Routery

Świetna baza pod router na moduły 5G i WiFi 7 w bardzo dobrej cenie

przeczytasz w 2 min.

Już nie raz na łamach naszego serwisu pisaliśmy o komputerach SBC od Banana Pi team. W czerwcu tego roku chińska firma zapowiedziała wprowadzenie na rynek platformy pod budowę własnego routera - Banana Pi BPI-R4. Właśnie teraz sprzęt trafił do sprzedaży. Co takiego oferuje?

Banana Pi BPI-R4

Zespół od Banana Pi po premierze BPI-W3 oraz zapowiedzi BPI-CM2, po cichu wprowadził na rynek model BPI-R4 - komputer jednopłytkowy (SBC), który posiada zadatki na zostanie świetną platformą pod zaawansowany router. Dlaczego? Zacznijmy od najbardziej elementarnej rzeczy, czyli złącz sieciowych. W tym przypadku znajdziemy tutaj:

 • 3 porty Gigabit Ethernet RJ45 (LAN)
 • 1 port Gigabit Ethernet RJ45 (WAN)
 • 2 gniazda na moduły 10 GbE SFP
 • 2 gniazda mini PCIe (3.0) dla karty sieciowej Wi-Fi 7 NIC
 • 1 gniazdo M.2 (z interfejsem USB 3.2) dla modemów 5G lub 4G LTE
 • 3 gniazda nanoSIM

Dodatkowo na laminacie znajdziemy wejście na karty microSD, złącze M.2 (2280, PCIe 3.0) na dysk SSD (NVMe), port USB 3.2, gniazdo DC (12 V/5,2 A lub 19 V/3,2 A), opcjonalny moduł PoE (RT5400), 26-pinowe złącze GPIO, baterię RTC, przycisk resetu oraz WPS. A co napędza te urządzenie?

Banana Pi BPI-R4 (tył)

Za moc obliczeniową odpowiada SoC MediaTek Filogic 880 (MT7988A), który zawiera w sobie czterordzeniowy procesor ARM Corex-A73 o taktowaniu bazowym 1,8 GHz. Dodatkowo znajdziemy tutaj 4 GB pamięci RAM DDR4, 8 GB pamięci eMMC128 MB SPI NAND flash. To wszystko zostało ulokowane na laminacie o wymiarach 148 x 100,5 mm, a całość waży zaledwie 250 gram. Domyślnym systemem do obsługi tej SBC jest OpenWRT, ale istnieje możliwość wykorzystania również dystrybucji Debian. Wszystko fajnie, ale co z ceną?

Banana Pi BPI-R4 - specyfikacja

Tutaj Banana Pi BPI-R4 miło zakasuje, gdyż cena produktu ze wszystkimi podatkami zamyka się w kwocie 560 zł. Biorąc pod uwagę, że mamy teraz Black Friday (Week), a zaraz będzie Cyber Monday, to zapewne będzie można kupić to urządzenie jeszcze taniej! Trzeba tylko pamiętać, że do wykorzystania pełnego potencjału BPI-R4, trzeba będzie dokupić odpowiednie peryferia, tj. karty Wi-Fi 7, moduły 4G/5G, czy moduły SFP.

Już pierwsi użytkownicy testują możliwości Banana Pi BPI-R4

A jak Wam się podoba nowa płytka od Banana Pi? Bylibyście zainteresowani zakupem tego typu urządzenia? Dajcie znać w sekcji komentarzy oraz ankiecie!

Źródło: Notebookcheck

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Takeya
  2
  Nawet byłbym zainteresowany gdyby nie to, że to zaledwie baza. Na dzień dobry mogę z tego co najwyżej zrobić router kablowy, żeby korzystać z 5g muszę dokupić jedną kartę rozszerzeń (200+ zł), żeby móc korzystać z wifi potrzebuję kolejnej karty rozszerzeń (50+ zł). Do tego jeszcze obudowa i anteny i mamy przeszło 800 zł, kiedy całkiem porządny router można kupić od 600 zł.
  • avatar
   Silver
   1
   O ile ilość złącz robi wrażenie - choćby 3 karty sim (w sumie po co no ale ok - chyba nie ma drugiego takiego urządzenia). Tylko właśnie - jakie toto ma modem LTE? Bo co z tego, że nawalą kart jak okaże się, że ogranicza się do LTE 12 i jeszcze z małą liczbą (jak to Chińskie konstrukcje) pasm.
   Czytając specyfikację trochę jednak widać oszczędności - na dzisiejsze trochę stary procesor i pamięc eMMC która do dobrych nie należy (na dzisiejsze jest wolna i trwałość jednak mniejsza od UFS).
   Więc tak po obejrzeniu zdjęcia i przeczytaniu specyfikacji po prostu emocje opadają, bo potencjał widać jest tylko do poprawy jeszcze sporo. Ale dobrze, że się dzieje, na pewno nabywców nie braknie choćby tylko 4x2,5Gbe wydali to chętnych nie braknie.
   • avatar
    pimpolok
    -5
    Sobota soboteczka a to oznacza ze człowiek nie wielbłąd i NAPIĆ SIĘ MUSI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • avatar
     pawluto
     0
     Czyli goła płyta nie ma praktycznie niczego i mam sobie poskładać i podokupywać moduły...
     Pomysł dobry ale jednak wole płytki co raczej mają choćby Wifi...
     • avatar
      Marek1981
      0
      Fajna opcja i nie. Ja osobiście nie mam już czasu na taką zabawę i planuje sprawić sobie asusa ax89x lub podobny z wkładką sfp+