Telewizory

Nowe telewizory Sony - kolejny krok naprzód

przeczytasz w 2 min.

Firma Sony zaprezentowała swoje najlepsze telewizory na 2021 rok. Nowa rodzina nosi nazwę Bravia XR i ma cechować się jakością obrazu i dźwięku, jakiej dotąd nie mieliśmy okazji doświadczyć.

Telewizory Sony 2021 z nowym serduszkiem

Cognitive Processor XR. Tak brzmi nazwa serca telewizorów Sony Bravia XR na rok 2021, dzięki któremu będą one w stanie zaoferować tak wiele. Wykorzystuje sztuczną inteligencję i zaawansowane algorytmy, aby analizować obraz nie tylko klatka po klatce, ale i fragment po fragmencie, aby zapewniać spójny i naturalny wygląd sceny, jak również dostosowywać dźwięk do obrazu na ekranie. – „Niespotykane dotąd możliwości przyswajania, analizy i rozumienia dużych ilości danych pozwalają zoptymalizować każdy piksel, klatkę i scenę, by ostatecznie wygenerować najbardziej realistyczny obraz i dźwięk” – zachwala producent.

Na rodzinę Sony Bravia XR złoży się pięć serii: A90J i A80J z panelami OLED 4K, X95J i X90J z panelami LED 4K oraz Z9J z panelami LED 8K. Wspomniany wcześniej procesor jest tylko jedną z wielu wspólnych cech tych telewizorów. Inne to porty HDMI 2.1 (z VRR, ALLM i eARC), tryby Netflix Calibrated Mode i IMAX Enhanced, technologia XR Motion Clarity optymalizująca płynność, obsługa kinowych standardów Dolby Vision HDR i Dolby Atmos, technologia Ambient Optimization dostosowująca obraz i dźwięk do warunków w pomieszczeniu, funkcja obsługi głosowej oraz platformy streamingowe Bravia Core i Google TV. 

Poznaj telewizory Sony A90J:

Poznaj telewizory Sony A80J:

Poznaj telewizory Sony X95J: 

Poznaj telewizory Sony X90J:

Poznaj telewizory Sony Z9J:

Sony Bravia XR. Oto modele na rok 2021

Szczegóły na temat różnic pomiędzy poszczególnymi seriami nie są jeszcze do końca znane. Wiemy jedynie, że w najniższej z nich (X90J) zabraknie na przykład technologii X-Anti Reflection osłabiającej odblaski oraz że jedną z różnic pomiędzy A90J i A80J będzie typ podstawki. Wiemy za to, jakie rozmiary będą dostępne. I tak… 

 • telewizory OLED 4K Sony Master A90J będą dostępne w rozmiarach 55, 65 i 83 cale
 • telewizory OLED 4K Sony A80J będą dostępne w rozmiarach 55, 65 i 77 cali
 • telewizory LED 4K Sony X95J będą dostępne w rozmiarach 65, 75 i 85 cali
 • telewizory LED 4K Sony X90J będą dostępne w rozmiarach 50, 55, 65 i 75 cali,
 • telewizory LED 8K Sony Master Z9J będą dostępne w rozmiarach 75 i 85 cali.

Jest też coś dla „Kowalskiego” - telewizory Sony X85J i X80J

Można się spodziewać, że telewizory z układem Cognitive Processor XR będą sporo kosztować. Na szczęście Sony ma też coś dla zwykłych zjadaczy chleba – ze znanymi z ubiegłorocznych modeli procesorami 4K HDR Processor X1.

Będą to mianowicie telewizory X85J (w rozmiarach 43, 50, 55, 65, 75 i 85 cali) z panelami 100 Hz oraz X80J/X81J (w rozmiarach 43, 50, 55 i 65 cali) z panelami 50 Hz. W obu przypadkach można liczyć na optymalizację obrazu klatka po klatce dzięki 4K X-Reality Pro, dostosowywanie jakości do warunków w pomieszczeniu za sprawą Ambient Optimization, mocny dźwięk z głośników X-Balanced Speaker, obsługę Dolby Vision HDR i Dolby Atmos oraz system Android TV.

Dopełnieniem całości w tegorocznej ofercie Sony będzie 32-calowy telewizor LED W800. Szczegóły na jego temat są jednak nieznane.

Źródło: Sony, informacja własna

Czytaj dalej o telewizorach: 

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gofish
  2
  Brawo SONY ledwie nowy rok się zaczął, a jest juź coś ciekawego w ofercie
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   LG i Samsung eksperymentują z nowymi matrycami, a ci wciskają kit o nowym procesorze, że to lepsze SI, czyli po prostu CPU z lepszym modelem matematycznym... Jak zwykle zostają w tyle za koreańskimi firmami. No ale przynajmniej we wszystkich modelach HDMI 2.1 jest, nie tak, jak w ubiegłym roku :)

   No i dobrego dźwięku 3D w stylu Atmos z TV nie da się uzyskać. Owszem, lepsze będzie od tradycyjnych głośników, ale to wciąż wymaga odpowiedniej liczby głośników, odpowiedniego ich ustawienia w urządzeniu (żeby np. odbijały dźwięk od sufitu, jako że nie ma tam sufitowych głośników), a i tylnych satelitek (tak, jak w dobrych soundbarach). Głównie marketingowe brednie, które mają przykryć to, że firma niczego nowego nie ma. .
   • avatar
    bankaigoku
    -1
    Pytanie: Czy Sony nadal oferuje w zestawie ten swój totalnie toporny i prymitywny w obsłudze pilot?
    • avatar
     tulika
     -2
     Brak warstwy antyodblaskowej czyni model bezużytecznym, chyba że ktoś lubi oglądać w ciemnym pokoju z wyłączonymi światłami albo ma wyrafinowane oświetlenie specjalnie do oglądania.
     Ale na pewno dostaną odbiorcy coś w zamian - jak zwykle marketingowy bełkot o rzekomej wyższości błyszczących ekranów...
     • avatar
      pawluto
      -2
      Psują się po 3 latach , tak jak u mojego kumpla który miał tv sony i miesiąc po gwarancji kaput...???
      • avatar
       Konto usunięte
       -10
       nowe konstrukcje nie pojawiają się z dnia na dzień. wymagają nawet kilku lat pracy. odrębna kwestia, to kiedy taką nowość zaprezentować, i kiedy wypuścić na półki w sklepie.

       Co mnie cieszy? 100Hz matryca i to w rozmiarze 43" . Wielkie placki mnie irytują. Kiedyś w telewizorach CRT (jak na teraz mikroskopijne rozmiary i ogromny tyłek), 40W to był pożeracz prądu przy małym rozmiarze ekranu. Weszły telewizory CRT, i ..... one są bardzo energooszczędne, tyle że wciskają wielkie placki, i wymieniając stary CRT 40W, wymieniamy go na 60W i więcej ogromny placek LCD lub nawet OLED. I gdzie tu eko? gdzie tu oszczędność?

       ja więcej niż 43" nie potrzebuję, byleby rozdziałka była.

       aha, i na koniec. kiedy oni WRESZCIE WSADZĄ *DISPLAY PORT* do tych durnych telewizorów? cały czas HDMI za które bulą licencje.