Oprogramowanie

Trojan mógł spowodować katastrofę samolotu

Jakub Kralka | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Jakub Kralka
13 komentarzy Dyskutuj z nami

Wirusy komputerowe wkraczają w nową erę. Już nie tylko uprzykrzają ludzkie życie, czy narażają nas na straty materialne. Czyniąc szkody w systemach komputerowych mogą doprowadzić do pozbawienia ludzi zycia.

Katastrofa lotnicza z 2008 roku (lot Spanair 5022), która wydarzyła się w Madrycie tuż po starcie maszyny, a w której zginęły 154 osoby najprawdopodobniej spowodowana była ingerencją złośliwego oprogramowania.

Zarażony komputer odpowiedzialny za kontrolę stanu technicznego nie poinforował odopowiednich osób o aż trzech usterkach, które powinny zostać naprawione przed wzniesieniem się w powietrze. Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo takich systemów przyznają uczciwie - trojan mógł się dostać do komputerów na tysiące różnych sposobów, m.in. pendrive czy połączenie VPN.

W chwili obecnej hiszpański sąd zarządził zabezpieczenie i przeanalizowanie wszystkich logów z tamtego okresu. Wyniki dochodzenia poznamy najpewniej w okolicy grudnia.

Źródło: msnbc

 

Polecamy artykuły:    
Programy dla pasjonatów fotografii cyfrowej 100 najlepszych gier XX wieku cz. 3 Sztuczki i porady do Windows 7 na lepszą pracę

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Darxis
  Sprawcy są już terrorystami a nie hakerami
 • avatar
  Drzewo97
  ja myslalem, ze tu chodzi o smolensk, a tu taka niespodzianka :D
 • avatar
  assistant
  Ehh..niedługo w samochodzie hamulce nie zadziałają bo komputer zablokuje. Zostanę przy wozach z lat 90tych..
 • avatar
  Konto usunięte
  niedawno byl gdzies artykul o wirusach w sterownikach w samochodach... nawigacja hamulce.. sterowanie silnika i katastrofa gotowa... oj ciężkie czasy
 • avatar
  Ciekawe info
 • avatar
  Konto usunięte
  Ta, jasne. I terrorysci. Dodatkowo obowiazkowo cyklisci. Co za belkot. Eksploatuja te samoloty maksymalnie, nie prowadza wymaganych akcji serwisowych bo to wiadomo - kilka godzin oznacza kilkadziesiat tysiecy $ mniejszego zysku. I sa bezkarni.
 • avatar
  Konto usunięte
  już nie długo, a przed wlaczeniem zaplonu komputer pokladowy bedzie sie laczyl bezprzewodowo z routerem w garazu i pobieral najnowsza aktualizacje bazy antywirusowej (10 min), wykona scan wszystkich układów ii dysków w samochodzie (20min), po czym w końcu uruchomi silnik, oby tylko serwery byly dostepne bo bez aktualizacji autko sie nie wlaczy i znow sie spoznie do pracy... heh...
 • avatar
  Konto usunięte
  No i wszystko jasne :) wiadomo, kto pisze cracki... pewnie Lech coś ściągał w czasie lotu, by obejść serwery Ubisoftu i tak to się skończyło ;)
 • avatar
  scooby
  Tak to jest jak firmy tna koszty, obsluge IT zlecaja firmom trzecim, bezpieczenstwo maja gdzies oraz zamiast systemow specjalizowanych korzystaja z systemow "z polki" czyli Windowsow itp.