zwiększenia prędkości połączeń bezprzewodowych
 • NECOMA – nowe sposoby wzmocnienia ochrony danych osobowych
 • GreenICN – bardziej efektywne wykorzystanie energii w sieciach informatycznych oraz testowanie niezawodności sieci w sytuacjach krytycznych (trzęsienia ziemi, huragany)
 • ClouT – integracja funkcji chmurowych z Internetem w celu kontroli czujników miejskich (ruch drogowy, wykorzystanie energii, nagłe sytuacje)
 • FELIX – tworzenie japońsko-europejskich platform eksperymentalnych, mających pomóc uniwersytetom i ośrodkom badawczym testowanie nowych technologii sieciowych.

Źródło: X-bit labs

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  29
  Nad bezpieczeństwem czuwać będzie NSA ^_^
  • avatar
   DyndaS
   4
   fajnie... a ja mieszkam 30 km od warszawy a po kablu nawet 1 mb nie działa i się męczę z Wimax'em netii....
   • avatar
    Szczyrczek 11
    3
    W Polsce za xxx lat
    • avatar
     kamilkom
     3
     Ja bym chciał w swojej wsi przynajmniej 1 mb/s bez limitu.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Ja bym wolał mieć najpierw te stabilne 100 Mb/s, a dopiero potem można myśleć o 100 Gb/s.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Niech wreszcie będą niższe opóźnienia na serwerach (ms) u dostawców internetu w skali krajowej, bo jak na razie nawet ta 'beznadziejna' Neostrada ma 10ms w trybie fast, a lepsze są tylko kablówki w mieście działające na małą skalę. Mamy 2013 rok i nic się w tym nie poprawia od kilku lat. Trochę lipa. Nie, żeby mnie te 10ms bolało, bo wiele musiałem kombinować, żeby to wreszcie tak działało i gra się super, ale kiedyś mogą mi zabrać takie fajne opóźnienie i na tej swojej wiosce alternatywy mieć nie będę.

       Zwiększać ilość mb/s jest łatwo (patrz LTE), tylko nie chodzi o same ściąganie. Jednakże przydałby się lepszy upload, abyśmy tak jak w innych krajach mogli np. stramować obraz.
       • avatar
        jeomax.co.uk
        0
        Niech jeszcze zlikwiduja tylko WLANy, LTE i temu podobne, to bede bardziej szczesliwy. Komorki, radia, telewizje - niestety - zostana, ale moze kiedys to sie zmieni.
        • avatar
         Damian_jo
         0
         STRAUSS – umożliwienie uzyskania prędkości sieci przekraczającej 100 Gb/s
         i
         Poza projektem STRAUSS, który ma za cel zbudowanie sieci o takiej właśnie przepustowości (100 Mb/s)

         Rozumiem że tylko literówka i faktycznie będzie 100Gb/s tak?

         Mimo wszystko - jeśli u każdego pojawi się minimum 100Mb/s (tak - Mb/s) to wyczuwam że powoli będziemy sie przerzucać wszyscy na chmurę (OnLive - głównie o tym myślę) a prędkość będzie cały czas rosnąć

         No i jeszcze jedno - taka prędkość będzie optymalna chyba jesli chodzi o filmy w 4K
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Jeszcze trochę to prąd i hiper-szybki internet będą latać w powietrzu. A telewizja naziemna oraz radio przejdą w końcu do lamusa, natomiast samochody będą czerpać energię z "powietrza".
          • avatar
           Michur
           0
           Proponuję napisać o tym jak pięknienie u nas działa sieć dla klientów Orange freedom i Neostrady. Dla nie wtajemniczonych proponuje wpisać "Powolny YT w Orange"
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            TO jest to samo co średnia pensja w kraju! 3,5tys! Ja mam neta 0.5Mb/s (50zł m-ce)moja siostra ma 100Mb/s(10zł m-ce Wrocław) i potem takie średnie wychodzą! Niech do cholery rozwiną neta w mniejszych miejscowosciach a nie tylko w dużych miastach. Po cholere komu 100Gb/s jak nie bedzie miał z kim grać/sciągać p2p/torrent/?
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             100 w porównaniu do 19 to nie jest 5000 razy więcej...
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              W polsce taka prędkość będzie tylko na papierku albo tylko w centrum warszawy. Ja w tych czasach mam radiówke z down 50kb/s ,10 lat temu to było mało ,a co dopiero teraz. Nie moge podłączyć nawet 1mb stałego łącza bo jest limit na wsi ,zaś 4km odemnie mają po 20mb. Polska to kraj bez rządu, oni myślą tylko o sobie. Bo co oni zrobili przez 10lat? W europie jesteśmy ,ale tylko fizycznie.