Technologie i Firma

3 najważniejsze trendy e-commerce

przeczytasz w 2 min.

Sklepy internetowe muszą podążać za trendami, by wciąż liczyć się w walce o klientów. Criterio i Garner wypunktowały najważniejsze z tych obecnych.

E-commerce to branża, która rozwija się niezwykle szybko, a w naszym kraju zakupy przez Internet cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem. Obecnie mniej więcej dwie osoby na pięć kupują produkty w sieci, ale wkrótce będzie ich więcej, bo możemy pochwalić się najszybszym wzrostem w Europie tego wskaźnika. To oznacza, że przed e-sklepami i agencjami reklamowymi jest ogromne wyzwanie, by sprostać wymaganiom klientów, ale też spory potencjał do wykorzystania.

Z dnia na dzień rosną oczekiwania konsumentów. Zwiększająca się konkurencja wśród sklepów i wciąż przyspieszające tempo życia sprawiają, że klienci niewiele są w stanie wybaczyć e-sklepom, a już na pewno nie wolne działanie strony. Jeśli cokolwiek jest nie tak, wystarczy kilka stuknięć w klawiaturę i już przenoszą się oni do innego sklepu. Swoje robią też porównywarki cenowe. Innymi słowy, lojalność jest zdecydowanie niższa niż w przypadku sklepów stacjonarnych.

Nie jest żadną tajemnicą, że klient wymaga szerokiej oferty, sprawnego działania usługi, możliwie najniższych cen oraz szeregu dodatkowych korzyści (takich jak szybka dostawa czy atrakcyjne promocje). Wszystkiemu temu sprostać muszą e-sklepy, ale mogą one też dodatkowo zwiększyć swoją szansę na powodzenie w walce z konkurencją. W tym celu powinny śledzić trendy i podejmować odpowiednie decyzje. Pomocne mogą okazać się wnioski z raportu opublikowanego przez firmy Criteo i Gartner.

Firmy wypunktowały trzy najważniejsze trendy e-commerce, które już dzisiaj mają olbrzymie znaczenie, a z miesiąca na miesiąc mogą stawać się jeszcze bardziej istotne. Pierwszym jest dopasowywanie się do klienta, jako rozszerzenie myśli „klient nasz pan”. Chodzi mianowicie o spersonalizowaną obsługę użytkownika. Lokalizacja i propozycja najatrakcyjniejszej opcji dostawy, sugerowanie produktów na podstawie wcześniejszych zakupów i podobne rozwiązania mogą przynieść wymierne korzyści.

O jakich konkretnie korzyściach mowa? Przede wszystkim o wzroście poziomu satysfakcji i zaangażowania klienta, a co za tym idzie – o zwiększeniu jego lojalności i zaufania. Nie można też oczywiście pominąć zwiększonej liczby odwiedzin, większych zakupów i mniejszej liczby porzuconych koszyków, co zaś bezpośrednio przekłada się na 1) zwiększenie przychodów i 2) obniżenie kosztów obsługi. 

Drugi trend wiąże się z pierwszym, a jest nim analiza ścieżki zakupowej klienta. E-sklepy powinny monitorować sposób, w jaki konsumenci korzystają z różnych kanałów, narzędzi subskrypcji itd. Jak czytamy w raporcie – „dostawcy aplikacji muszą nie tylko zrozumieć, w jaki sposób klienci korzystają z każdego kanału, ale także mieć pomysł na to, jak zoptymalizować każdy z nich tak, by był on dopasowany do potrzeb konkretnego klienta”. 

Wreszcie mamy coś, co nazywa się „augmented commerce”, a więc handel rozszerzony. W najprostszej wersji oznacza to po prostu możliwość dokładnego obejrzenia produktu, którym jest zainteresowany klient. Dokładnego, to znaczy z każdej strony (w 2D i 3D) i z opcją powiększania. Użytkownik, który może w sieci przyjrzeć się produktowi tak dobrze, jak w tradycyjnym sklepie, chętniej go zakupi. 

Na stronie nie może też zabraknąć najważniejszych informacji i specyfikacji, a zintegrowany system komentarzy może okazać się przydatny. Gdy już bowiem klient raz będzie musiał opuścić stronę sklepu, by udać się, na przykład, na witrynę producenta, może nie wrócić już do tego samego sklepu, lecz wybrać inny. 

„Augmented commerce” otwiera też przed właścicielami e-sklepów możliwość wdrażania nowych technologii, które przez klientów są jak najbardziej pożądane. Mowa jest tutaj przede wszystkim o rzeczywistości rozszerzonej, dzięki której użytkownik doświadcza realistycznej obecności produktu, a w połączeniu z bardziej zaawansowaną aplikacją, może na przykład sprawdzić, czy meble będą pasować do wystroju mieszkania.

Podsumowując, trzy najgorętsze trendy e-commerce według firm Criterio i Gartner to:

 • Spersonalizowana obsługa klienta
 • Analiza ścieżki zakupowej klienta
 • Handel rozszerzony

Źródło: Criterio, Gartner

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pószek okrószek
  0
  Tylko patrzeć jak sklepy z elektroniką i cioszkami dla Karyn padają jak muchy. Ale sami są sobie winni, bo do rzeczy, które sprzedają doliczana jest cena za wynajem lokalu, opłatę pracowników itd. Sklepy na necie nie muszą tego doliczać i produkty są tańsze. Mowa o mniejszych sklepach, bo np. Apple ma ceny wszędzie takie same.
  • avatar
   Snack3rS7PL
   0
   Lojalność? To jakiś żart? Jak można być dzisiaj lojalnym wobec producenta, który produkuje szajs który się psuje po czasie gwarancyjnym a sama gwarancja też często nie obejmuje usterek? Trzeba być czubkiem aby być teraz lojalnym. Jakie to zadanie mają do spełnienia agencje reklamowe? Klient szuka najtańszej oferty z najtańszą przesyłką i dobrą i szybką obsługą nic ponadto nie jest ważne, do tego nie kieruje się reklamą tylko opiniami użytkowników, oni to chyba nie w tym wieku żyją co obecnie panujący. I jeszcze jedno - ani razu nie spotkałem się z wolno działającą stroną, przynajmniej nie na tyle, żeby móc na to narzekać.
   • avatar
    netpoint.systems
    0
    Niestety, handel internetowy zabijają wszelkiej maści porównywarki cenowe przez które właściciele sklepów jadą na tak minimalnej marży że przy byle turbulencjach łatwo o wywrotkę ...