Internet

Dziś głosowanie nad projektem rezolucji TTIP - porozumienie handlowe UE i USA to nowa ACTA?

przeczytasz w 2 min.

W Parlamencie Europejskim odbędzie się dzisiaj głosowanie w sprawie rezolucji TTIP. Może ona okazać się drugą ACTA.

ttip porozumienie handel ue usa internet

Większość z nas jeszcze zapewne pamięta ogromne kontrowersje związane z umową międzynarodową ACTA, która jednak w ostateczności nie zdołała wejść w życie, a już na horyzoncie pojawia się kolejne potencjalne zagrożenie bezpieczeńtswa sieci. Mowa o porozumieniu handlowym TTIP pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki.

Niedawno informowaliśmy o akcji Internet Blackout Day w USA na skutek, którego 917 stron internetowych zawiesiło działalność. Miało to związek z przyjęciem przez Izbę Reprezentantów projektu ustawy CISPA, która podobnie jak ACTA, SOPA, PIPA i CETA może ograniczać wolność ostatnich niezależnych mediów – Internetu. To jednak zdanie tylko jednej ze stron, druga zaś uważa, że przyjęcie CISPA jest koniecznością.

Wracając jednak do głównego tematu, dzisiaj w Parlamencie Europejskim ma się odbyć głosowanie dotyczące projektu umowy TTIP. Nad projektem będzie obradowała komisja INTA, zajmująca się kwestiami handlu międzynarodowego. Komisja może odrzucić, przyjąć lub wprowadzić poprawki do projektu rezolucji.

ttip rezolucja ue usa handel

Przyjęcie projektu rezolucji w praktyce nie musi oznaczać nic złego, w końcu porozumienie handlowe nie musi wiązać się z takimi kontrowersjami jak w przypadku ACTA, jednak mamy uzasadnione obawy, że może być podobnie. Przechodząc do konkretów TTIP to porumienienie handlowe między UE a USA, którego motywem przewodnim jest podniesienie dynamiki handlu transatlantyckiego.

Niestety w projekcie znalazło się kilka podobnie brzmiących zapisów, które znaliśmy m.in. z ACTA. Mowa o kwestiach związanych z ochroną praw własności intelektualnej, regulacjom dotyczących oznaczeń geograficznych czy też tajnością negocjacji. Projekt rezolucji w zasadzie nie zdradza dokładnie czym będzie wspomniane umowa międzynarodowa.

Dodatkowo negocjacji w jej sprawie będą utajnione – co skutecznie utrudni opinii publicznej właściwą i odpowiednią w czasie reakcję. Jak pokazywał przykład ACTA, pod postacią ochrony własności intelektualnej można było przemycić również wiele innych zagrażających neutralności sieci zapisów, a wszystko w imię bezpieczeństwa i walki z piractwem.

Mimo wszystko miejmy nadzieję, że eurodeputowani wyciągną wnioski z przeszłości i nawet jeżeli zdecydują się forsować porozumienie TTIP, to jednak pozbawią je kontrowersyjnych zapisów, skupiając się na kwestiach najważniejszych – czyli handlu. Jeżeli projekt zostanie przyjęty, to do końca jego prac jednak pozostaje daleka droga.

Pocieszający jest jednak fakt, że już niektórzy politycy wypowiadają się o porozumieniu w krytycznych słowach, twierdząc, że nie wolno dopuścić do zawarcia w nim kontrowersyjnych zapisów znanych z wcześniejszych porozumień, a także wypadałoby wspomnieć o odrzuceniu ACTA i dać wyraz braku zgody na jakiekolwiek ograniczanie wolności w sieci.

Źródło: Dziennik Internautów, Economist, ec.europa.eu, euintheus

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  aquadigger
  17
  Jak nie tak, to inaczej próbują to przepchnąć. Ile już tego było...
  • avatar
   piccardo
   6
   Pamiętajcie to dla "naszego" dobra xD Przeciw piractwu i co najważniejsze terrorystom! Ahahahah... ja już nie mogę po prostu... Demokracja to największa głupota działająca przeciw samym ludziom bo tak naprawdę G... mają do gadania w taki czy inny sposób, za to mają złudne poczucie że sami wybrali.
   • avatar
    mati0706
    5
    Człowiek stworzył internet. Internet jest wolny. Rządu to w ogóle powinno nie obchodzić.
    • avatar
     UnitedTerror
     1
     Pieprzony diabeł zza oceanu niszczy wszystko wtyka swoje nędzne podłe łapy w politykę tylu państw ile jest wstanie udźwignąć USiA to jest prawdziwy agresor potem się dziwić że mają więcej wrogów niż włosów na głowie , teraz tylko naiwniacy sądzą że usa to prawdziwy przykład wolności...gówna a nie wolności wolność skończyła się tam po II wojnie sw.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Nic nie wskoraja, daremny wysilek.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Hameryka............
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Przechodząc do konkretów TTIP to PORUMIENIENIEhandlowe między UE a USA

        do poprawy.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         ehhh... Gdyby amerykanie mogli, to by wysłali czołgi do internetu, tak to wszystko muszą załatwiać po cichu. Tylko czemu do nich nie dociera, że nikt ich w tym internecie nie chce?
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Wy się znacie na polityce masakra po pierwsze demokracja dział i ma sens tylko w małych społecznościach. To ze nasz ustrój zwie się demokracja to w praktyce to chwyt marketingowy. Paradoksalnie im więcej demokracji tym większa cenzura w praktyce totalitaryzm w czystej postaci. Inna sprawa nasze społeczne zachowania. Oczywiście zaraz ktoś powie ż enci lepszego nei wymyślono. Powiem na to ze to święte słowa bo nigdy nikt nie myślał dlatego proponuje zacząć od myślenia i zero akceptacji dla pierdoł i kłamstw to coś się wymyśli na pewno.