Systemy operacyjne

Ubuntu dostępny w sklepie Windows... choć jest w tym mały kruczek

przeczytasz w 1 min.

Prosimy nie regulować odbiorników, to się dzieje naprawdę. Ubuntu trafiło do Windows Store w ramach platformy Windows Subsystem for Linux.

Po przeczytaniu nagłówka, zapewne wielu z Was mimowolnie spojrzało w kalendarz czy przypadkiem dzisiaj nie jest pierwszy kwietnia. Rozumiemy Wasze zdziwienie, ale ten news jest jak najbardziej prawdziwy, Ubuntu rzeczywiście trafił do Windows Store i to nie sam, bo wkrótce do niego ma dołączyć Fedora oraz openSUSE.

Jednak co to znaczy, że można zainstalować sobie Ubuntu pod Windows 10? Czy po restarcie Dziesiątka powita nas interfejsem Unity? Nie, otrzymujemy warstwę zgodności wyposażoną w podstawowe oprogramowanie, na którą możemy instalować linuksowe pakiety i je uruchamiać. Po zainstalowaniu do listy aplikacji dodany zostanie Bash spod którego zarządzamy kontenerem z Ubuntu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wgrać na niego graficzne oprogramowanie i je uruchamiać.


Bash pod Windowsem

Nie jest to pierwsze narzędzie tego typu, bowiem od dawna są rozwijane platformy Cygwin i MinGW, które także tworzą na Windowsie warstwę zgodności z Linuksem. Windows Subsystem for Linux, bo tak to środowisko się nazywa, zyskuje chociażby na byciu oficjalnym produktem, przez co jest bardziej intuicyjny i elastyczny niż jego otwarta konkurencja.

Pewnie zastanowiła Was nazwa. Czy nie powinno być na odwrót, a więc Linux Subsystem for Windows? Jak najbardziej powinna, ale nie mogła. Microsoft nie ma praw do wykorzystywania nazwy "Linux". Przez to też nie może wydać produktu, którego nazewnictwo zaczyna się od owej frazy. Dlatego też musieli obejść to tworząc określenie, które z punktu widzenia logiki nie ma sensu, ale w świetle prawa jest jak najbardziej dopuszczalne.


Systemowa incepcja, Ubuntu pod Windowsem

ŹRÓDŁO: OMGUBUNTU

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sabaru
  7
  Wolę zrobić format i wstawić normalnego linuxa obok windowsa niż bawić się w takie coś.
  • avatar
   IVPANVZERVI
   4
   Fajna sprawa!
   • avatar
    voyteck
    1
    Wymagana wersja 16215.0 czyli poczekamy do września / października, a szkoda :)
    • avatar
     Hektor^
     1
     To Ubuntu jest dostępne na 10 od kilkunastu miesięcy. Teraz pojawiło się w sklepie i tylko tyle.

     Jest też ogromna różnica między CygWinem czy MiniGW a tym co zrobił Microsoft.
     I działa to naprawdę dobrze.
     • avatar
      rulax
      -1
      Ciekawe co znów M$ ukradnie i opatentuje jako swoje?
      • avatar
       SebastianFM
       0
       Czy uruchomione w ten sposób Ubuntu będzie się czymś różniło od uruchomionego w wirtualnej maszynie Hyper-V?
       • avatar
        shoken
        0
        To jest genialne,wtedy mozna odpalać załączniki z makrami w tym subsystemie linuxowym bez obaw ze wirus zaszyfruje caly dysk.Bo w tym przypadku maks co może zaszyfrowac to podsystem linuksowy.No w końcu cos ciekawego i majacego praktyczne zalety.

        Tylko fajnie by było gdyby aplikacje z subsystemu linux mogły byc uruchamiane tak samo jak natywne aplikacje windows z paska zadań czy ikonek na desktopie.