Drony

Drony będą widzieć w rzeczywistości rozszerzonej

przeczytasz w 1 min.

Francuski producent Sysveo już nad tym pracuje. Finansowe zaplecze zapewnia Europejska Agencja Kosmiczna.

Sysveo dron AR
Sysveo / ESA

Kamery na dronach są świetne – dzięki nim cała zabawa związana z bezzałogowcami jest jeszcze lepsza. Mimo to mogą one jedynie pokazać to co „widzą”. Jeśli wyślesz drona nad las, otrzymasz wideo w czasie rzeczywistym z drzewami, krzewami i ewentualnie zwierzętami. Polatasz nad miastem, zobaczysz wieżowce, mosty i ludzi biegających tam i z powrotem. Francuski producent Sysveo postanowił pójść o krok dalej: drony pokażą ci nie tylko to co tam jest, ale też to, co chciałbyś, aby tam było. Tak, Sysveo pracuje nad oprogramowaniem, które pozwoli multicopterowi umieszczać na filmikach w czasie rzeczywistym elementy 3D. Ot, rzeczywistość rozszerzona w najczystszej postaci.

Jednym z potencjalnych zastosowań jest możliwość sprawdzenia jak projekty architektoniczne będą wyglądać, zanim w ogóle rozpocznie się ich budowa. Wystarczy, że polecimy swoim dronem nad miejsce, w którym stanąć ma nasz nowy dom – otrzymamy w odpowiedzi wideo w czasie rzeczywistym zawierające realistyczny model budynku dokładnie tam, gdzie chcemy go postawić. – „Architekci będą mogli łatwo wykorzystać nasze rozwiązanie do tworzenia symulacji zaprojektowanego budynku i sprawdzenia jak się on prezentuje z każdej strony” – zapowiedział Clement Alaguillaume, dyrektor generalny firmy Sysveo.

Pomysł Sysveo bardzo spodobał się Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która postanowiła przekazać pieniądze na ten cel. Sam projekt opiera się natomiast na patencie francuskiej agencji kosmicznej CNES. Owocem prac, które trwają już od dwunastu miesięcy, ma być oprogramowanie dostępne na licencji open source. Oznacza to, że każdy będzie mógł dowolnie modyfikować produkt w taki sposób, by był on kompatybilny z jak największą liczbą dronów – zarówno profesjonalnych, jak i tych tańszych oraz by oferował jak najwięcej możliwości. Najlepsze jest to, że „wszystko dzieję się na poziomie programowym. Będziesz mógł skorzystać z naszego produktu niezależnie od tego, jakiego masz drona” – dodał Alaguillaume.

Źródło: Motherboard

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Ganster
    3
    Bajer :-P