Bezpieczeństwo

TrueCrypt ostrzega: nie pobieraj tego programu, nie jest bezpieczny

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
9 komentarzy Dyskutuj z nami

„Używanie TrueCrypta nie jest bezpieczne”. Na czerwono. Bez żartów.

TrueCrypt ogień

Gdy pada pytanie o najlepszy program do szyfrowania danych, pierwsza odpowiedź jaką słyszymy to TrueCrypt. Być może jednak już nie długo. Strona projektu została wczoraj w godzinach nocnych zaktualizowana – twórcy podali informację, że dalszy rozwój oprogramowania został wstrzymany i nie zaleca się pobierania, ani dalszego korzystania z TrueCrypt.

„Używanie TrueCrypta nie jest bezpieczne” – informuje nas czerwony napis po wejściu na stronę projektu. Żart? Raczej nie – pod spodem widnieje informacja dokładnie wyjaśniająca przyczyny ostrzeżenia. Twórcy stwierdzają, że zaprzestali rozwoju programu TrueCrypt w maju bieżącego roku z powodu zakończenia wsparcia Microsoftu dla systemu Windows XP.

Zalecają przeniesienie zaszyfrowanych danych do innych usług wspieranych przez system i jak najszybsze usunięcie ich z TrueCrypta. Jakby tego było mało, na stronie znajdziemy też dokładną instrukcję migracji z TC do BitLockera.  Na samym dole strony mamy wprawdzie odnośnik umożliwiający pobranie najnowszej wersji oprogramowania TrueCrypt 7.2, jest jednak także informacja, by aktualizować wyłącznie w przypadku, gdy chcemy przenieść nasze dane do innego programu.

Ta wiadomość była niemałym zaskoczeniem. TrueCrypt był bowiem uznawany za jeden z najbezpieczniejszych programów szyfrujących. Ba, korzystał z niego Edward Snowden. Twórcy, aby udowodnić swoje racje opublikowali nawet kod oprogramowania, po którego analizie specjaliści stwierdzili, że faktycznie próżno szukać tam jakichkolwiek backdoorów. Nawet rządowe agencje nie były sobie w stanie poradzić z szyfrowaniem TrueCrypta… Może to właśnie to jest klucz do rozwiązania całej sprawy? Nie ma co gdybać. Poczekajmy lepiej na jakieś oficjalne oświadczenie twórców.

Do czasu uzyskania bardziej szczegółowych informacji nie polecamy ani pobierać wersji 7.2, ani migrować danych do innej aplikacji.

Źródło: Lifehacker, Slashdot, Niebezpiecznik

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  webster58
  Skoro backdorów nie ma to jest dalej bezpieczny, brak kontucuacji wsparcia dla windows XP to może nabrać tylko amerykanów którym CIA nie ma jak rozszyfrować 3 stopniowego AES-SERPENT-TWOFISH, bitlockera ... cóż nie każdy ma wersję windows 7 ultimate
  4
 • avatar
  tjindy
  Autor tematu do kąta za chaos w tekście i tłumaczeniu. Do ponownego zredagowania.
  2
 • avatar
  ogotay
  Deface strony, wystarczy przejrzeć kod i porównać z typowymi stronami z Sourceforge'a.
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  Przestali wspierać, bo XP? A co z Vista, 7, 8...? Nie warto? Dziwna sprawa.
  1
 • avatar
  michael85
  Jeśli NSA za tym stoi to Twórcy raczej tego nie ujawnią. W innym przypadku groziłaby im za to kara.
 • avatar
  tjindy
  Autorze, dziękuję :)
 • avatar
  Marecki_CLF
  Co za szambo, całą macierz RAID mam zaszyfrowaną TrueCryptem.
 • avatar
  Konto usunięte
  Ta cała historia brzmi co najmniej niedorzecznie....