Internet

Jakie sprawy urzędowe można załatwić przez internet?

przeczytasz w 3 min.

Lista spraw urzędowych, które możesz już wykonać przez Internet, dynamicznie rośnie. Sprawdź, co konkretnie się na niej znajduje.

Aktualna sytuacja zmusza nas do pozostania w domu. Można oddać się błogiej rozrywce, ale można też zająć się biurokracją. Wybór oczywisty. Jednak są obowiązki, za które trzeba się zabrać. Warto wiedzieć, że wiele spraw urzędowych można już załatwić przez internet.

On-line załatwimy wiele spraw, ale nie zawsze jest to regułą

Dziś praktycznie każdy urząd wojewódzki, gminny powinien oferować załatwianie spraw przez internet, a także korzystanie w profilu zaufanego do podpisywania wniosków i dokumentów, które musimy złożyć w urzędzie.

Trzeba jednak pamiętać, że lista spraw, które można załatwić on-line może być różna w różnych miastach. może też być zmienna w ramach danej witryny. Na przykład wniosek o wydanie NIP dla spółki cywilnej poprzez biznes.gov.pl dostępny jest tylko w wersji do wydruku, a już dla REGON możemy złożyć go on-line. Podobnie rejestracja pojazdu on-line nie jest dostępna w każdym urzędzie.

Chcąc załatwić sprawę zdalnie z wykorzystaniem profilu zaufanego na stronach urzędów
należy szukać działu on-line, wnioski elektroniczne lub e-urząd

Podobnie część spraw, na przykład orzecznictwo lekarskie (konieczne badanie) czy wniosek paszportowy (dziś paszport zawiera dane biometryczne), zmusi nas i tak do odwiedzenia danej instytucji lub dostarczenia inną drogą dokumentów uzupełniających.

Procedury urzędowe, które wiążą się z wydaniem dokumentów, mogą być realizowane on-line tylko w połowie. Czyli składanie wniosku odbywa się elektronicznie, ale po odbiór należy udać się osobiście, co w pewnych sytuacjach jest zrozumiałe i bezpieczniejsze niż przesyłanie pocztą.

Jest dobrze! Już ponad 40 proc. Polaków to e-Polacy

Przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny wyniki sondażu pokazują, że już ponad 40 proc. Polaków między 16. a 74. rokiem życia korzysta z cyfrowych usług administracji publicznej. Najczęściej po to, by odnajdywać potrzebne informacje oraz pobierać urzędowe formularze, nieco rzadziej – by przesyłać drogą elektroniczną takie formularze do poszczególnych urzędów. Najchętniej przez Internet składamy rozliczenia podatkowe i wnioski o przyznanie świadczenia 500+

E-administracja cieszy się dużym zainteresowaniem przede wszystkim wśród mieszkańców dużych miast, a najaktywniejsi w tym sektorze są mieszkańcy województwa śląskiego. Wreszcie – wymagany do realizowania większości czynności urzędowych w sieci Profil Zaufany ma już prawie 5 milionów Polaków.

Potrzebny będzie Profil Zaufany

Profil Zaufany to coś jak cyfrowy dowód osobisty Polaka. To zbiór danych pozwalających zidentyfikować ciebie jako obywatela – możesz z niego skorzystać, aby potwierdzić swoją tożsamość, ale też by podpisać urzędowy wniosek. W osobnym artykule pisaliśmy więcej o Profilu Zaufanym - jak go założyć i co nam daje.

E-administracja po polsku. Oto co załatwisz przez Internet

Poniżej przedstawiamy listę spraw, które możesz załatwić przez Internet. Klikając link, przejdziesz na stronę pozwalającą ci zrobić to, czego potrzebujesz.

Dla każdego – dokumenty i zaświadczenia:

Dla każdego – meldunek, podatki i inne:

Dla przedsiębiorców:

Dla kierowców:

Dla rodziców:

Na rządowej stronie znajdziesz też informacje na temat tego, jak załatwić sprawy, których nie da się zrealizować przez Internet.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, informacja własna

Czytaj dalej o Internecie:

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Obiektor
  0
  konto e puap jest (bylo dla mnie) spoko, posiadam (posiadalem) od 2014 potem zmienili na koniecznosc potwierdzania przez nr komurkowy nie mejla, w 2019 nie skorzystalem ani razu ale teraz chcialem sie zalogowac, ok zapomnialem hasla a i nr zmienilem wiec pojechalem do urzedu zmienic nr, spok zmienil podalem mu na miejscu koda ktorego dostalem. wracam do dom wchodze na mejla a tam wiadomosc ze moje konto zostalo uniewarznione xD i od tej pory 10luty nie odpisali mi na mejla czemu tak sie stalo a jak dzwonisz to musisz czekac na polaczenie 15minut. a konta nie moge zalozyc na nowo bo moje dane tam wciaz sa jakni to konto xD jednym zdaniem dla mnie ta strona zrobila sie nieuzyteczna z powodu burdelu w ich systemach. a wiadomo ze teraz do urzedu nie pojade wiec jestem w czarnej d..... pozdrawiam.
  • avatar
   Erikson83
   -3
   Badzieiwe potrzebne bo urzędnikom darmozjadom się robić nie chce. Co się pójdzie do urzędu to siedzą te darmozjady po 3 w pokojach i śmichy hihy kawka za kawką i nic nie robią ale pensje biorą.
   • avatar
    bleebleble
    0
    Wszystkie można załatwić
    • avatar
     Anna69
     0
     cześć
     moje gorące zdjęcia są tutaj ...

     http://69chat.club

     tylko 18+