Ciekawostki

Blockchain może zabezpieczyć najbliższe wybory na Ukrainie

przeczytasz w 1 min.

Oleksandr Stelmakh, dyrektor ukraińskiej Państwowej Centralnej Komisji Wyborczej, jest za tym, by w najbliższych wyborach na Ukrainie wykorzystana została technologia blockchain. Testy są już za nami.

Nawet jeśli w przyszłości zapomnimy o bitcoinach, to będąca ich podstawą technologia blockchain zostanie z nami pewnie na dłużej. Ze względu na praktycznie niemożliwe sfałszowanie informacji zapisanych w oparciu o „łańcuch bloków”, ma ona olbrzymi potencjał w sektorze finansowym i może też być wykorzystana podczas wyborów.

Blockchain - co to daje w wyborach?

Aby odpowiedzieć na tak zadane pytanie, najpierw trzeba zwrócić uwagę na to, czym w ogóle jest blockchain. Otóż jest to technologia pozwalająca na zapis informacji w rozproszonej bazie danych. W efekcie próba modyfikacji jej części prowadzi do utraty spójności i jest natychmiastowo wykrywana.

Wykorzystanie technologii blockchain podczas wyborów – teoretycznie – pozwala więc na przeprowadzenie ich w taki sposób, by jakakolwiek próba sfałszowania ich wyników nie była możliwa. – „Wdrożenie blockchain pozwoli zmniejszyć skuteczność cyberprzestępczych ataków i będzie stanowić gwarancję przejrzystości gromadzenia danych”, czytamy w oświadczeniu Rosyjskiego Centrum Badania Opinii Społecznych.

Wybory blockchain

Wybory w oparciu o blockchain

Pod koniec zimy mogliście u nas przeczytać o testach technologii blockchain przeprowadzonych przy okazji wyborów w Rosji. Wówczas jednak nie miały one na celu zabezpieczania głosów, lecz deklaracji sondażowych jeszcze przed faktycznymi wyborami. Tego, na co nie odważyła się Rosja, być może spróbuje się jednak na Ukrainie. 

Z powodzeniem przeprowadzono tam testy blockchainowego systemu. Wykazały one, że koszty jego wdrożenia nie byłyby zbyt wysokie – jeden węzeł (pozwalający na uzyskanie łączności z danym punktem oddawania głosów) to nieco ponad 1 dolar. Ukraińska Państwowa Centralna Komisja Wyborcza (a właściwie jej dyrektor, Oleksandr Stelmakh) twierdzi, że to „niewielka cena za bezpieczeństwo głosowania” i trudno się z nim nie zgodzić. 

Źródło: Toshi Times. Ilustracje: Pixabay (CC0) - PaliGraficas (1), Tumisu (2)

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  2
  Do stawienia tego blockchaina nie trzeba czasem ogromnej ilości komputerów żeby to wyliczyły i zabezpieczyły łańcuchy bloków?
  • avatar
   Michał 06
   1
   Ukrainie już nic nie pomoże
   • avatar
    BitBaron
    -2
    zobaczymy jak nowe karty 2080/2080Ti poradza sobie z krypto :) mysle nad 6x 2080 :)))