Smartfony

Najszybszy Internet w telefonie w Polsce. Może ma go twój operator?

przeczytasz w 2 min.

Zależy ci na szybkim Internecie w telefonie? Zobacz, który operator mobilny ma najlepszą prędkość LTE i 5G w Polsce.

Najpopularniejsza sieć mobilna w Polsce. Ranking Internetu LTE i 5G

Jaki jest najpopularniejszy operator komórkowy w Polsce? Orange. Tak przynajmniej wynika z listopadowych pomiarów wykonanych przez serwis Rfbenchmark, który przy pomocy ponad 280 tysięcy pomiarów przygotował ranking najpopularniejszych sieci w Polsceprędkości Internetu LTE oraz 5G przez nie oferowanych.

Jesteście ciekawi, który operator ma najszybszy Internet? Zobaczcie najnowszy ranking.

Orange liderem w kwestii popularności. Po piętach depcze mu inna duża sieć

Spośród wszystkich pomiarów wykonanych przez użytkowników serwisu Rfbenchmark, niekwestionowanym liderem popularności okazała się być sieć Orange (34,1% wszystkich pomiarów pochodzi z tej sieci).

Nieco dalej, na drugim miejscu podium znalazł się Play z udziałem 31,3% pomiarów, natomiast trzecie miejsce z należy do Plusa (19%), a czwarte T-Mobile (15,6%).

Najszybszy Internet LTE w Polsce ma T-Mobile

Najmniejsza popularność T-Mobile wśród operatorów w Polsce nie oznacza, że prędkość pobierania danych w sieci LTE jest najniższa. Wręcz przeciwnie. Średnio 41,8 Mbps uzyskane przez T-Mobile pozwoliło sieci znaleźć się na pierwszym miejscu w rankingu dostawców najszybszego Internetu LTE.

Prędkość LTE w Polsce (listopad 2022) Prędkość Internetu LTE 4G w Polsce w listopadzie 2022(Źródło danych: Rfbenchmark)

Nieco dalej, odpowiednio drugie oraz trzecie miejsce w tabeli zajmuje Orange (38,3 Mbps) oraz Play (37,5 Mbps). Najsłabiej wypadł Plus ze średnią prędkością pobierania równą 31,9 Mbps.

Jeśli natomiast ważniejsze dla ciebie jest to, jak szybko wysyłasz pliki do sieci - zainteresuj się siecią Play, który wygrywa z konkurencją dzięki prędkości 21,7 Mbps. Drugie miejsce zajmują dwie sieci: Orange i T-Mobile z prędkością 19,7 Mbps, natomiast ostatnią pozycję znów zajmuje Plus (17,5 Mbps).

Co z prędkością 5G w Polsce? Która sieć ma najszybszy Internet 5G?

W kwestii szybkości pobierania danych - Plus ma najszybszy Internet 5G i to nie pozostawia wątpliwości. „Zielony” operator deklasuje konkurencję osiągając średnią prędkość 138,1 Mbps pobierania. Drugie miejsce zajmowane przez Orange to już tylko 52,2 Mbps, z kolei trzecie obejmuje Play (49,8 Mbps), a czwarte T-Mobile (47,2 Mbps).

Prędkość 5G w Polsce (listopad 2022) Prędkość Internetu 5G w Polsce w listopadzie 2022 (Źródło danych: Rfbenchmark)

Pierwsze miejsce na podium niestety nie należy do Plusa w kontekście szybkości wysyłania danych w sieci 5G. Tutaj już różnice pomiędzy operatorami są niewielkie, a najlepiej wypada Orange z prędkością 34,2 Mbps oraz T-Mobile (31,2 Mbps). Plus uplasował się na ostatnim miejscu z prędkością 26,8 Mbps zaraz za Play (28 Mbps).

Jaką sieć najlepiej wybrać?

Przede wszystkim, należy sobie zadać pytanie: czy korzystasz ze smartfona z 5G. Jeśli tak, i prędkość pobierania danych jest dla ciebie najważniejsza, to Plus okaże się być najlepszym rozwiązaniem. Średnia prędkość pobierania wskazana przez ranking Rfbenchmark jest istotnie wyższa od konkurencji.

W Polsce wciąż dominuje internet LTE. W pomiarach dla Rfbenchmark stanowił on niemal 92% wszystkich pomiarów.

Jeśli natomiast 5G nie jest dla Ciebie kluczowe i korzystasz wyłącznie z LTE - najlepiej wypada T-Mobile i Orange, które pobierają dane w podobnej prędkości i mają identyczną średnią prędkość wysyłania danych.

Źródło: Rfbenchmark

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rafael
  14
  Te prędkości to chyba statystyczne, czyli niekonkretne. Osobiście w sieci Play w Bieszczadach pobierałem dane z szybkością do 122Mbps, wysyłałem powyżej 40Mbps dzięki 4G+.
  Wniosek jest taki, że nie należny się przejmować tymi tabelkami, rankingami, tylko sprawdzić jak szybko działają sieci w miejscu gdzie chcemy korzystać z Internetu, i wybrać najlepszą. Plus ma generalnie fatalną mapę zasięgu i dlatego traci klientów, co nie znaczy, że gdzieś nie może dawać najlepszy dostęp np. 5G.
  • avatar
   SadSam
   11
   5G to sciema... Co z tego jak sie laczysz za pomoca 5G skoro siec nie jest w stanie uciagnac nawet LTE. Wlasnie wskoczylem do T-Mobile najszybszy internet... U mnie 15 download 5 wysyl to na poziomie 3G a nie 5G
   • avatar
    Yamaraj6
    9
    5G to fejk, bo każda przeszkoda/ścianka z kartonu bardzo mocno go spowalnia, osobiście nigdy nie widziałem 5G szybszego niż 50 Mb/s a zazwyczaj jest to 5-20 Mb/s. Za to 4G w wiosce, w której mieszka moja mama ma prędkość 100-250 Mb/s zależnie od miejsca.
    • avatar
     Monolit
     7
     3G w cenie 5G, nie dziękuję. : D
     • avatar
      John MacTavish
      3
      Moja statystka PLUS 5G na S21Ultra , karta esim

      Pobieranie 225.93 MB/s
      Wysyłanie 37.30

      Testowane na speedtest.pl
      • avatar
       Damian_jo
       2
       Norbert - mi osobiście brakuje testu jaki widzialem kilka lat temu tutaj albo na innej tech stronie. A mianowicie zauwazylem ze o ile Play ma super zasieg - niby zaieg w roamingu krajowym wszystkich sieci zarówno przy granicy, czy w miejscach gdzie inne sieci miewają problemy o tyle zasieg zasięgowi nie równy. W pociagu czy prowadząc samochód gdzie Orange czy T-Mobile daje rade i mogę korzystać z internetu o tyle Play moze miec zasieg 4g/lte/5g jednak ping/ dostęp do internetu jest utrudniony a wręcz niemożliwy. Z rozmowami w Playu odkad jestem w sieci nie miałem ani razu problemu nie ważne gdzie bylem i co robiłem - a w Plusie czy Orange zdarzało się nagminnie o tyle dostęp do internetu w Play ssie i mysle czy gdzieś indziej bedzie lepiej.A ze kończy mi się umowa to z checia zobaczyłbym test sieci w trybie statycznym i na jakiejs trasie.
       • avatar
        KENJI512
        1
        My mamy jeszcze 5G Ready, na pasmach LTE :D

        Prawdziwe 5G dopiero nadejdzie.
        • avatar
         amon777
         1
         To nie jest 5g!!1 To jest ściema. Polska nie ma licencji podpisanych na 5g, bo cymbaly z ministerstwa przespaly 2 lata. To jest podkręcone 4g na wyższej częstotliwości.
         • avatar
          vacotivus
          0
          Orange może i ma niezłą szybkość, ale często przerywa sygnał, nawet w mieście! Nieraz miałem wymuszone przerwy w pracy zdalnej przez to.
          • avatar
           goovi
           0
           W 5G przewaga speedu Plusa nad innymi sieciami prawie 100 Mbps… Po co inne sieci udają że mają 5G jak tylko w Plusie jest szybkie? Tylko wkurzą ludzi jak już kogoś naciągną na swoje pseudo 5G
           • avatar
            Szamajama_Okutasi
            0
            Jeśli chodzi o 5G, to prawdziwego 5G nadal w Polsce nie ma i ciekaw jestem, kiedy w końcu będzie? Bo póki co, to nie było jeszcze nawet przetargów na częstotliwości potrzebne do uruchomiania prawdziwego 5G. A to, co teraz mamy to takie pseudo 5G działające na tych samych częstotliwościach co LTE. I często muszę wymuszać łączność tylko LTE, bo to pseudo 5G działa wolniej niż normalne 4G.