Bezpieczeństwo

USA i UE ostrzegają Malezję przed umową z Huawei. O co konkretnie chodzi?

przeczytasz w 1 min.

Rząd Stanów Zjednoczonych i Unia Europejska ostrzegają Malezję, by ta nie zezwalała z Huawei umowy na budowę infrastruktury sieciowej 5G. Jako argumenty podają, że może to zagrozić (a jakże) bezpieczeństwu narodowemu i „zamknąć drzwi” potencjalnym inwestorom.

Jak podaje Financial Times, w grudniu 2022 roku premier Malezji (Anwar Ibrahim) zainicjował przegląd kontraktu na budowę sieci 5G, który został podpisany ze szwedzkim Ericssonem – Podobno proces przetargu nie był w pełni przejrzysty. W międzyczasie lokalni operatorzy wezwali rząd Malezji do tego, aby udzielił zezwolenia na utworzenie drugiej sieci w kraju. Argumentując to przyspieszeniem wdrożenia sieci 5G oraz zwiększeniem bezpieczeństwa.

W związku z powyższym zachodnie rządy obawiają się, że druga sieć może zostać przekazana do wykonania firmie Huawei. Obawy nie pojawiają się bezpodstawnie, gdyż Malezja wyszła z tą inicjatywą w zeszłym miesiącu. Sam ambasador USA w Malezji (Brian McFeeters) skontaktował się z urzędnikami wyższego stopnia rządu Malezji ostrzegając, że „zmiana obecnego modelu” zaszkodzi konkurencyjności, spowolni rozwój 5G, a nawet zaszkodzi międzynarodowemu wizerunkowi kraju, jako miejscu przyjaznego biznesowi.

Huawei vs USA

W podobnym okresie ambasador i szef delegacji UE w Malezji (Michalis Rocas) przypomniał malezyjskiemu rządowi, że UE zainwestowała w ten kraj ponad 25 miliardów euro oraz wspomniał, że przyznanie Huawei umowy na budowę tej sieci, obniży atrakcyjność kraju dla inwestorów z USA i Unii.

Huawei kontra USA i UE - Konflikt nadal trwa

Huawei stał się swoistą „kością niezgody” w oczach zachodnich przywódców, już od czasu administracji Donalda Trumpa. Do teraz padają oskarżenia, że azjatycki gigant telekomunikacyjny jest wykorzystywany przez chiński rząd, w celu instalowania backdoorów w swojej infrastrukturze oraz sprzęcie. A to wszystko podobno w celu ułatwienia chińskim szpiegom podsłuchiwania wszelkich komunikatów przekazywanych na Zachodzie, poprzez sieć komórkową.

A jakie są Wasze przemyślenia z perspektywy czasu? Czy rząd Malezji dobrze robi, chcąc zaufać Huawei? Napiszcie co o tym sądzicie w sekcji komentarzy.

Źródło: techradar.pro

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  FunkyKoval
  4
  Komunistyczne Chiny dzisiaj to pułapka dla każdego, kto chciałby z nimi robić interesy. Taka "uroda" już jest komunistów, że każdy kto myśli inaczej niż oni i nie da się"uszczęśliwić" ich systemowi jest wrogiem.
  Kto jak kto ale Malezyjczycy powinni dawno temu nauczyć się kim są Chiny i chińskie firmy, w tamtych regionach chińczycy przejmuja sporo interesów, najpierw kupują udziały i dają pracę a po 5 do 10 latach przejmują 100% boznesu i wywalają wszystkich lokalnych pracowników, po czym sprowadzją ludzi z Chin i oni tam pracują.
  Są o tym dokumenty, niedawno leciał jeden w naszej TV ale chyba na którymś z płatnych kanałów.
  Poza tym trzeba mieć zasady, system komunistyczny to imperializm, zbrodnie i zniewalanie ludzi. Nasi dziadkowie z tym badziewiem walczyli, od czasów Lenina i jego prób eksportu "rewolucji październikowej" na Europę i świat, nie ma spokoju. Dzisiejsza lewacka UE to produkt uboczny tego syfu, oni tak "uszczęśliwiają" ludzi a teraz nas próbują poprzez dodatkowe opłaty klimatyczne i zmuszanie do robienia czegoś, czego ani nie potrzebujemy ani nie chcemy.
  • avatar
   PerfectDAY
   3
   Z podejrzanymi firmami interesów się nie robi, zasada stara jak świat.
   • avatar
    rafael
    3
    Wszystkim, którzy widzą zło w USA, a zupełnie nie widzą, że Chiny to jeszcze większe zło polecam książkę Robert Spalding "Wojna bez zasad. Chiński plan dominacji nad światem".
    To, co da się udowodnić w sądzie, a to, co faktycznie robi Huawei, to dwie rożne sprawy.
    Nota bene, Huawei dostarczył systemy telekomunikacyjne i komputerowe do Watykanu i od tego czasu ...
    • avatar
     Fiona
     1
     1. Szpieguje każdy, kto może. Jedyny wyjątek Polska — nieudolnie rządzona przez POPIS od blisko 20 lat.
     2. Chiny stworzyła UE i USA. My tworzymy potwory, a później one nas biją. Np. Osama Bin Laden. Stworzony przez USA, Afganistan i talibowie - uzbrojeni po zęby przez USA. I dziesiątki podobnych przykładów.
     3. Chodzi o kasę, a nie o szpiegowanie. Chiny stworzone przez chciwy zachód. Prześcignęły go i są w stanie nowe technologie oferować szybciej i taniej.
     • avatar
      eeuovikaseuu
      -1
      Sex randki w Twoim mieście. Żadnych pieniędzy ani związków, wszystko jest anonimowe i poufne, rejestracja jest bezpłatna---- https://paply.org/kiska
      • avatar
       eskowik
       -5
       Opowiesci dziwnej treści ,USA nie tworzy żadnego bezpieczeństwa tylko chaos, im więcej chaosu na świecie tym lepiej dla USA ponieważ wtedy wzrasta zagrożenie a zatem wzrasta rola USA które jest gwarantem bezpieczeństwa.To jest coś takiego jak sprzężenie zwrotne że aby wzmocnić bezpieczeństwo trzeba wywołać chaos.Tak samo z tą Ukraina złamali postanowienia NATO-Rosja z 1997 w celu zaprowadzenia chaosu i teraz jest ta wojna po której będzie jakas stabilizacja i potem znowu wywołają chaos.Współpraca z USA w obszarze bezpieczeństwa jest niemożliwa.I dlatego niektóre kraje mogą sie decydowac na wpolprace z innymi podmiotami w tym zakresie.
       • avatar
        skrzypek281
        -5
        Biedne USA musi mieć wszędzie swoje backdoory ale do Huawei dostępu nie będą mieć stąd ten płacz
        • avatar
         Gatts-25
         -7
         UE słuchając się USA robi największy błąd za co płacimy wszyscy. Kto pod kim dołki kopie ten sam w nie wpada a USA ma problem bo niestety nie ma podglądu do sieci, która powstaje w oparciu o rozwiązania Huawei. Erikson czy Nokia to dwie firmy z rozwiązaniami 5G, do których pogląd mają służby USA. Niestety Huawei się nie sprzedał. Zobaczymy jak to się ułoży w kolejnych latach ale po działaniach pan prezydenta Dudy widać, że Polaków stać na to żeby słuchać się USA a nie postępować jak suwerenny kraj. Malezja bardzo dobrze robi, że połowę sieci chce stworzyć na rozwiązaniach Huawei ponieważ będzie miała w przyszłości porównania, że można mieć tanio i dobrze a Stany Zjednoczone jak ten Schizofrenik wymyślił sobie urojone zagrożenie bezpieczeństwa ze strony Chin. Chiny nigdy nie dały sygnału o zagrożeniu bezpieczeństwa z ich strony w przeciwieństwie do takiego USA, które rozbijając bliski wschód doprowadził do napływu ciemnoskórych nierobów w 80% przypadków. Tylko 20% się zresocjalizowało a koszty ich utrzymania są ogromne. Zaś USA nie wypłaciło żadnego odszkodowania UE związanego ze swoimi wojnami.
         • avatar
          janex2
          0
          Niech sobie wsadzą to 5g. Co z tego że w mieście jakiś plik czasem szybciej prześlę, jak w trasie między miastami co chwilę neta zrywa
          • avatar
           myszka91
           0
           Ach ten USRAEL.
           • avatar
            piccardo
            0
            No tak w końcu firmy z USA można obdarzyć zaufaniem... Co za bzdury jprd. żadna korporacja nie jest warta zaufania ŻADNA, bo nikt jej nie kontroluje.