Procesory

AMD, Google i TSMC łączą siły - firmy opracowują rewolucyjną technologię produkcji procesorów

przeczytasz w 1 min.

Rewolucja w produkcji procesorów? Bardzo możliwe! Firmy AMD i Google podjęły współpracę z zakładem TSMC, który ma opracować produkcję całkowicie nowych układów scalonych.

AMD, Google i TSMC łączą siły przy produkcji układów 3D

Według serwisu Nikkei Asia, firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited (TSMC) pracuje nad produkcją układów scalonych 3D (SoIC) – nowa technologia pozwoli ominąć ograniczenia obecnego procesu, a przy tym przyniesie możliwość upchnięcia większej liczby tranzystorów i konstruowania dużo wydajniejszych chipów.

Najciekawsze jest jednak to, że TSMC podjęło się tutaj współpracy z firmami AMD i Google. Giganci technologiczny mają wspomóc testowanie i certyfikację układów, co pozwoli przyspieszyć wdrożenie nowej technologii. Naturalnie będą też pierwszymi klientami, którzy skorzystają z SoIC – Google podobno opracowuje nowe układy dla autonomicznych samochodów, a AMD ma wprowadzić technologię do nowej generacji procesorów.

Nikkei Asia twierdzi, że układy SoIC będą wytwarzane w zakładzie mieszczącym się w Miaoli na Tajwanie. Na premierę sprzętu będziemy musieli jednak trochę poczekać - masowa produkcja chipów ma ruszyć dopiero w 2022 roku.

Źródło: Nikkei Asia

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Radical
  41
  Nie najpierw opracują rewolucyjną technologię dostarczania kart graficznych do sklepów po ich premierze.
  • avatar
   Konto usunięte
   12
   Niech TSMC się rozwija, od kiedy zaczęli produkować ZEN X86 (2017) cały czas sprzedają na pęczki wszystko co wyjdzie z linii produkcyjnych. To dla TSMC złoty wiek.
   • avatar
    wiktorrp
    3
    Google? Czyli procesory do szpiegowania.
    • avatar
     Marucins
     1
     Miał być grafen - już zaraz, tuż za rogiem... Taaaa.Uwielbiam te nowinki a później wychodzi jak zawsze... Ile to już lat jedziemy na tych samych bateryjkach? Które to lata 90-te?
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      @Paweł, zrobiłeś clickbajta :( z artykułu nie dowiedziałem się niczego, brak w nim choćby pobieżnego omówienia co w tej rewolucji ma być najważniejsze.
      • avatar
       Gatts-25
       0
       To Intel może zapomnieć by na powrót być dobrym konkurentem do AMD.Obecnie AMD jest konkurentem same dla siebie.W co raz bliższej przyszłości konkurentem dla AMD mogą być firmy z po za USA.Apple niestety może zgarnąć tylko rynek mobilny lub maksymalnie Low End dla desktop bo średni i wysoki rynek będzie tylko dla AMD.
       Jednak zawsze uważałem, że hardware jest tak dobry jak software go wykorzystujący więc dlatego AMD w wielu dziedzinach gdzie liczy się wydajność z powodu złej optymalizacji pod ich nowoczesne produkty nie jest w stanie wyciągnąć czasami nawet więcej niż 20% możliwości układu.
       Myślałem, że Intel będzie konkurentem dla AMD na powrót w 2023 roku ale może się okazać, że AMD zagrożą już tylko firmy z po za USA.
       • avatar
        Andrettoni
        -1
        Jeszcze większy MONOPOL?
        • avatar
         KENJI512
         -3
         A mogliby zrobić je z grafenu... ale nie, kilka THz byłoby zbyt szybko, a tak super nowe technologie, 6GHz, a za 2 lata 7GHz, no kupujcie, zmieniajcie co rok :)