Internet

„Lajk” wcale nie jest taki niewinny - łapka w górę ma znaczenie

przeczytasz w 1 min.

W sieci często zachowujemy się inaczej niż w prawdziwym życiu, a danie łapki w górę może brzmieć niewinnie. Pamiętaj jednak, że kciukiem w górę dajesz sygnał: zgadzam się z tym i popieram to. W ten sposób możesz zrobić dużo dobrego, ale też złego.

O ile lajkujesz pozytywne wiadomości – wszystko jest w porządku, ale jeśli dajesz kciuka w górę pod wpisem zawierającym hejt lub zniesławiającym kogoś innego, jesteś współwinny. Tak też orzekł sąd w Szwajcarii, prowadzący sprawę pewnego aktywisty na rzecz praw zwierząt, atakowanego w Internecie.

Lajkujesz = popierasz

Niejaki Erwin Kessler został nazwany w mediach społecznościowych neonazistą i osobą promującą antysemickie tezy. Takie oskarżenia pojawiły się w postach, które były lajkowane i udostępniane na Facebooku. W ten sposób zniesławiające wpisy dotarły do jeszcze większej liczby użytkowników, dlatego właśnie szwajcarski Sąd Najwyższy orzekł, że równie winni, co autor, są ci, którzy się do tego przyczynili. 

Like Facebook

Gdyby nikt tego wpisu nie polubił ani nie udostępnił, to całej sprawy mogłoby nie być, a przynajmniej zniesławienie nie osiągnęłoby takiej skali, o jakiej ostatecznie była mowa. Znalazła się jednak grupa ludzi, którzy (bardziej lub mniej świadomie) uznali, że dobrze się stanie, jeśli świat o tym usłyszy.

Zgłaszasz = przeciwdziałasz 

Nie lajkujesz takich wpisów? To dobrze, ale trzeba pamiętać o jeszcze jednym. Brak reakcji również jest jakąś reakcją, a w przypadku, gdy komuś dzieje się krzywda, jest co najmniej nie w porządku. Tymczasem w Internecie, a przede wszystkim w mediach społecznościowych, wystarczy wcisnąć jeden przycisk: zgłoś. 

W Internecie drzemie olbrzymia moc i raz zniszczonej opinii można już nie dobudować. Zgłaszając czym prędzej nienawistne wpisy i komentarze, możesz temu zapobiec.

Źródło: GizChina, The Local, Bloomberg

Czytaj dalej o Internecie: 

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  8
  Poproszę o przycisk "Zgłoś" w komentarzach.
  • avatar
   michael85
   6
   Kneblowania ludziom ust ciag dalszy. W niemczech niedawno skazano chłopaka który zabił kobietę ścigajac się. Oczywiście to co zrobił było naganne i powinien ponieść karę. Jednak kara dożywocia to zdecydowanie za wiele. Te same niemieckie sądy skazują "imigrantów" na lekkie kary za gwałty i morderstwa np. 8 lat! Tak wygląda europejska "sprawiedliwość".
   • avatar
    Ciekawski_
    4
    Świat zachodu osiąga kolejne poziomy głupoty. Najpierw wymyślili "Mowę nienawiści" pod co można podciągnąć dosłownie wszystko. A teraz "lajk" jest współodpowiedzialnością. Przecież to jest totalny absurd. Tych sędziów powinni skierować na konsultacje psychiatryczne! Na szczęście u nas ktoś się w końcu zabrał za podobną bandę dziwadeł w togach .
    • avatar
     cathulu
     2
     Jak dla mnie to paranoja, aby takie coś miałoby być brane pod uwagę jako dowód w sprawie, albo szkodę. Ludzie są różni, są w różnym stanie fizycznym i psychicznym nocą i za dnia, jedni traktują ten portal poważnie drudzy nie koniecznie. Tak samo z tym hejtem, jakieś gówno burzę o złą opinie. Czy ludzie naprawdę tak nisko upadli intelektualnie?
     • avatar
      Satanski
      2
      Jasne, trzeba zamknąć wszystkim gęby i niech z durnym uśmiechem udają, że wszystko im się podoba. Jeszcze trochę i skończymy w wykastrowanym społeczeństwie rodem z Demolition Man, w którym za powiedzenie "dupa" dostaje się mandat.
      • avatar
       Jarrod
       1
       Następny krok to myślozbrodnia, jak w "1984"...
       • avatar
        MRx@PL
        -1
        Bullshit
        • avatar
         Kafaros11
         0
         Najlepsze lajki pod nekrologami... Lubię to...
         • avatar
          mic_dys
          0
          Aby coś zgłosić, trzeba mieć (chyba jakoś sprawdzone) informacje. Jak się takich nie posiada, a ma się tylko podejrzenia co do zamieszczonej treści, to zgłaszanie byłoby nieuczciwe.
          • avatar
           wojtek_pl
           0
           Brakuje kciuka w dół...
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            No to mamy skazanie za światopogląd. no nieźle. to czemu wobec tego nie wsadzają za kraty neonazistów, lecz traktują ich jako mało szkodliwy folklor?

            ale cóż, mamy współczesność, gdzie za zjedzenie batonika wsadza się starszą osobę za kraty, za to przemilcza sprawę i ją umarza w sytuacji, gdy bardzo ważny polityk potrąca dziecko idące do szkoły, które później umiera w szpitalu. współczesność ..............

            to co się stało w szwajcarii to nic innego jak więzień polityczny, czyli więzień mający ideologię sprzeczną z panującą władzą. więc wszystkich równamy. kto za wysoki, ścinamy głowę. kto za niski, podstawiamy drabinkę.

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login