RTV

Marka z PRL powraca! Sprzęt kupimy już tej jesieni

przeczytasz w 2 min.

Unitra, polska marka sprzętów audio, zostanie reaktywowana. O takich planach poinformował Michał Kiciński, współzałożyciel CD Projekt.

Unitra, kultowa marka z czasów PRL-u, wraca na rynek dzięki współzałożycielowi i udziałowcowi CD Projekt Michałowi Kicińskiemu. Pierwsze urządzenia mają trafić do sprzedaży już tej jesieni.

Polska marka sprzętów audio nie wytrzymała zmiany systemowej i walki z zagranicznymi producentami, co doprowadziło do jej upadku. Michał Kiciński chce przywrócić ją do życia. Pierwszy prototyp wieży Unitra ZM1006 zaprezentowano na targach Audio Video Show w Warszawie w 2022 roku.

Unitra – jakość to podstawa

Michał Kiciński zapewnia, że sprzęty marki Unitra będą wysokiej jakości. Wyróżni je lokala produkcja, trwałość i łatwość w dokonaniu ewentualnej naprawy. Produkcja ma znajdować się w Warszawie, na Ursusie. Przez ostatnie 24 miesiące zespół badawczo-rozwojowy składający się z około 20 osób intensywnie pracuje nad przywróceniem Unitry do życia. W ciągu tego czasu skoncentrowali się na opracowaniu kompleksowej linii produktów audio, której premiera planowana jest na czerwiec. Klienci będą mieli okazję zobaczyć te produkty na sklepowych półkach pod koniec października.

Wizją Unitry jest popularyzacja urządzeń audio HI-FI jako odpowiedź na przebodźcowanie wszechobecną, natarczywą technologią. Wierzymy, że współczesny świat potrzebuje czegoś trwalszego niż zalew szybko psującej się, nienaprawialnej elektroniki. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę wysokiej jakości urządzeń audio, z których Unitra słynęła, a w szczególności złotej ery dźwięku i urządzeń HI-FI z lat 70., kiedy w Europie produkowaliśmy wysokiej jakości urządzenia, często działające do dziś – powiedział Daniel Kostrzewa, Head of Business i członek Zarządu Unitry.

Wcześniej też próbowano

Próba przywrócenia Unitry do życia, która będzie miała miejsce wkrótce, nie jest pierwszym podejściem w tym zakresie. Wcześniejsza próba miała miejsce w 2014 roku, jednak zakończyła się niepowodzeniem. Tym razem projektem zajmują się Adrian Krupowicz i Daniel Kostrzewa, a Michał Kiciński pełni rolę strategicznego inwestora. Warto wspomnieć, że Michał Kiciński jest także współzałożycielem CD Projekt i twórcą marki Mudity, która miała ambitne cele stworzenia minimalistycznego telefonu o nazwie Pure. Niestety, te plany zakończyły się wielkim fiaskiem.

źródło: materiały prasowe

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    zack24
    4
    Przy zastosowaniu najnowszych komponentów, to tak naprawdę sprzęt cenowo zbliży się do liderów w branży audio. A jeśli ma to być tanie, to będzie grało tak jak kiedyś. Z sentymentu mam jeszcze WS 503, ale w porównaniu z Onkyo, SENSUI czy Cambridge Audio z tamtych lat - no to nie ma porównania :)
    Ponadto większość ludzi nie jest w stanie rozpoznać grania z układów cyfrowych vs. analogowe, tym bardziej, że można wrzucić pliki DSD, dobrać odpowiednie filtry na DAC'u i łatwo można pomylić takie granie z płytą winylową.
    I tu już czuję na plecach ślinę audiofilów. Zapraszam tu: http://zrozumiecaudio.blogspot.com/
    • avatar
      pawluto
      3
      Polska wstaje z kolan ???
      Jeśli produkcja u nas i jeśli to nasz sprzęt to jestem na TAK
      • avatar
        Kolcobrzuch
        1
        "Przykładowo zaprezentowany przez was wzmacniacz WSH-805 kosztuje prawie 15 tysięcy złotych, a gramofon Fryderyk to wydatek rzędu niemal 11 tysięcy złotych. " Cytat z artykułu https://next.gazeta.pl/next/7,151243,29873813,zbudowal-potege-cd-projektu-teraz-reaktywuje-kultowa-polska.html#s=BoxOpImg6
        • avatar
          Kenjiro
          0
          Aż tak bym Unitry nie chwalił. Nie była zła, ale nawet sprzęt audio produkcji NRD był lepszy. Rozrzut elementów dyskretnych na poziomie 50% (np. rezystorów) był na porządku dziennym.
          • avatar
            piterk2006
            0
            "Niestety, te plany zakończyły się wielkim fiaskiem" - jak wszystkie ciekawe projekty w tym kraju. Inna sprawa, że nothing phone też sobie nie radzi jakoś super.
            • avatar
              030366
              -4
              Cytat: "Produkcja ma znajdować się w Warszawie, na Ursusie."

              Rozumiem, że cała ta "produkcja" będzie polegać na wypakowywaniu sprzętu z chińskich kontenerów i pakowaniu do pudełek, które przypłynęły w innym kontenerze, tak? W moich rodzinnych stronach jest taki "producent stolarki okiennej", który ani nic nie produkuje, ani żadnej stolarki nie robi. Chińskie okna z plastiku PVC sprzedają pod własną "marką" i szumnie nazywają to produkcją XDDD Akurat znam kilka osób, które pracowały tam. Bądźmy poważni, w PL nawet papieru do podcierania tyłka się nie produkuje, a co dopiero elektronikę…
              • avatar
                init0
                -7
                "Tak, ale najpierw poczytałbym recenzje" - to jest głupie, recenzje audio są opłacone i sugerowanie się nimi to błąd. Trzeba przetestować samodzielnie.
                • avatar
                  PrymusLee
                  0
                  Mam nadzieję, że design nie będzie PRL'owski, bo nic w tym magicznego nie ma, toporne gnioty.