Systemy operacyjne

Ubuntu w nowej wersji - szybsze, ładniejsze i stabilniejsze

przeczytasz w 2 min.

Ubuntu 22.04 już tu jest. Ciesząca się niemałą popularnością dystrybucja Linux doczekała się potężnej aktualizacji, której nazwa to Jammy Jellyfish. Ciekawostka: to 36. wydanie w historii Ubuntu.

Ubuntu 22.04 LTS – premiera za nami

Ubuntu 22.04 „Jammy Jellyfish” to najnowsza wersja dystrybucji, będącej jedną z najlepszych odpowiedzi na pytanie o to, jaki Linux wybrać na początek. Doczekała się wielu wyczekiwanych nowości, czyniących z niej prawdopodobnie najszybsze, najładniejsze i najbardziej stabilne wydanie w historii. Co więcej, jest to LTS, a więc wydanie o wydłużonym okresie wsparcia: na aktualizacje związane z bezpieczeństwem możesz liczyć przez co najmniej 5 lat

Ubuntu 22.04 start

Co nowego w Ubuntu 22.04? Lista jest długa

Bazą dla nowej wersji Ubuntu jest kernel Linux 5.15, co oznacza obecność lepszych sterowników NTFS i USB, obsługę core-schedulingu, a także wsparcie dla nowych procesorów i kart graficznych Intel i AMD. 

Ubuntu 22.04 to też zaktualizowane środowisko graficzne: GNOME 42. Możesz liczyć na wygodne przełączanie ekranów w poziomie, podatne na zmiany menu aplikacji, automatycznie uzupełniany i przewijalny pasek ścieżki w menedżerze plików, pełną obsługę chronionych hasłem archiwów ZIP czy też nowe narzędzie do tworzenia screenów i rejestrowania obrazu na ekranie w formie wideo. 

Ubuntu 22.04 screen

Pod względem wizualnym Ubuntu doczekało się bardziej jednolitych barw i dopracowanych akcentów. Możesz wybrać jeden z kolorów, a twój wybór zostanie uwzględniony w obrębie całego systemu.

Ubuntu 22.04 UI

Ubuntu 22.04 vs 20.04 – zmiany w wydaniach LTS

Choć nowe wersje Ubuntu pojawiają się co pół roku, na kolejne wydanie o wydłużonym okresie wsparcia czekaliśmy dwa lata. Jeśli interesują cię tylko takie edycje i w związku z tym masz na komputerze Ubuntu 20.04, to ta aktualizacja będzie dla ciebie czymś naprawdę dużym. 

Oprócz nowości, o których już wspomnieliśmy, dostrzeżesz jeszcze tryb ciemny z prawdziwego zdarzenia, zaawansowane opcje związane z wielozadaniowością, wygodny konfigurator skrótów klawiszowych, procentowy wskaźnik naładowania akumulatora (gdy jest potrzebny), zaawansowane opcje zarządzania energią, wydarzenia z kalendarza w sekcji powiadomień, poważnie zaktualizowane menu aplikacji i przestrzeni roboczych oraz wiele graficznych udoskonaleń.

Ubuntu 22.04 na wideo – tak wygląda nowy Linux

Poniżej możesz obejrzeć podsumowanie nowości w formie wideo. Świetny materiał poświęcony Ubuntu 22.04 – jak zwykle – przygotował serwis OMG! Ubuntu!:

Pobierz Ubuntu 22.04 „Jammy Jellyfish”

Instalator Ubuntu 22.04 zajmuje około 3 GB. Możesz pobrać go, wybierając interesujący cię wariant z listy poniżej:

Daj znać, jakie są twoje wrażenia.

Źródło i screeny: OMG! Ubuntu!

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Warmonger
  3
  Ooo, narzędzie do screenshotów to wybawienie :)

  W końcu z Ubuntu korzysta się przede wszystkim w pracy i często zachodzi potrzeba pokazania czegoś innym członkom zespołu.
  • avatar
   Teodor
   1
   Szkoda, że na interfejs i jego elementy, obramowanie i różne tam takie..., nie można nakładać grafiki rastrowej. Praktycznie w żadnym środowisku graficznym nie ma takiej możliwości i wszystko wygląda tak sobie, trochę mi się znudziło. Z trybu ciemnego korzystam od wielu lat, ale nie o to chodzi.
   Już nawet przebolałbym różne ułomności środowiska Gnome, bo delikatnie pisząc o ile w pewnych aspektach, coś poszło do przodu (lepsze wykorzystanie przestrzeni elementów okien), o tyle stało się niewygodnym i ułomnym, niekonfigurowalnym środowiskiem. Wystarczy porównać menedżera plików Dolphin i Nutilus, żeby to zrozumieć, a w konsekwencji ten z Gnome trochę trąci myszką. Środowisko Gnome bardziej do tabletów pasuje (tabletów pecetów), ale na biurku ni cholery, że tak napiszę.

   Pewnie mam za duże oczekiwania. :)
   • avatar
    piomiq
    1
    > dystrybucja Linux
    Słowo :Linux odmieniamy, czyli np "dystrybucja Linuksa"