Ciekawostki

W Subaru możesz czuć się obserwowany, …ale to dobrze

przeczytasz w 1 min.

Co oznacza zapis, ze nowy Forester od Subaru został wyposażony w innowacyjny system DriverFocus? Nic innego jak to, że samochód nie pozwoli kierowcy zasnąć podczas jazdy.

Subaru jest kolejną motoryzacyjną marką, która zamierza wprowadzać „inteligentne” systemy bezpieczeństwa z gatunku tych bardziej nietypowych. Nowy Forester będzie wyposażony w coś, co nazywa się DriverFocus.

DriverFocus to funkcja rozpoznawania twarzy. Dzięki temu każdy z maksymalnie pięciu kierowców zaraz po wejściu do samochodu będzie się mógł poczuć „jak u siebie” – odpowiednio ustawiony zostanie fotel, odtwarzacz multimedialny odtworzy ulubioną playlistę, a temperatura będzie optymalna. Wspominaliśmy jednak o bezpieczeństwie…

Subaru DriverFocus

I (jak widać na zdjęciu powyżej) nie zrobiliśmy tego bez powodu, ponieważ DriverFocus „obserwuje” kierowcę nie tylko w momencie, gdy zajmie on swoje miejsce, ale też podczas jazdy. Po co? Ano po to, by jak najszybciej zidentyfikować wszelkie oznaki jego zmęczenia lub rozproszenia. W przeciwieństwie do aktualnych technologii monitorujących mrugnięcia, ta technologia „patrzy” na całą twarz.

W funkcji DriverFocus producent widzi cenne uzupełnienie dla EyeSight, czyli jego standardowego systemu wspomagania odpowiedzialnego między innymi za automatyczne awaryjne hamowanie czy też utrzymywanie pasa ruchu.

(fragment o EyeSight rozpoczyna się w 0:36, a o DriverFocus w 0:52)

Źródło: The Verge, Subaru. Foto: Subaru

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jaszczab
  3
  Ciekawe jak zadziała system jeżeli kierowca będzie w okularach przeciwsłonecznych.
  • avatar
   gormar
   2
   Gdyby ten system jeszcze potrafił wykryć pijanego kierowcę i zablokować dalszą jazdę to powinien być standardem w samochodach. Przy zakrytych lub uszkodzonych kamerach powinien zgłaszać problem serwisowi.
   • avatar
    Nalovp
    0
    Zasypianie za kierownicą jest przez te ograniczenia prędkości.Całkiem niedawno zasnąłem na 50km/h...nikomu się nic nie stało,ale naprawa zaśnięcia kosztowała 35000zł.
    • avatar
     BariGT
     0
     Ciekawe czy jak system postanowi sie wysypać to furka będzie unieruchomiona na dobre i trzeba wołac lawetę? Odblokowanie apki naturalnie wyłącznie w ASO :D