Pojazdy

Ekrany znikną z samochodów już za kilka lat - twierdzi BMW

przeczytasz w 2 min.

Ekrany sprawiają więcej problemów, niż dają pożytku. Tak przynajmniej twierdzi prezes BMW, Oliver Zipse, według którego w ciągu 10 lat z samochodów znikną wszelkie możliwe ekrany.

BMW: ekrany znikną z samochodów w ciągu 10 lat

Bynajmniej nie będzie to „fanaberia” samych producentów, a montowania ekranów zakażą przepisy. Oliver Zipse, szef BMW zauważył, że to wyświetlacze w samochodach są główną przyczyną wypadków - a nie nadmierna prędkość. Warto jednocześnie przypomnieć, że Zipse w ostatnim czasie zapowiadał, że to auta napędzane wodorem są przyszłością.

Kierowcy spoglądając na coraz to większe ekrany przedstawiające szereg informacji mniej lub bardziej zbędnych podczas jazdy rozpraszają się, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo na drodze. Właśnie dlatego w ciągu kolejnych 10 lat przepisy mają zakazać montowania jakichkolwiek ekranów w samochodzie.

W takim razie - co pojawi się zamiast ekranów?

Odpowiedź na to pytanie właściwie jest już w obiegu, acz nie jest to rozwiązanie stosowane w każdym pojeździe. Mowa o wyświetlaczach przeziernych (tzw. head-up), które wyświetlają informacje potrzebne kierowcy (prędkość, wskazania nawigacji etc.) bezpośrednio na szybie czołowej samochodu.

Ekrany zostaną zastąpione wyświetlaczami head-up. Kierowcy w ten sposób mają być bardziej skupieni na drodze i nie odrywać wzroku od sytuacji przed samochodem.

Zastosowanie wyświetlacza head-up pozwala zminimalizować ryzyko roztargnienia kierowcy podczas prowadzenia, bo wszelkie informacje widoczne są w tym samym miejscu, gdzie powinien być skierowany wzrok kierowcy w trakcie jazdy - na przedniej szybie.

BMW już pokazało samochód bez ekranów

Oliver Zipse „przepowiadając” przyszłość jest już gotowy na ewentualne przepisy zakazujące montowania ekranów w samochodach. Zaprezentowany podczas targów CES 2023 koncepcyjny model Dee, zwiastujący nadchodzące auta z linii Neue Klasse pokazują, że samochody bez ekranów są w zasięgu producentów.

Jeśli zatem Zipse jest pewien swoich przekonań, w okolicach 2025 roku, kiedy na drogach pojawi się Neue Klasse powinniśmy zobaczyć pierwsze samochody bez ekranów.

Jakie jest Wasze zdanie? Ekrany w samochodach rzeczywiście czeka rewolucja, która spowoduje całkowite ich usunięcie? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: BMW

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  -SnR3-
  16
  Oczywiscie tylko beda dzialaly jak sie zaplaci miesieczna subskrybcje
  • avatar
   Halavin
   12
   NIE. Ekrany będą pokrywać całą deskę rozdzielczą - tak twierdze ja.
   • avatar
    janex2
    7
    Na debili to nie pomoże. Mało to przypadków gdzie człowiek gapi się w telefon oparty o czubek kierownicy, a i tak wjeżdża komuś w dupe? Jak nie patrzysz gdzie jedziesz, tylko odpisujesz wiadomości, to nie dość że nie ogarniasz odległości, to jeszcze się zagapisz.
    • avatar
     stanczyk
     4
     Spieszmy się kochać zegary one tak szybko odchodzą.

     I cholera popsuje się jeden na kilkanaście milionów !!!
     • avatar
      Pr3dator
      1
      "Mniej znaczy więcej" za tą samą cene :)
      • avatar
       KENJI512
       1
       Czyli nowe superauta już nie będą miały, jak prędkościomierza pokazać? ;)
       • avatar
        antytalent
        1
        Zgadza się. To dawno powinno być zakazane, montowanie ogromnych wyświetlaczy niczemu nie służy, odwraca wzrok i uwagę od jazdy. Taki ekran mógłby być jedynie z tyłu tak żeby nie widział go kierowca.
        • avatar
         studionti
         1
         BMW zniknie z rynku za 5 lat wraz z resztą obecnego rynku motoryzacyjnego w ZSRUE. Zostaną tzw. "samochody elektryczne" z zasięgiem do 50km zimą, dostępne tylko dla 5% społeczeństwa.
         • avatar
          kaalus
          1
          Każdy kto kiedykolwiek używał systemu HUD w samochodzie zgodzi się w tym w 100%. Przewaga systemu HUD polega nie tylko na tym że wyświetla informacje na szybie, ale na tym że te informacje znajdują się wizualnie daleko przed maską samochodu - oko nie musi zmieniać akomodacji żeby je czytać. Przeniesienie wzroku z drogi na tradycyjne instrumenty to 2x zmiana akomodacji - około 1-2 sekund bez widzenia drogi. Aż dziwne że nikt dotychczas o tym nie wspomniał - to musi być wiodąca przyczyna wypadków.
          • avatar
           JaYmZ
           -2
           Być może w niedalekiej przyszłości, aby prowadzić auto, trzeba będzie uprzednio założyć na głowę jakieś gogle VR. Patrzysz na dół przedniej szyby, a tam spora część różnych wskaźników.
           • avatar
            duliusz
            -2
            Bardzo istotny element? Samochody będą sterowane przez asystentów głosowych. A pojazdy bez wyświetlaczy czy tego chcecie, czy nie były już robione. Więc ten 1. z 2025 r wam nie wyszedł.
            • avatar
             Kasuja Wpisy Automatem
             0
             ekrany przezierne też bardzo rozpraszają. problemem nie jest ekran sam w sobie, jaki by on nie był, ale jaka treść jest na nim prezentowana i w jaki sposób.