Nauka

SI może być dobrą okulistką

przeczytasz w 2 min.

Oparty na sztucznej inteligencji system firmy DeepMind wykazuje się bardzo dużą skutecznością podczas stawiania diagnoz pacjentom cierpiącym na choroby oczu.

W najbliższej przyszłości sztuczną inteligencję będzie można docenić na każdym kroku. Prawdopodobnie najszerzej będzie wykorzystywana w medycynie, a więc w sektorze, w którym wykazuje szczególnie duży potencjał. Coraz częściej jest w stanie stawiać prawidłowe diagnozy, a jeśli chodzi o okulistykę, to osiągnęła już właściwie poziom ekspercki.

DeepMind i sztuczna inteligencja w medycynie

O firmie DeepMind zrobiło się głośno dlatego, że jej (oparty na sztucznej inteligencji) AlphaGo zdołał pokonać mistrzów Go. Pracujący dla niej naukowcy i inżynierowie celują jednak znacznie wyżej i realizują ambitniejsze projekty, w tym związane właśnie z medycyną.

Od dwóch lat zespół DeepMind pracował nad nowym sposobem wykrywania chorób oczu i zaburzeń wzroku. Wykorzystał naturalnie sztuczną inteligencję, ze szczególnym wskazaniem na uczenie maszynowe (mając do dyspozycji skany od 7500 pacjentów) i teraz pochwalił się wynikami. Jak twierdzi…

SI potrafi wykryć 50 chorób z ludzką skutecznością

A nawet „ponad 50” różnych chorób, a pisząc „z ludzką skutecznością”, naukowcy z DeepMind mają na myśli niemal taką samą wykrywalność (94 proc.), jaką popisują się doświadczeni lekarze. W jaki sposób udało się to osiągnąć? Poprzez połączenie 2 sieci neuronowych do analizy skanów OCT (optyczna tomografia koherencyjna) – trójwymiarowych obrazów służących do wykrywania objawów chorób oczu.

Oko analiza

System stworzony przez DeepMind wykrywa wszystkie objawy (takie jak krwawienia) i stawia diagnozę, podając procentowy wskaźnik pewności. Dzięki temu korzystający z niego lekarze mają wiedzieć, jak bardzo mogą zaufać sztucznej inteligencji.

Potencjał i plany na (najbliższą) przyszłość

DeepMind ma nadzieję, że jej system pomoże w skróceniu czasu potrzebnego na postawienie diagnozy, co jest ważne głównie dlatego, że na całym świecie na takie lub inne zaburzenia wzroku cierpi 285 milionów ludzi (jak podaje Moorfields Eye Hospital z Wielkiej Brytanii), a szybsza diagnoza to większa szansa na wyleczenie.

Firma chce doprowadzić do sytuacji, w której jej system będzie mógł współpracować także z innymi skanerami oczu, co pozwoli zwiększyć zakres funkcjonalności. Na razie jednak trwają testy kliniczne rozwiązania w obecnej formie. Jeśli zakończą się sukcesem, zostanie ono wprowadzone w 30 brytyjskich szpitalach.

Źródło: The Next Web, The Verge. Foto: DeepMind

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  endrju_pl
  3
  Nie mogę się doczekać rozwoju tej dziedziny. Obecnie wcale nie tak łatwo trafić na dobrego specjalistę, a maszyny będą mogły być wszystkie na tym samym poziomie. To znaczy baza danych będzie wspólna i ulepszana, a te tańsze mogą mieć np. mniej czujników.
  • avatar
   Balrogos
   2
   Tak wszytsko pieknie diagnoza jest ale niech zatrudnia to SI do rozwiazania problemu kilkuletnich kolejek na zabiegi i problemow z NFZ.