Technika wojskowa

Celne trafienie OSY – ukraińskie wojska publikują nagranie z zestrzelenia rosyjskiego drona

przeczytasz w 2 min.

Wojna w Ukrainie dostarcza nam całą masę nagrań, które przedstawiają działanie wojskowego sprzętu – zarówno tego najnowszego, jak i „trochę” starszego. Na jednym z najnowszych materiałów zaprezentowano wykorzystanie poradzieckiego zestawu przeciwlotniczego OSA.

OSA – zestaw rakietowy z ZSRR

OSA (OSA 9K33) to samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy, który służy do zwalczania celów powietrznych. Konstrukcja została opracowana w 1970 roku w ZSRR, ale w międzyczasie przeszła różne modyfikacje (np. do zestawu OSA AKM 9K33M3 z pociskami o większym zasięgu, ulepszonym systemem naprowadzania i systemem identyfikacji „swój-obcy”).

OSA AKM

Konstrukcję zabudowano na podwoziu trzyosiowego transportera, który może funkcjonować także jako amfibia (jest gotowy do prowadzenia działań zarówno na lądzie, jak i w wodzie). Zestaw jest uzbrojony w 6 pocisków rakietowych, zamontowanych na specjalnej wyrzutni znajdującej się na dachu pojazdu. Pocisk jest śledzony przez radiowy system naprowadzania.

Zmodernizowany zestaw OSA AKM z rakietami 9M33M3 oferuje zasięg do 15 km i maksymalną wysokość rażenia celów powietrznych do 12 km

OSA AKM niszczy rosyjskiego drona

Choć zestawy OSA mają już ponad pół wieku, to nadal sprawdzają się podczas wojny w Ukrainie (sporo takiej broni zostało dostarczonej przez państwa NATO).

Ukraińskie wojska opublikowały materiał wideo, na którym zarejestrowano użycie zestawu OSA AKM w Chersoniu. Co padło celem OSY? Najprawdopodobniej rosyjski bezzałogowy statek powietrzny tzw. dron (jego trafienie widać w 24 sekundzie - to ta czarna kropeczka na chmurze).

Bardziej spostrzegawczy pewnie zwrócą uwagę na hełm żołnierza na pierwszym planie, który jest łudząco podobny do polskich hełmów wz 93 „Pantera pustynna”. Przypadek? :-)

Powyżej możecie zobaczyć także ujęcie z wnętrza pojazdu, gdzie operatorzy wypatrują wrogich celów na radarze.

Ukraińskie wojska wykorzystują także nowoczesny sprzęt – warto tutaj wymienić chociażby pociski Stinger, wyrzutnie NLAW czy pociski Stugna-P. Rosyjskie straty w Ukrainie są tak potężne, że nawet przygotowaliśmy ranking zniszczonego sprzętu.

Źródło: CalibreObscura, Wikipedia

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  olaf_
  8
  Brawo. Pamiętam, jak na początku tej wojny budziłem się i sprawdzałem, czy Kijów jeszcze się trzyma. Oby Ukraińcy wyparli rusków nawet z Krymu.
  • avatar
   ff1-ff1
   8
   trudno będzie ale może się uda. Ta dzicz pewnie kostki brukowe pozabiera na odchodnym...
   • avatar
    sabuk2006
    4
    Też bardzo chciałbym, aby Krym wrócił do Ukrainy.
    • avatar
     pawluto
     2
     Ale Rosja się ośmieszyła i skompromitowała w tej wojnie !
     • avatar
      gromzjasnegonieba
      1
      Ostatnie zdjecia i filmiki z ataku na Mariupol pochodzily z ..... plonacego Libanu !.
      • avatar
       gromzjasnegonieba
       1
       Ta wojna sie nie skonczy bo USrael jest w potrzebie i musi sprzedawac bron. Nastepna bedzie Polska. Jeszcze nie jest za pozno. Otworzcie oczy.
       • avatar
        dzidek1988
        0
        Ja tam za cholere na wideo nie widzę żadnego uderzenia... A tak na marginesie to od kiedy stinger są jakimś super nowoczesnym sprzętem. Panie Pawle, jak teksty typowo komputerach/technologii użytku codziennego czyta się świetnie tak wieści z Ukrainy spod Pańskiego "pióra" to po prostu wypociny...